Ana sayfa Kredi Notu Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama ve Öğrenme

Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama ve Öğrenme

18
PAYLAŞ
Ücretsiz kredi notu öğrenme sorgulama
Ücretsiz kredi notu öğrenme sorgulama

Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama ve Öğrenme

2018 yılında Findeks, turkcell, vodafone finans kuruluşları ve bankalardan ücretsiz kredi notunuzu Öğrenmek ve sorgulamak ister misiniz? Kredi almadan önce kredi notunuzu öğrenmeniz de ve bankaya başvurmadan önce kredi notunuz hakkında bilgi sahibi olmanızda büyük fayda var. Detaylar haberimizin devamında.

KKB (Kredi Kayıt Bürosu) Findeks Risk Raporu öğrenme servisini duymuşsunuzdur. Ev almak için ya da ihtiyaçlarını karşılamak isteyen kişiler, bankalara finansman için müracaat yapanlar için ücretsiz olarak sorgulama bedava not sorgulama tekniklerinden bahsetmek istiyoruz. Son günlerde tanınmış olan öğrenme servisleri belirli fiyat karşılığında müşterilerine notlarını hesaplamaktadır. Bu ücretler bazı durumlarda sms ile bazı durumlarda kartlar ile bazı durumlarda ise mevduat hesabınızın bakiyesinden tahsil edilmektedir. Findeks kredi notu öğrenme yardımı ile sorgulama yapmak mümkün olabilir.

Bilindiği üzere 2017 yılında bütün esnaf ve vatandaşlara Kredi Sicili Affı Yasası Resmi Gazete ’de yayınlanıp bu kapsamda yürürlüğe girdi. Böylece kredi notunuz düşük olsa da, artık kamu ve özel bankalardan kredi alınabilmektedir. Yalnız bu yapılan değişiklik bankalar için somut bir bağlayıcılık getirmedi. Kredi sicil affına dayanarak bankalar borcu olan kişilere kredi verebilmekteler. Bazı bankaların kredi notu düşük olan vatandaşlara da kredi verdiği haberleri gelmektedir. Ancak çoğu banka kredi notu sorgulaması yaparak, yasa çıkmış olduğu halde, çoğu müracaatı reddetmektedir. Bu nedenle, en iyi teknik puanınızı yükseltmeniz olacaktır.

 

Findeks nedir? Bu sorgulama işlemi nasıl yapılır?

Ülkemizdeki öncü 9 bankanın ortaklığı ile kurulan KKB vasıtasıyla yapılan Findeks, kişilere ve sektöre muhatap olarak hazırlanmış yeni bir finansal hizmet aracıdır. Findeks, kişilerin bankalardan kullandıkları bütün bireysel para ve kart hesaplarını kapsayan geçmiş bilgi arşivleri üzerinden oluşturulmaktadır. Bankadan kredi almak isteyen kullanıcının puanı yüksek olması diğer kişilere göre daha basit finansmana sahip olabileceği gibi daha makul faiz oranlarında finansman imkânı kullanmasını sağlayan bir sistemdir. Bu nedenle findeks puan öğrenme ve sorgulama servislerini güncel olarak takip edebilmekte, bu takip sonucunda bankalara müracaatta bulunmaktadırlar. Buradan finfdeks kredi notu sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

Peki, Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

Kredi notu kişilerin kullandığı kredilerin, bankalar ile olan münasebetlerinin, banka hesap hareketlerinin sonucunda oluşan ve bankalarda toplanarak analiz edilmesi ile kişilerin bankalar karşısındaki durumlarını yansıtan bir sitemdir. Bankaların ortak talepleri sonucunda oluşan kredi kayıt bürosu bu tarz bilgileri barındırmakta ve bankalara arzı üzerine kendiliğinden bilgilendirme yapmaktadır. Herhangi bir kişinin kredi notu hesaplaması sonucunda 1 ile 1900 arasında bir puan verilmekte ve netice de bankalar bu puan durumuna göre müşterilerine yanıt vermektedirler.

Kredi Notu Sorgulama : TC Kimlik İle Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Tüm ülke genelinde olmasının yanı sıra uluslararası seviyede olan kredi kayıt büroları da bulunmakta ve uluslararası aktörlerin kredi notları bu yolla belirlenmektedir. Analiz kapsamında ortaya çıkan risk durumu sonucuna göre bankalar olası finansal hareketleri incelemekte ve böylece müşterilerine cevap vermektedir. Hazırlanan bu otomatik sistem sayesinde hem zamandan tasarruf edilmekte hem de kredi alabilecek olan müşterilerine basitlik sağlamaktadırlar.

Tespit edilen risk durumları sonucunda ortaya çıkan durumlar matematiksel hesaplamalar ile bankalara bildirilmekte ve bu durum sonucunda bankalar da hareket kararı almaktadır.

Bu durum da hesaplamalar şu şekilde olacaktır;

1 – 699 arası değerlendirme en riskli durum,

700 – 1099 arası değerlendirme orta riskli durum,

1100 – 1499 arası değerlendirme az riskli durum,

1500 – 1699 arası değerlendirme iyi,

1700- 1900 arası değerlendirme ise çok iyi olarak kabul görmektedir. Kredi notu puanın 1500 ve üzeri olması kredi başvurusunda rahat olmanızı sağlayacaktır. Yetkili kurumlar tarafından belirlenen bu durum sonucunda rahatlıkla her bankadan kredi alınabilmektedir.

Kredi Notu Yükseltme: Kredi Kartı ile Kredi Notu Yükseltme

Kredi Notu Hangi Kriterlere göre belirlenir?

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz gibi not sorgulama ve hesaplamalarının analizleri sonucunda kullanıcılara gönderdikleri bir sayısal ibare vardır. Bu rakamlar kişinin notu olarak adlandırılmaktadır. Hesaplama prosedürü aşağıdaki ölçütlere göre belirlenmektedir. Kredi Kayıt Bürosu (KKB) bu ölçütlere dikkat etmektedir.

  • Para taleplerinde bulunanlar : %20
  • Bireysel finansman ve Kart Ödeme istikrarlarına göre : %30
  • Kullanım sıklığı ölçütünde : %15
  • Güncel Hesap ve Borç Durumuna göre : %25
  • Diğer nedenlere göre : %10 olarak hesaplanmaktadır. Kişinin yukarıda da belirtilen ölçütlerden herhangi birinde kusur olması halinde not bu ölçeklerde düşmektedir.

Bu puanlamalar dâhilinde, işyeri açmayı düşünen,  ev almak isteyen, koyun ya da inek satın alarak çiftlik kurmak isteyen, devlet yardımı ile iş sahibi olmayı hedefleyen, tatile çıkmayı, ailesinin ihtiyaçlarını karşılamayı isteyenler için bankaların bu sicil hesapları kullanıcıları banka şubesine uğramadan önce not hesaplama prosedürlerine yöneltmektedir. 

Hiçbir Ücret Ödemeden Hesaplama Yapılabilir mi?

Bazı firmalara tarafından sms ya da diğer bir biçimde hizmet sağlansa da kullanıcılar tarafından para verilmeden para ödemeden alınan bu hizmetin kalitesinden şüphe duyulmaktadır. Findeks servisinin ücreti 8 TL dir. Findeks üzerinden puan sorgulamak isteyen kullanıcılardan 8 TL. ücret almaktadır. Tüm bu prosedürler için internet üzerinden Findex sitesine çevrimiçi müracaatta bulunabilir, müracaat sonrasında en hızlıca bireysel analizler sonucunda şahsi puanınızı öğrenebilirsiniz. KKB kayıtlarına göre anlık kredi puanınızı öğrenebilir yada sorgulayabilirsiniz.

Kredi Raporunun Kaynağı Nedir?

Kredi risk raporu Findeks üyesi kurumlar tarafından ayda bir kez bildirilen kullanıcı raporları esas alınarak hazırlanmaktadır. Kredi raporunun hazırlandığı tarihte üye kuruluşlarca bildirilmiş olan ve işlenmiş olan bilgiler rapor da gösterilmektedir. Findeks’in sağladığı raporun bünyesinde bankalar tarafından değişiklik yapılmadan direk sunulmaktadır. Ücretsiz kredi notunuzu aldığınız bankanın bu rapor üzerinde herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

Kredi Nasıl Öğrenilir: Kredi Notu Nedir, Nasıl Öğrenilir?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here