Ana sayfa Sicili Bozuk Olanlara Kredi Sicili Bozuk Olanlara Kredi Veren Bankalar Listesi

Sicili Bozuk Olanlara Kredi Veren Bankalar Listesi

4
PAYLAŞ

Sicili Bozuk Olanlara Kredi Veren Bankalar Listesi

Sicili sorunlu kara listede ve kredi notu düşük olanlara kredi veren bankaları sizler için araştırdık. İcralık olan, banka ile avukatlık olma seviyesine gelen, acil paraya ihtiyaç duyan, bankaların kara listeye aldığı, kırmızı kalem çektiği kişilere bankalar tarafından tekrar yapılandırma ya da borç kapatma kredisi verilip verilmeyeceği haberimizde bulunmaktadır.

Kredi notunuzu sorgulamak için buradaki yazıyı inceleyebilirsiniz.

Kara liste nedir?

Kara listede önceden kullanmış olduğu krediler ya da kartları sebebiyle, çoğu defa borucunu ödemeyen, aylık geliri ödemesi gereken taksit tutarlarını aşan, herhangi bir gelir belgesi sunamayan, icralık duruma düşen ya da düşmek üzere olan kişilerin merkez bankası ve  kredi kayıt bürosu tarafından belirlenen listeye dahil edilen kişilere kara listede olanlar adı verilir. Kara liste tamamiyle maddi bir durum olmasından kaynaklı kişinin borçlarını ödemesi halinde 5 yıl içinde kara listeden silinebilir.

Kötü sicil ile kara listenin farkları nelerdir?

Kara sicil tamamiyle, borçları sebebiyle, “kredi verilemez” grubunda bulunan kişilerdir. Ancak sicili sorunlu olanlar ise, kredi notu düşük olan, kredi notu sorgulamasında riskli kişiler olarak görülen kişilerdir. Kara listede olan kişiler ile sicili sorunlu kişiler arasında ki fark budur. Bankalar tarafından tamamiyle kredi verilemeyen kişiler ile kötü sicilli kişiler arasında ayrım yapılmaktadır.

Bozuk Sicile Kredi: Sicili Bozuk Olanlara Kredi Veren Bankalar

Ülkemizde kredi veren bankalar; Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıflar Bankası (Vakıfbank), Adabank, Akbank, Anadolubank, Fibabanka, Şekerbank, Turkish Bank,  Citibank, Denizbank, Finans Bank, HSBC Bank, ING Bank, Odea Bank, Rabobank, Türk Ekonomi Bankası, Türkiye Garanti Bankası, Türkiye İş Bankası, Yapı ve Kredi Bankası,  Alternatifbank, Burgan Bank gibi bankalarıdır. Bu bankaların herhangi birine kredi müracaatı yapabileceğiniz gibi, daha önce bu bankalardan kullanmış olduğunuz kredi sebebiyle, sicili sorunlu durumuna düşmeniz halinde kredilerinizin yapılandırılması için müracaatda bulunabilirsiniz. Bankaların makul görmesi halinde yapılandırma ya da borç kapatma kredisi kullanabilmeniz mümkün. Sicili sorunlu olanlara kredi veren bankalara başvurmadan önce bankalara nasıl müracaatda bulunacağınızı bilmeniz gereklidir. İnternet üzerinden sicili sorunlu olanlara kredi veren bankalara kredi müracaatı yapabilirsiniz.

Bozuk Sicile Kredi Veren Bankalar

Sicili sorunlu terimi iki anlam taşımaktadır. Birincisi kredi notu düşük olan burda bir parantez açmamız gerek görülürse, bankalar tarafından kredi prosedürü yapıldığı esnada, daha önce kredi ya da kredi kartı kullanmamış olması sebebiyle, ile ilgili olumlu ya da olumsuz sonuç alınamayan riskli grupta bulunan kişilerdir. Aynı zamanda kara listede olmasa dahi daha önce birkaç kez borcunu ödememesi sebebiyle, ile ilgili olumsuz not verilmiş kişiler de sicili sorunlu olanlar grubunda görülebilmektedir. Sicili sorunlu olanlara kredi veren bankalar ise, bu grupta olan kişilere, çeşitli teknikler ile kredi veren bankalardır.

Sicili Bozuk Emekliye Kredi: Sicili Bozuk Emeklilere Kredi Veren Bankalar

Kötü sicil sahibi biri olarak, bankaya borcu bulunmayan bir müşteri gibi, gelir belgesiz ya da maaş bordrosu ile başvurmanız halinde, krediniz olumlu sonuçlanmayacaktır. Hatta kara listede olan bir kişiyseniz ve maaşınız belirli bir kısmına icra emri sebebiyle el konulmuş ise, bu durum maaş bordrosunda da görüleceğinden, bankadan kredi almanız zorlaşacaktır. Bu durumda kara listede olanların kredi müracaatı yapabilmesi için iki teknikden bahsetmek istiyorum.

 

İpotek İle Müracaat

Sicili sorunlu olan kişiler, bankalara başvurmadan önce, bankaya kendi üzerine kayıtlı bulunan bir gayrimenkulü (ev, tarla, arsa, hisse vb.) ipotek ettirerek kredi müracaatında bulunabilirler. Bankanın vereceği krediyi, bu gayrimenkulü rehin göstererek bankaya olan kredi borçlarını ödememeleri halinde, banka tarafından bu rehine haciz prosedürü yapılabileceği yönünde bir garanti sağlayarak kredi isteğinde bulunabilirler. Bu durumda banka tarafından yapılan inceleme sonucunda, bu ipoteğin değeri konusu ile ilgili eksper görevlendirilerek, çekeceğiniz kredi karşılayıp karşılamadığı yönünde bir araştırma yapılabilir. Bu araştırma sonucunda, şayet talepte bulunduğunuz kredi karşılaması halinde banka tarafından sicili sorunlu olan müşteriye kredi izni  verilebilir.

Kefil İle Müracaat

Sicili sorunlu olanlar için bir diğer müracaat tekniği ile kefil göstererek kredi müracaatı yapmaktır. Banka sicili bozuk olan kişinin krediyi ödeyip ödeyemeyeceği konusu çelişkiye düşmesi sebebiyle kredi vermese de, kefilin durumu göz önünde bulundurularak, kredi verebilmektedir. Tabi kefil olabilecek kişinin de aşağıda belirtilen ölçütleri taşıması gereklidir. Bu ölçütler belirlenirken en fazla sorulan soru kimler kefil olabilir sorusudur.

Kimler kefil olabilir?

Kötü sicili olanların kredi başvurusunda kefil olabilecek kişilerden bazıları aşağıda belirtilmiştir.

  • Kamu kuruluşlarından maaş veya ücret alan memur ve işçiler
  • Emekli, çiftçi ve bağ-kur a kayıtlı olmayan meslek sahipleri
  • Ticaret veya sanayi odasında kayıtlı tüccar veya sanatkâr
  • Bağ-kur a üye olanlar
  • Yüksek tahsili icap ettiren meslek sahiplerinden serbest çalışanlar (hekim, avukat, eczacı, mühendis gibi)
  • Bankalarda çalışan memur ve işçiler kefil olabilirler.

Eğer sizde, sizinde siciliniz kötü ise, sicili sorunlu olanlara kredi veren bankalara yukarıyada belirtilen kişilerden birini kefil belirleyerek, bankaya kefil gösterebilirsiniz. Banka tarafından yapılacak araştırma sonucunda, kefilin de sicilinin sorunlu olup olmadığı araştırılacak, daha önce kullanmış olduğu kredi olup olmadığı, icralık durumu olup olmadığı, ne kadar maaş aldığı gibi durumlar incelenerek, kredi müracaatında bulunan şahsa olumlu ya da olumsuz cevap verilecektir.

Başvurusu nasıl yapılır?

Kötü sicili olan, icralık durumda olanlar ve sicili sorunlu olanların kredi müracaatları bütün banka şubelerinin müşteri temsilciliğinden yapılabilmektedir. Sizde, Akbank, İşbankası, TEB, İngBank gibi bankalara ve diğer bankalara kredi müracaatı yapabilirsiniz. Ayrıca bankaların kredi kampanyalarından faydalanarak kredi müracaatı yapabilirsiniz. Kampanyalar dahilinde bankaların internet sitelerinden İdeal kredileri seçerek çevrimiçi müracaatda bulunabilirsiniz.

Kredi sicili temizleme: Kredi Sicilinizi Bu Taktik İle Temizleyebilirsiniz!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here