Ana sayfa Krediler Kredi Türleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kredi Türleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

1
PAYLAŞ
Kredi Türleri Hakkında
Kredi Türleri Hakkında

Kredi Türleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bireysel (İhtiyaç) Kredi

Çeşitli sebeplerle nakit ihtiyacını karşılamak amacıyla, bankaların müşterilerine sunduğu bireysel kredi türüdür. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) 2014 yılında bildirdiği düzenlemesiyle en fazla 36 ay vadeye kadar kullanılabilmektedir.

Araç (Taşıt) Kredisi

Bankalar tarafından Taşıt KredisiAraç Kredisi, Otomobil Kredisi ya da Oto Kredisi olarak adlandırılır. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) 2014 yılında bildirdiği düzenlemesiyle en fazla 60 ay vadeye kadar; sıfır kilometre araçlar için ve beş yaşına kadar olan araçlar için kullanılabilir.

0 km Araç Kredisi: Satın alınan araç banka tarafından rehin alınarak, araç teslim bedelinin %70 ila %90’ına kadar kredi kullanılabilir.
2.El Araç Kredisi: Aracın kasko bedeli üzerinden %60 ila %80’ine kadar kredi kullanılabilir.
Farklı bankalara göre sıfır kilometre araç kredisi ve ikinci el araç kredisi vade ve yüzdelik kasko bedeli değerleri değişiklik gösterebilir.

Konut (Mortgage) Kredisi

Finans kuruluşları ve bankaların; taşınmaz malın ipoteği karşılığında ev sahibi olmak isteyen müşterilerine sunduğu Mortgage Kredi olarak da bilinen kredidir. Konut Kredisi’nde vade seçeneği 120 ay ila 300 ay arasında değişmektedir. 2.El Araç Kredisi’nde olduğu gibi Konut Kredisi‘nde de yaş sınırı vardır, bu yaş sınırı bankalara göre değişiklik göstermektedir.

Ev Tadilat ve Tamirat Kredisi

Bankaların müşterilerine sunduğu; taşınmazın tamirat, tadilat, bakım ve dekorasyon ihtiyaçları için Ev Geliştirme Kredisi‘dir. Minimum 36 ay olmak üzere, vade seçenekleri farklı bankalarda değişiklik göstermektedir.

Ticari Kredi

Ticari bir işletmenin kendini geliştirmek amacıyla yapacağı yatırımlar için kullanabileceği kredi türüne verilen addır. Küçük işletmelerden, holdinglere kadar tüm firmalar, bankaların bu kredi türünden yararlanabilmektedirler.

İpotekli İhtiyaç Kredisi

İhtiyaç Kredilerinde kullanılabilecek en yüksek kredi miktarı; müşterinin gelirine, ihtiyacına ve bankaya göre farklılık gösterebilir. İpotekli İhtiyaç Kredisi veya diğer adıyla İpotekli Finansman Kredisi ise müşterilerin yüksek miktarlı İhtiyaç Kredilerine oranla daha uzun vade olanağına sahip olduğu kredi türüdür. Bu kredi türünde, müşterinin bir taşınmazını ipotek etmesi ettirmesi gerekmektedir. Ancak İhtiyaç Kredisi‘ne göre daha avantajlı bir borçlanma sözleşmesi vardır. Minimum 36 ay olmak üzere, vade seçenekleri farklı bankalarda değişiklik göstermektedir.

Kredi Kayıt Bürosu Puanı 0 Olan Kişiler

Kredi çekmek istediği güne kadar herhangi bir banka ile hiçbir çalışması olmayan kişiler, kefil ya da teminat şartları olmaksızın, sadece SGK’lı (Sosyal Güvenlik Kurumu) olarak, son çalıştığı iş yerinde en az 6 ay olmak koşulu ile ya da toplamda 365 günlük SGK prim ödemesi olma şartı ile 10.000 TL’ye kadar kullanabilecekleri kredi türüdür.

Yeni SGK’lı Olan Kişiler

Kişinin sadece geçmişte ya da güncel olarak herhangi bir banka ürününü kullanmış olmasının yeterli olduğu, minimum 5.000 TL ve maksimum 20.000 TL olarak belirlenmiş kredi türüdür.

Vergi Levhasına Sahip Kişiler

Yeni faaliyete girmiş bile olsa, en az altı ayını doldurmuş firma ve iş yerleri sahiplerinin, gerekli evraklar ile bankalardan alabileceği, başlangıç olarak 10.000 TL ila 20.000 TL arasında, teminat gerekmeden alabilecekleri kredidir.

Devlet Memuru Olan Kişiler

Çeşitli şartlarla ve gerekli evraklarla kamu personeline verilen kredi türüne verilen addır.

Kredi Alırken Yapmamanız Gereken Hatalar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here