Ana sayfa Birikim Para Biriktirmek İçin Pratik Tavsiyeler

Para Biriktirmek İçin Pratik Tavsiyeler

0
PAYLAŞ
Para Biriktirmek ve Tasarruf Yapmak
Para Biriktirmek ve Tasarruf Yapmak

Para Biriktirmek İçin Pratik Tavsiyeler

Bugüne kadar para biriktirememenizin nedeni, bildiğiniz yanlış formüller ya da yanlış girişimler olabilir. Pek çok insan, belki de birkaç kez para biriktirme girişiminde bulunmuş ve kısa ya da uzun vadede başarısız olmuştur. Yazımızda size, para biriktirme ile ilgili bazı ipuçları vereceğiz…

Tüketim Devrinde Yaşıyoruz!

Tüketim devrinde yaşıyoruz ve her gün yeni birşeye ihtiyaç duyuyoruz. Hızlı bir iş hayatı gereği her şeye zaman ayıramaz olduk. Her sabah evden çıkıp işe giderken durup bir kahve almak ya da kahvaltıyı iş yerinde yapmak neredeyse bir ihtiyaç haline geldi. Pek çok iş yeri sahibi ya da çalışanlar, gelir düzeyleri standartların üzerinde bile olsa aynı şeyi söylüyor: “Biriktirmek istiyorum ama gelen para gidiyor“… Peki, yaptığınız harcamaların hangileri gerçekten ihtiyaç, hangileri istek hiç düşündünüz mü? Günlük yaşam içinde yaptığınız harcamaların bazıları, ihtiyaç olarak gördüğünüz halde istek olmasın!…

Bütçe Yapmak ve Para Yönetimi

Para biriktirmek için, harcamalarınızın neler olduğunu bilmeniz gerekiyor. Gelirinizin ne kadarını, ne için kullandığınız tespit edin. Her ay, harcamalarınızı not ederek kontrol altına alabilirsiniz. Ne için, ne kadar para harcadığınızı bilirseniz, ihtiyacınıza göre bazılarına sınır koyarak limiti aşmadan bütçe oluşturabilir ve birikim yapmaya başlayabilirsiniz. İhtiyaçlar ve istekler sınırsızdır ama gelirinizin sınırlı olduğunu unutmayın.

Para Biriktirmeye Bir Hayal Oluşturarak Başlayın!

Geleceği yönelik bir plan yapmamışsanız ya da bir hayal kurmamışsanız, para biriktirmek için bir amacınız da yok demektir. Motive olmanız çok önemlidir ve hayalinizi plana dönüştürerek bunu oluşturabilirsiniz. Bir amacınız olmadığında kazandığınızın paranın tamamını harcamak daha kolay olacaktır. Ev sahibi olmak ya da yeni bir araba almak, uzun bir yurt dışı tatili yapmak gibi bir plan yaptığınız takdirde sizi motive edecek bir sebebiniz olur ve tasarruf yapma konusunda daha istekli olursunuz. Örneğin, satın almayı istediğiniz arabanın bir resmini, evinizde buzdolabına yapıştırın. Bu resim bile sizi para biriktirme konusunda mücadeleci yapacaktır.

Para Biriktirmek ve Tasarruf Yapmak
Para Biriktirmek ve Tasarruf Yapmak

Hedefiniz İçin Bir Zaman Belirleyin

Plan yaptıktan sonra; gelirinize paralel ve hedefinize yönelik kendinize belirli bir süre verin. Örneğin; önümüzdeki yaz için güzel bir tatil planı oluşturduysanız tüm kış dönemi ve yaz öncesi zamanı kendinize para biriktirme dönemi olarak ayırabilirsiniz. Planınız doğrultusunda biriktirdiğiniz para ile istediğiniz tatili yapabilirsiniz. Bir ev satın almak ve ev sahibi olmak elbette ki kolay değildir ama hayaliniz bir ev satın almak ise; birkaç sene tasarruf yaparak eviniz için ciddi miktarda bir peşinat biriktirebilir, kalanını da konut kredisi kullanarak ev sahibi olabilirsiniz.

Tasarruf Yapmaya Küçük Birikimlerle Başlayın

Aylık geliriniz ne kadar olursa olsun, yüksek meblağlarla birikim yapmaya başlamak, olağan hayatınızda ciddi farklılıklar yaşamanıza neden olabilir ve bu sizde bir sıkıntı oluşturabilir. Bu sebeple hayatınızda önemli değişikler yaşamadan, ilk olarak küçük rakamlarla para biriktirmeye başlayabilirsiniz. Hayaliniz doğrultusunda ve gelirinize uygun olarak kenara ayırdığınız parayı zamanla giderek artırabilirsiniz de. Bu şekilde bir birikim stratejisi, motive olmanız ve planınızdan vazgeçmemeniz için etkili olabilir.

Otomatik Tasarruf Formülü ile Para Biriktirin!

Alışkanlık Kazanmak İçin 21 Kuralı

Devamlılığı istenilen bir şey için alışkanlık kazanmak gerekir. Yapılan bir araştırmaya göre bir şeyin alışkanlık haline gelebilmesi için en az 21 kez tekrarlanması gerekiyor. Para biriktirmek de alışkanlık gerektirdiği için bütçenizden belirli bir oran ayırarak para biriktirmeye başlayabilirsiniz. Gelirinizi aylık olarak sağladığınızı varsayarsak, iki yıla yakın bir süre her ay kazancınızın bir kısmını kenara ayırmanız durumunda, hayatınızın geri kalan kısmında da düzenli bir birikimci olabilirsiniz. Bu süre oldukça uzunmuş gibi görünse de, iki yıl sonrası için yaptığınız bir planı gerçekleştirmek için para biriktirmeye başlamanız, bu süre sonunda hem hayalinizi gerçekleştirmenize olanak yaratacak, hem de para biriktirmek konusunda sizin alışkanlık kazanmanızı sağlayacaktır.

Aylık Kazancınızın Yüzde 10’u Birikime

Para biriktirme konusunda yapılan araştırmalarda; aylık 3000 TL geliri olan bir kişi, kazancının hepsini harcamayarak %10’u olan 300 TL’yi birikim için ayırıp, 2700 TL’si ile aynı şekilde yaşamaya devam edebiliyor. Yazımızda sözü geçen bütçe yapmak ve planlamak da burada karşımıza çıkıyor. Aylık giderlerinizin neler olduğunu ve nereye ne kadar harcama yaptığınızı bilirseniz, kazancınızın %10’luk kısmını birikim için nereden bulabileceğinizi de bilebilirsiniz. Kazancınız, harcamalarınıza göre yüksek ise, birikim için ayırdığınız %10’luk oranı da dilediğiniz kadar artırabilir, daha kısa sürede daha çok birikim yapabilirsiniz.

Para Biriktirmek ve Tasarruf Yapmak
Para Biriktirmek ve Tasarruf Yapmak

Banka Kredisi Alıp Yatırım Yapmak

Para Biriktirmenin 5 Etkili Yolu

“Sahip olma”nın, “tasarruf” ya da “deneyim” sözcüklerinin önüne geçtiği bir toplumda yaşıyoruz. Elbette para yönetimi ve tasarruf etmek konusunda bize bilgi veren kişisel finans blogları, kitaplar ve çeşitli kaynaklar var, ancak medya yayınları hala yarını düşünmeye gerek yokmuş gibi harcama teşvikine odaklanmış durumda. Daha iyi bir yaşam tarzı elde etmek ve para biriktirme hedeflerinizi gerçeğe dönüştürmenizi sağlayacak 5 ipucunu bu yazımızda bulabilirsiniz…

Dünyanın Ne Dediğini Boş Verin

Televizyonu açıyoruz ve reklamlarda bizi tüketim çılgınlığı karşılıyor. Pahalı kıyafetler, özelliklerinin %10’unu kullandığımız elektronik eşyalar, mücevherler ve evde yemek hazırlama yerine sipariş vermeye teşvik eden mesajlar nedeniyle para biriktirme düşüncesi de bir hayalden ibaret kalıyor. Eğer para biriktirmek gibi bir hedefiniz varsa, etrafınızdakilerin ne dediğini boş verin ve hedeflerinize kilitlenin.

Önemli Şeylere Odaklanın

Çoğumuz hala gerçekten bizi neyin mutlu ettiğini bilmiyor. Bu da, savurganlığı çağımızın en büyük sorunlarından birine dönüştürüyor. Tabi ki gereksiz harcamalar üzerine fazla yoğunlaşırsanız, para biriktirmeniz de zorlaşır. Ancak önemli harcamalara odaklanmak, bu konuda size yardımcı olur. Çılgınca yapılan harcamalar, kısa vadede sizi mutlu ediyor gibi görünse de, uzun vadede size zarar vermektedir.

Tuzaklara Düşmeyin

Bir markete girdiğiniz andan itibaren her şey tuzaklarla doludur. Arka fonda çalan müzik, reyonların dizilişi, hoş kokular, yapılan anonslar, indirim çağrıları, her biri sizi daha çok satın almaya teşvik etmek üzere tasarlanmıştır.

Borcu “Normal”leştirmeyin

Elbette günümüzün normal kavramı, yıllar öncekilerden çok farklı, ancak bu yine de, sürüyü takip etmeniz gerektiği anlamına gelmez. Kredi ve kredi kartı borçlarınızın olması çok normalmiş, hatta olması gerekliymiş gibi gösteriliyor olabilir; ancak borcunuzu ödemek ve ondan uzak durmaya odaklanmanız gerekir. Kredi kartı borcunuzdan bir türlü kurtulamıyorsanız, bunun için her zaman bir mazeret bulmayı bırakın ve harcama alışkanlıklarınızı tamir etmeye başlayın.

Borçlarınızdan Kurtulmanın Yolları

Daha İyi Hissetmek İçin Alışveriş Yapmayın

Mağazalar, “hoş geldiniz” mesajını hissettirmeye çalışırken harika bir iş çıkarıyor. Güzel müzikler, parlak ışıklar ve mağaza görevlileri, daha iyi bir ruh haline kavuşmak için paramızı elimizden almak için uğraşırlar. Stres ile başa çıkmak için kredi kartınızı devre dışı bırakın ve başka şekillerde gevşemeye çalışın. Üzgünken alışveriş yapmayın, yorgun ve aç olmayın.

Para Biriktirmek ve Tasarruf Yapmak
Para Biriktirmek ve Tasarruf Yapmak

Tasarruf Etmek Çocuklara Nasıl Öğretilir?

Tasarruf etmek; hem biz büyükler, hem de çocuklar için çok önemlidir. Çocuklara bütçe planlamayı ve tasarruf etmeyi öğretmek ebeveynlerin görevidir. Para alışkanlıklarının büyük kısmı, genç yaşlarda başlar. Ancak çocuğunuzu bir oyuncak istediği için para biriktirmesine gerektiğine ikna edebilir misiniz? Bu yazımızda, çocuklara bütçe planlamayı ve tasarruf etmeyi öğretmek için birkaç ipucu bulabilirsiniz…

Çocuğunuza Para ve İş Arasındaki İlişkiyi Deneyimlemeyi Öğretin

Çocuklar; tasarruf etmek nedir, para nereden gelir, bilmeyebilir. Öyle ki bir çoğu, paranın ATM’lerden ya da bankalardan geldiğini bile sanabilir. Yeni bir oyuncak istediklerinde ve anneleri onun pahalı olduğunu söylediğinde, hemen gidip ATM‘den para çekerek bunu halledeceklerini söyleyebilirler. Çocuklar, paranın bir çaba sonucu var olduğunu anlamayabilirler. Çocuğunuz, sahip olduğunuz paranın, sizin yaptığınız iş ile doğrudan bağlantılı olduğunu anlamadığı takdirde tasarruf etme konusunda motive olmayacaktır.

Üç Farklı Kumbara Kullanın: Tasarruf, Harcama ve Paylaşma

Çocuğunuz bir oyuncak isterse, ona bunu kendi parasıyla alması gerektiğini söyleyin. Çocuğunuzun bir hafta için harçlığı 50 TL ise ve almak istediği oyuncak 200 TL ise, biraz daha beklemesi gerektiğini anlayacak. İşte burada devreye, para kavanozları giriyor. Çocuğunuza her para verdiğinizde, parasını bu üç kavanoz arasında paylaştırmasına yardımcı olun. Bu üç kavanoz sayesinde para biriktirmeyi ve parasını harcama konusunda ekonomik davranmayı öğrenmeye başlayacaktır.

Üç Kavanoz Yöntemi Nereden Geliyor?

Tasarruf, harcama ve paylaşmadan oluşan üç kavanoz yöntemi, bir döneme damga vuran Susam Sokağı çocuk dizisinde popülerleştirildi. Susam Sokağı’nda gezinirken, Elmo beğendiği renkli bir topu izliyor ancak onu satın almak için 5 doları yok. Elmo’nun sadece 2 doları var. Bu sebeple Elmo, Susam Sokağı’nda çeşitli işlerde çalışıp para kazanmaya ve biriktirmeye başlıyor. Dondurma makinesini onarmak için 1 dolar kazanıyor. 1 dolar geri dönüşüm şişesi için ve 1 dolar çamaşırları katlamak için kazanıyor.

Bu yöntem, çocuklara tasarruf etmeyi ve bütçe planlamayı öğretmek için oldukça etkili bir yöntemdir. Siz de çocuğunuza düzenli olarak evde bazı görevler verebilir ve bu görevler karşılığında onlara para verebilirsiniz. Böylece onlar da iş ve para arasındaki bağlantıyı, paranın karşılıksız gelmediğini uygulamalı olarak öğrenirler.

Para Biriktirmek ve Tasarruf Yapmak
Para Biriktirmek ve Tasarruf Yapmak

Tasarruf Yapmak İçin Pratik Yöntemler

Tasarruf etmek ve bu yolda gayret göstermek asla cimrilik demek değildir. Birikim yapma ve tasarruf etme konusunda çaba harcayan bir çok kişiye cimri diyenler çıkabilir ama gelecekte bir gün ihtiyaç duyup cimri dediği o kişiye ihtiyacı olabilir. Tasarruf yapan insan, elindeki parayı doğru şekilde yöneten ve harcamalarını bilinçli yapan kişiye denir. Bugünü kadar geleceğini de düşünür ve bunun için kendine maddi güvence oluşturur.

Gelir ve giderini, harcamalarını ve varsa borçlarını en iyi şekilde düzenleyen kişinin gelecekte mali sıkıntılarla yüz yüze kalma olasılığı tabii ki düşük olacaktır. Öncelikle bu, gelecek için birikim yapmak ve yatırımla mümkün olabilir. İnsanların başına beklenmedik durumlar ve hesapta olmayan mali sorunlar çıkabilir. Daha kötü bir duruma girmemek için sahibi olunan araç ya da ev bile satmak zorunda kalınabilir. İşte bu gibi bir zamanda gerçekten işe yarayacak bir paranın kenarda olması tasarruf yapmayla olur ve bunun adı cimrilik değildir. Yazımızda, tasarruf etmek için pratik yöntemlerden söz edeceğiz…

Kararlı ve Planlı Hareket Edin

Tasarruf yapmaya karar verip gelirinizin bir kısmını ayırarak birikim yapmak için adım attınız. Öncelikle kendinize söylediğiniz bahanelerden kurtularak paranızı nasıl yöneteceğiniz konusunda bilinçlenin. Ailenizi de bu konuda bilgilendirerek, size destek olması gerektiğini anlatın. Ailenin tüm fertleri kararlı bir şekilde hareket ederse, zor gibi görünen her şey daha kolaylaşacaktır.

Ekonomi Dünyasını Takip Edin

Para ile ilgili bir çok konuda bilgi sahibi olmaya çalışın. Finans dünyasında neler olup bittiğini takip ederek kendinizi bilgilendirin. Paranıza doğru şekilde yön vermek ve yatırım yapmak için para piyasasını izlemek çok önemlidir. Bu konuda internet üzerindeki çeşitli ekonomi sitelerinden ya da gazete ve dergilerden yardım alabilirsiniz. Örneğin; her gün gazetelerin ekonomi sayfalarını okuyabilir, yatırım piyasalarını araştırabilirsiniz. Paranızı yatırarak kazanç sağlayabileceğiniz sektörleri bu şekilde öğrenebilir ve kazanç sağlamak için girişimlerde bulunabilirsiniz. Kişisel yatırım konusunda hizmet veren kurumlarla iletişim kurup öneri alabilir, bu kurumların ücretsiz eğitimlerinden de yararlanarak bilgi seviyenizi yükseltebilirsiniz.

Mutfak Masraflarını Kontrol Altına Alın

Ailenizle ya da tek başınıza yaşıyor olabilirsiniz. Ancak bir evin mutfak giderleri her zaman vardır. Mutfak masraflarına yapılan harcamaların en başında ürün satın alınması ve su tüketimi gelmekte. Özellikle saklama süresi kısa olan ürünlerden sadece ihtiyacınız olduğu kadarını satın almanız, dolapta bozularak çöpe gitmesini ve dolayısıyla boşa para harcamanızın önüne geçecektir. Şarküteri ürünleri ile meyve ve sebze alışverişlerinizi planlı yapar ve belirli bir sürede tüketebileceğiniz kadar satın alırsanız, hem paranız cebinizde kalır, hem de satın aldığınız ürünler çöpe gitmez. Mutfak için yapacağınız alışverişlerinizi çeşitli marketlerden toplu şekilde yapabilirsiniz. Kampanyalar ve indirimlerle yapabileceğiniz bu tür alışverişler, kesinlikle daha avantajlı olacaktır.

Mutfakta tüketilen su miktarı da evin diğer alanlarına göre yüksek olabilir. Özellikle temizlik konusunda hassas kişilerin gereksiz su tüketimi konusunda daha dikkatli olması, su faturanıza yansıyarak tasarruf etmenize olanak sağlar. Su tasarrufu konusunda dikkatli olunması gereken bir diğer yer de banyodur. İhtiyacınız kadar su tüketiminde bulunarak su sarfiyatınızı ciddi oranda azaltabilirsiniz.

Para Biriktirmek ve Tasarruf Yapmak
Para Biriktirmek ve Tasarruf Yapmak

Faturalarınızı Azaltmaya Çalışın

Dikkat çekmese bile bir evin giderlerinin büyük bölümü faturalara yapılan ödemelerdir. Elektrik, su, doğalgaz, internet, kablolu televizyon, ev ve cep telefonu faturaları toplamda büyük bir tutar oluşturmaktadır. Bu faturaların hepsi bir anda ve tek bir fatura ile ödenmediği için size yüksekmiş gibi görünmeyebilir ancak gerçekler bu şekilde değildir.

Elektrik tasarrufu için eviniz ve iş yerinizdeki lambalarınızı tasarruflu ampullerle değiştirin. Aydınlatma konusunda %80’lere kadar tasarruf sağlayabilirsiniz. Ayrıca yeni bir elektrikli ev aleti satın alırken enerji tasarruflu olanlar ve düşük elektrik tüketimi yapanları tercih edin. Hala çalışan ama arızası bulunan cihazlarınızı tamir ettirin, çünkü bu cihazlar normalden daha fazla elektrik tüketiyor olabilir.

Ev ya da cep telefonu tarifeleriniz ile kablolu televizyon aboneliğiniz ve internet kullanımınız için ödediğiniz tutarı gözden geçirin. Belki de ihtiyacınızdan fazlası bir pakete üyeliğiniz olduğundan gereksiz yere para ödüyor olabilirsiniz. Firmaların ürünlerini inceleyerek kendiniz için en uygun pakete geçip daha az ödeyebilirsiniz. Bu konuda mantıklı seçimler yaptığınızda her birinden tasarruf ederek toplamda iyi bir parayı cebinizde tutabilirsiniz.

Evinizin yalıtımını gözden geçirin. Yaz aylarındaki sıcaklık artışı ve kış aylarındaki soğuk nedeniyle evinizin ortalama ısısını korumak için gereksiz yere fazladan para harcıyor olabilirsiniz. Yalıtımınızı iyileştirmekle yaz aylarında klima masrafınızı, kışın ise doğalgaz masrafınızı azaltabilirsiniz.

Alışverişlerinizi Kontrol Altında Tutun

Herkesin mutlaka ihtiyacı olmadığı halde satın aldığı ve gereksiz harcamalar yaptığı olmuştur. Sadece kısa süre için size mutluluk verecek ama sonra belki de hiç kullanmayacağınız bir ürünü satın almak zorunda değilsiniz. Bu tür harcamalar konusunda kendinize kısıtlama getirmeniz ve bu parayı birikim yapmak için ayırmanız sizin için çok daha verimli bir davranış olacaktır. Gereksiz yere ve belki de önemsemeden harcadığınız paralar, ileride çok işinize yarayacak bir konuda size faydalı olabilir. Bu küçük tasarruflarla bile zamanla ciddi birikimler elde edebilirsiniz.

İşinize Yürüyerek Gidin

Eğer şartlar elveriyorsa evinizden işinize yürüyerek ya da bisiklet kullanarak gidin. Bu şekilde hem spor yapmış olursunuz, hem de ulaşım masrafından kurtulursunuz. Eviniz ile iş yeriniz arasındaki mesafe buna uygun değil ise, bu mesafeyi sürekli olarak kendi aracınızla gitmek yerine toplu taşıma araçlarından birini tercih ederek yakıt tasarrufu konusunda ciddi kazanç elde edebilirsiniz.

Evinizde Mutluluğu Tercih Edin

Evinizi en mutlu olduğunuz ve en değerli varlığınız olarak görün ve evinizi sevin. Dışarıda yapabileceğiniz pek çok şeyi evinizde de yapabilirsiniz. Dışarıda yemek yerine evinizde mutfağınıza girerek kendinize ve sevdiklerinize yemek hazırlayın, kahvenizi de köşedeki kafede içmek yerine evinizde yapıp en yakın arkadaşınızla birlikte için. Bu basit ve önemsizmiş gibi görünen harcamaları yapmazsanız, başlarda göze görünmese de bir süre sonra ciddi tasarruf sağladığınızı anlayacaksınız. Evinizi daha eğlenceli ve mutlu olabileceğiniz bir yer haline getirmek için arkadaşlarınızla dışarıda birlikte olmak yerine evinize davet edebilirsiniz. Dışarıda eğlenmek için harcayacağınız paranızı, kendi zevkinize göre evinizin dekorasyonu için harcayabilir ve bu sayede evinizde daha keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Para Biriktirmek ve Tasarruf Yapmak
Para Biriktirmek ve Tasarruf Yapmak

Eğlence İçin Yaptığınız Harcamaları Sınırlandırın

Tatil planınızı, yaz sezonu gelmeden yaparak erken rezervasyon fırsatlarından, taksit ve avantajlardan yararlanabilirsiniz. Yaz sezonu öncesi çoğu tatil bölgesinde çeşitli indirimler ve kampanyalarla sunulan tatili, erken rezervasyon ile çok daha hesaplı satın alabilirsiniz.

Sürekli olarak dışarı çıkıp sinema ya da konser gibi eğlencelerinize de bir sınırlandırma getirebilirsiniz. Her hafta sinemaya gidip bir film izlemek yerine bunun sayısını azaltabilir ve bütçenize katkı sağlayabilirsiniz. Sinemaya gitmek yerine, izlemek istediğiniz filmin dvd’sini satın alarak tüm aile fertleri ile birlikte filminizi izleyebilirsiniz.

Kredi Kartlarınızdan Kurtulun

Kredi kartı sahibiyseniz, en azından bir bankaya da borçlusunuz demektir. Kredi kartınızın cüzdanınızda olması, bazı durumlarda gereksiz yere alışveriş yapmanıza neden olabilir. Yanınızda yeteri kadar para olmadığında da devreye giren kredi kartları, sizi alışverişe teşvik eden kampanyalarla yan yana geldiğinde kendinizi durdurmak istemeyebilirsiniz. Ayrıca, kullanmasanız bile her sene ödediğiniz kredi kartı aidatı da az da olsa ödemeleriniz arasındadır. Bu nedenle, kredi kartı kullanmayı bırakmanız, otomatik olarak harcama planı ve bütçe oluşturmada size yardımcı olacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here