Ana sayfa Kredi Notu Kredi Sicilinizi Bu Taktik İle Temizleyebilirsiniz!

Kredi Sicilinizi Bu Taktik İle Temizleyebilirsiniz!

0
PAYLAŞ
Kredi Sicili Temizleme
Kredi Sicili Temizleme

Kredi Sicilinizi Bu Taktik İle Temizleyebilirsiniz!

Geçmişte ödemesini geciktirdiğiniz ya da ödemediğiniz kredi kartı ve kredi borçları, gelecekteki bankacılık ve kredi taleplerinizde önünüze çıkabiliyor. Öyle ise kredi sicili temizlenebilir mi?

Kredi Sicili İle Kredi Notu Arasındaki Fark

İlk olarak ikisi arasındaki farkı bilmek gerekiyor. Kredi sicili, şahısların kredi talebi ve kredi borcu geçmişini içeren ve silinmesi mümkün olmayan bir veri arşividir. Kredi Kayıt Bürosu ile Merkez Bankası içinde bulunan kredi sicili haricinde, kişilerin kredi başvurusu için sorun sorun oluşturan bölüm, kredi notudur. Ödeme sisteminize göre değişen sayısal bir değer olan kredi notu, bankaların kredi taleplerini incelerken en çok önem verdiği nokta.

Sizin ödeme durumunuza göre sürekli değişebilen kredi puanı, kredi ve kredi kartı borcu ödenmedikçe puan azalmaya devam eder. İhtiyaç kredisi alır ve gecikmesiz öderseniz notunuz da artar. Kredi borcunuzu ya da kredi kartı borcunuzu 90 gün içinde ödememeniz halinde ise hakkınızda hukuki takip başlar, kredi siciliniz bozulacaktır bu da doğrudan kredi puanınızı düşürür.

Kredi Sicili Temizleme

BANKA SİCİLİ NASIL DÜZELTİLİR?

Eğer kredi borcunuzu 90 gün içinde ödemezseniz ve yasal takibe girdiyseniz artık kara listeye girersiniz ve bunun geri dönüşü yok. Kredi Kayıt Bürosu (KKB) aracılığı ile tutulan sicil kaydınızın temizlenmesi için borcunuzu ödedikten sonra 5 yıl geçmesi gerekmektedir. Bu beş yıl içinde yaptığınız kredi kartı ve kredi başvuruları siciliniz bozuk olduğu zaman kabul edilmez.

Bozuk Sicile Kredi: Sicili Bozuk Olanlara Kredi Veren Bankalar

Siciliniz temizlendiğinde, yani beş yıl sonra istediğiniz miktarda kredi ya da kredi kartı almak için kredi puanınızı yükseltmeniz gerekmektedir. Kredi puanını yükseltmek için kredi ve kredi kartı borçlarını geciktirmeden düzenli yapmak gerekir. Ancak şunu bilin ki bahsettiğimiz beş yıllık süreç sicilin tamamen silinmesi değildir. Bu süre geçse dahi bankalar her zaman sizin kredi geçmişinizi öğrenebilecektir.

Kredi Sicili Temizleme

KREDİ SİCİLİNİN BOZULMAMASI İÇİN NE YAPMAK GEREKİR?

Kredi siciliniz bozulmadan  borçlarınızdan kurtularak sicilinizi temiz tutabilir ve temizleyebiliriz. Bunun yüzden bankaların hazırladığı borç yapılandırma, kredi borcu aktarımı ya da refinansman hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama: Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here