Ana sayfa Krediler Size En Uygun Krediyi Seçin!

Size En Uygun Krediyi Seçin!

0
PAYLAŞ
En Uygun Kredi
En Uygun Kredi

Size En Uygun Krediyi Seçin!

Bankaların sunduğu kredi çeşitleri arasında karşılaştırma yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan bir tanesi size yaratacağı maliyettir. Bankalar ve kredileri arasında çok büyük farklar yoktur ancak pazar payları, stratejileri, kar hedefleri farklı olduğundan kredi ve faiz oranları konusunda belirli bir fark oluşur. Aralarından en düşük maliyeti bulmak, biraz dikkat gerektirmektedir.

Değişen Faiz Oranları

Farklılaşan müşteri beklentilerini karşılamak ve avantajlı faiz oranları araştırmalarına karşı, bankalar daha çekici olabilmek için çeşitli ödeme ve faiz seçenekleri sunulmaktadırlar. Bu durum, müşteri için bazı olanaklar oluştururken, gerçek kredi maliyetinin ne kadar olduğunu ise kolayca anlaşılamamaktadır.

Düşük faiz oranlı bir kredi gerçek toplam maliyeti göstermeyebilir. Farklı bankalarda, hatta aynı bankada bile, örneğin bir konut kredisinin faiz oranının %0,89 ve %1,25 gibi birbirinden çok farklı faiz oranları ile sunulduğunu görebilirsiniz. Ancak doğru bir kredi hesaplaması ile her iki kredinin de aynı maliyette olduğunu bulabilirsiniz. Bunlardan birinde çeşitli masraflar ve komisyon aylık taksitlerinize yansıtılırken, bir diğerinde krediyi aldığınız sırada sizden masraf olarak peşin olarak alınabilmektedir.

Düşük Faizli Kredi Nasıl Alınır?

Dosya, Sigorta ve Komisyon Giderleri

Kampanyalı araç ve konut satışlarında da, faiz oranları piyasanın altında olanlarla karşılaşabilirsiniz. Kredi maliyeti çok avantajlı gibi görünen bir kampanyada oranlar, gerçek maliyetten çok daha farklı çıkabilir. Toplam maliyet hesaplandığında, kredi kullanarak satın almanız ya da kullanmadan satın almanız arasında ciddi farklar ortaya çıkar. Kredi kullanacağınızda sizin için en avantajlı maliyeti saptamak sizin sorumluluğunuzdadır. Bu sebeple dikkatle hesaplama yapmalı ve iyi araştırmalısınız. Örneğin; yalnız faiz oranını dikkate alarak; dosya, sigorta ve komisyon giderlerini hesaplamamak yanlış olur.

Toplam Maliyet Oranı’nı İsteyin

Dikkate almanız gereken en önemli değer toplam maliyet oranıdır, bunu bankanızdan kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Bu oran; kredinin toplamında sizden alınacak dosya, sigorta, komisyon ve faizler dikkate alınarak hesaplanır. Krediyi verecek olan kurum, bu oranı müşterisine bildirmek durumundadır.

Genellikle, bankalar ve finans kurumlarını, kredi reklamlarında çok düşük faizli kredi oranlarını tanıtırken kredi ürünleri ve verdikleri hizmetin ücretleri konusunda yeteri kadar açık ve anlaşılır olmamaktadırlar. Bu yüzden kullanmak istediğiniz kredinin toplam maliyet oranının kesinlikle iyi anlaşılması gerekir. Net bir karşılaştırma yapmak için farklı bankaların verilerini hesaplayıp teyit etmek faydalı olacaktır. Son olarak; tüm bu hesaplamalar ve araştırmaların dışında banka şubeleri, müşterilerine belirli oranlarda bir miktar indirim yapıp toplam kredi maliyetini biraz düşürmektedirler. Bu sebeple bankanızla pazarlık etmekten çekinmeyin.

EN DÜŞÜK TÜKETİCİ KREDİSİ HANGİSİ?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here