Ana sayfa Kredi Kartı Kullanmadığınız Kredi Kartını İptal Ettirin

Kullanmadığınız Kredi Kartını İptal Ettirin

0
PAYLAŞ
Kredi Kartını İptal Ettirin
Kredi Kartını İptal Ettirin

Kullanmadığınız Kredi Kartını İptal Ettirin

Kredi kartı, günümüzde herkes tarafından kullanılan ve her yerde geçerli olan bir ödeme aracı durumuna geldi. Kullanım konusundaki rahatlığı, kazandırdığı para puanlar ve taksitlendirme özelliği kredi kartının en önemli avantajları arasında yer alıyor. Nakit avans özelliği sayesinde, nakit ihtiyacı durumunda en kolay ve hızlı başvurulan yol olarak kabul ediliyor. Kullanımı tamamen yaygınlaşmış olan kredi kartlarının vazgeçilmez oluşu, bazı soruları da beraberinde getirmekte. Bunlardan biri de birden fazla kredi kartına sahip olan kişilerin, artık aktif olarak kullanmadığı ihtiyaç fazlası kredi kartları, peki uzun vadede bu kartlara ne oluyor? İhtiyaç fazlası kredi kartını kapatmak neden önemli, yazımızı okumaya devam edin…

Kullanılmayan Kredi Kartının İptali

Zaman içinde ve çeşitli ihtiyaçlara yönelik olarak edinilmiş birden fazla kredi kartı olması ve bunlardan bir ya da daha fazlasına artık ihtiyaç duyulmaması durumunda bu kartların kapattırılması gerekir. İleride tekrar lazım olur düşüncesi ile cüzdanda bekletilen kredi kartı, uzun vadede kullanıcısına zarar verebilir.

Bazı kredi kartı kullanıcıları, artık kullanmadıkları kartları kırarak çöpe atmaktadırlar ya da evde bir yere koyarak unutmaktadırlar. Ancak bu büyük bir risk oluşturmaktadır. Uzun bir süre de olsa, kullanılmayan ve herhangi bir işlem yapılmayan kartlarını, bankalar kapatma yetkisine sahip değiller. Sahip olunan kredi kartının kullanımı ya da istendiği takdirde kapatılması kullanıcının sorumluluğundadır.

Kredi kartı kullanıcısı, kartını kullanıma tamamen kapatmak istiyorsa, ilk olarak eğer varsa tüm borçlarını ödemelidir. Bu, güncel borçları ve varsa geçmişte yapılan alışverişlerin kalan tüm taksitlerini de kapsamaktadır. Borcun tamamı kapandıktan sonra kredi kartı iptal işlemi yapmak için bankaya başvuruda bulunulabilir.

Kredi Kartı Borcu İçin Haciz Gelebilir

Kredi kartı borcu nedeniyle bankaların haciz koyma yetkisi vardır, ancak bu uzun bir süreçtir. Kart borcunun ödemesini geciktirildiğinde hemen icralık olunmaz, çünkü kanunlar öncelikle tüketiciden yanadır. Haciz işlemlerinden önce borçluya 30 günlük bir süre verilerek borcunu ödemesi için zaman tanınır. Ayrıca müşteri, kredi kartı borcu yapılandırma ile ilgili olarak bankayla anlaşma yoluna da gidilebilir ve anlaşma şartları uyarınca borç taksitli olarak da ödenebilir.

Kredi Kartı Borçlarında Yasal Süreç

Kredi kartı borcunun üst üste 2 ay ödenmemesi durumunda bankalar öncelikle telefonla arama, kısa mesaj ve e-posta gibi yollarla müşterisiyle iletişim kurarak borcun miktarı ve ödeme ile ilgili bilgiler verir. Borcun 30 gün içerisinde ödenmemesi halinde müşterinin bankada kayıtlı olan adresine bir ihbarname gönderilir. Bu ihbarnamede tanınan süre boyunca eğer bir ödeme yapılmazsa, bu aşamadan sonra yasal takip süreci başlar. Bu sürecin başlaması ile müşteri, artık banka ile değil, bankanın avukatı ile muhatap olmak durumunda kalır. Yasal takip sürecine girmiş kullanıcının, her zaman koruması gereken ve kredibilitesi ile direkt olarak alakalı kredi notu da olumsuz etkilenir ve düşer.

Kredi Kartım Çalındı Ne Yapmalıyım

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here