Ana sayfa Kredi Kartı Türkiye Kredi Kartı Sayısı

Türkiye Kredi Kartı Sayısı

0
PAYLAŞ
Türkiyedeki kredi kartı sayısı
Türkiyedeki kredi kartı sayısı

TÜRKİYE’DE KREDİ KARTI SAYISI NEDİR?

Kredi kartı ödeme konusunda getirdiği avantaj nedeniyle artık ekonominin vaz geçilmez elemanlarından birisidir. Dünya ekonomisi ile geç bütünleşmeden dolayı diğer ülkelere nazaran çok daha geç tanıştığımız bu kartlar özellikle son 20 yılda çok daha yaygın hale gelmiştir. İlk kredi kartı kullanımı 1968 yılında kullanılmaya başlanmışsa da sık yaşanan ekonomik krizler ve çok yüksek enflasyon nedeniyle kullanım çok sınırlı düzeyde kalmıştır. Ancak 1990’lı yılların ortalarında yaygınlaşmaya başlamıştır. Kredi kartı kullanımı aynı zamanda ekonomiye canlılık getiriyor ve en önemli faydalarından birisi de kayıt dışı ekonominin de önüne geçmiş oluyor.

Ülkemizde Kredi Kartı Sayısı Nedir?

Nisan ayı itibari ile 59 milyon 5 yüz bin kredi kartı kullanarak bu alanda İngiltere ile birlikte başa baş gittiğimiz söylenebilir. Bu yılın sonunda Avrupa’nın ilk sırasına oturacağımızı da uzmanlar dile getirmektedir. 1968 yılında hayatımıza giren ama 90’lı yılların ortalarından itibaren yaygınlaşan kredi kartı 2000 yılına gelindiğinde 13,3 milyon adede ulaşmıştır. 2002 ile 2007 yılları arasında geçen dönemde kredi kartı edinme sayısında ciddi bir artış olmuş ve bu dönem içerisinde kredi kartı sayısında 7’lik bir büyüme meydana gelmiştir ve 37,5 milyon adet kredi kartı sayısına ulaşılmıştır. 2013 yılının başında bu rakam 54,4 milyona ulaşmış ve 2017 yılı Mayıs ayı itibari ile de 60 milyon sınırına dayanmış durumdadır. Bu rakamlarla İngiltere’nin çok az gerisindeyiz ama kısa zamanda yakalayıp öne geçileceğini uzmanlar belirtmektedir.

Yapılan Alışverişin Ne Kadarını Kredi Kartı Alıyor?

Hane halkının yaptığı tüketim harcamalarının 1 /3’ünü kredi kartı oluşturmaktadır. Bu oran günümüz itibari ile %33,49 seviyesindedir ve uzmanların belirttiğine göre bu gayet makul bir orandır.

Bu da yapılan ödemelerin üçte birinin kredi kartı ile yapıldığını göstermektedir ve bu sayede kayıt dışı ekonomiye ciddi bir gem vurulmuş olunmaktadır

2002 yılında 15,7 milyon kredi kartı sayısına sahip olan vatandaşlar 24,5 milyar liralık bir alışverişe imza atmış durumda idiler. 2010 yılına gelindiğinde ise bu rakamlar 47 milyon kredi kartına ve 235 milyar liralık bir tutara yükselmiş durumdaydı. 2016 yılı sonunda 58,8 kredi kartı ile 587 milyar liralık alışveriş yapılmıştır. Bir önceki yıla nazaran ’lik bir harcama artışı yaşandığı görülmüştür ve bu yılın sonunda da bu artış rakamının bu civarlarda olması beklenmektedir. Bu yılın sonunda yaklaşık 650 milyar liralık bir alışveriş rakamının oluşacağını ve hatta bu rakamın da üzerine çıkılabileceğini uzmanlar belirtmektedirler.

2002 yılında hane halkının yaptığı harcamaların sadece %92 unu kredi kartı oluştururken 2016 yılı sonunda bu rakam %33,50 seviyelerine gelmiş durumdadır. 14 yılda yaklaşık 4 kat bir artış olduğu net biçimde görülmektedir.

Özellikle son 7-8 yılda kredi kartı kullanıcılarında daha bilinçli bir kullanım alışkanlığı oluştuğunu söyleyebiliriz. Taksitli alışverişe yönelme konusunda kredi kartının sağladığı avantajı kullanmak isteyen tüketicinin çok daha bilinçli kullanım düzeyine geldiğini uzmanlardan öğrenmekteyiz. Fakat bu konuda biraz daha mesafe alınması gerektiğini ve kullanıcıların gerekmedikçe kredi kartı kullanmaması gerektiğini, nakit çekimden olabildiğince uzak durması gerektiğini ve ödeme tarihini geciktirmeden ve asla üst üste ödeme dönemlerinin atlatılmaması gerektiğini ısrarla vurgulamaktadırlar. Bunlara dikkat edildiği takdirde kredi kartının ekonomik hayatı kolaylaştırdığı ve kişilerin kredi kartı sayesinde birçok üründen yararlanma şansını elde ettiklerini de dile getirmektedirler.

Kredi kartı kullanımı sayesinde ekonomiye canlılık, kayıt dışı ekonominin engellenmesi, bilinçli tüketim gibi bir çok avantajın da beraberinde geldiğini gene ekonomistler söylemektedirler.

Kredi Notu Yükseltme: Kredi Kartı ile Kredi Notu Yükseltme

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here