Ana sayfa Kredi Notu Kredi Sicil Affı Nedir? Hangi Bankalar Uygulayacak

Kredi Sicil Affı Nedir? Hangi Bankalar Uygulayacak

0
PAYLAŞ
Kredi Sicil Affı
Kredi Sicil Affı

Kredi Sicil Affı Nedir?

Önceki dönemlerde kredi kartı borcunu uzun bir süre ödemeyen, erteleyen veya bankaların koymuş oldukları kurallara uymayan kişilerin yine bankalar tarafından kara listeye alınmasına kredi sicili bozulması adı verilir.

Bankaların kendi istekleri doğrultusunda veya devlet teşvikiyle belli dönemleri kapsayan kredi sicil affı çıkarılması hemen hemen her yıl duyduğumuz şeylerden biridir.

Devletin belirlediği fakat bankaların uymak zorunda olmadığı sicil affı tarihi 27 Ocak belirlenmişti. Fakat şuana kadar herhangi bir banka sicil affı ile ilgili bir düzenleme yapıldığının sinyalini vermedi.

Bankalar Sicil Affına Uyacaklarını Açıkladılar mı?

Sadece Kobiler için değil tüm vatandaşları kapsayan sicil affı yasası 27 Ocak’ta resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmişti. Fakat bazı bankalar bu yasayı görmezden gelmeyi tercih ederek vatandaşlara zorluk çıkarma yolunu kullandılar.

Yasalara göre sicil affı için belirlenen şartları taşıyan herkes sicil affından yararlanabilir.

Ancak Merkez Bankasının çıkardığı sicil affı yasasına uyan banka bulmakta zorlanan vatandaşlar büyük bir problemle karşı karşıya kalıyor. Söz konusu yasa ile belirli şartları yerine getirmek kaydıyla sicil affı başvurusunda bulunan vatandaşlar kısa sürede bankalardan kredi çekme imkanına sahip oluyor.

Sicil affını uygulayan bankalar ise her zaman olduğu gibi Ziraat Bankası ve Vakıf Bank oluyor.

Bozuk Sicile Kredi: Sicili Bozuk Olanlara Kredi Veren Bankalar

Bankalardan kredi almak isteyenlerin öncelikle KBB risk değerlendirmesi raporuna sahip olması gerekiyor.

Kredi Sicil Affı
Kredi Sicil Affı

Sicil Affından Sonra Kredi Alabilir miyim?

Bankaların belirlemiş olduğu başvuru kanalları aracılığıyla sicil affınızın durumu hakkında bilgi alabilirsiniz. Fakat sicil affı uygulamasında kara listeden çıksanız bile sicil affı işlemini uygulamaya koyan bankalardan kredi alamayabilirsiniz. Çünkü çoğu banka vatandaşlara kredi vermek için sadece sicil affı uygulamasını yeterli görmüyor.

Sicili Bozuk Emekliye Kredi: Sicili Bozuk Emeklilere Kredi Veren Bankalar

Sicil Affı Yasasının Şartları

Geçmiş borçları yüzünden kara listeye düşen vatandaşlar kredi çekebilmek için bir yol ararken Merkez Bankasının çıkardığı yasa gönüllere su serpmişti. Vakıf Bank, Ziraat Bankası ve Halk Bank sicil affı uygulamasına uyan bankalardır. Sicil affından yararlanarak bu bankalardan istediğiniz gibi kredi çekme hakkına sahip olursunuz.

Sicil affı yasasının şartları ise; yasanın çıktığı tarihten itibaren en fazla 6 ay içinde geçmişte olan borçlarınızın tamamını ödemiş olmanız veya bankanızla mutabakata vararak borcu yapılandırmış olmanız gerekiyor.

Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama: Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here