Ana sayfa Kredi Notu Kredi Puanı Nasıl Yükseltilir?

Kredi Puanı Nasıl Yükseltilir?

0
PAYLAŞ
Kredi Notu Yükseltme
Kredi Notu Yükseltme

Kredi Puanı Nasıl Yükseltilir?

Hoşunuza gitsin ya da gitmesin kredi puanınız; bir kredi kartı için onay alıp almamanıza, ihtiyaç, konut ya da taşıt kredisi alırken size sunulacak faiz oranlarına kadar her şeyi belirler. Yapılan araştırmalara göre, neredeyse her üç kişiden biri hala kötü kredi puanına sahip. Eğer siz de onlardan biriyseniz, kredi puanını yükseltmek için bir şeyler yapmanın zamanı geldi. İşte, kredi puanınızı yükseltmenin en hızlı birkaç yolu…

Kredi Raporunuzu Alın

Başka bir şey yapmadan önce, ilk olarak kredi raporunuzu alın. Raporu aldıktan sonra, her şeyi inceleyin. Özellikle, geç ödemeleri veya ödenmemiş faturaları gösteren hesapları gözden geçirin. Rapordaki bilgiler yanlışsa, bankanıza bildirin. Temiz bir kredi raporu, yalnızca kredi puanınız için değil; aynı zamanda iş potansiyelinizi ya da ev kiralamanızı da etkileyebilir. İş verenler ve ev sahipleri, alım kararlarını vermeden önce kredi raporu talep edebilirler.

Bireysel Kredi Notu nedir?

Borçlarınızı Ödeyin

Uzmanlara göre kredi puanınızın %30’u, borçlu olduğunuz miktara dayanıyor. Bununla birlikte, burada sadece ne kadar borcunuz olduğu önemli değil. Ne kadar borcunuz varsa, kredi kullanımınız olarak bilinen oranı karşılaştırırsanız. Örneğin, 10.000 TL kredi limitiniz ve 5.000 TL bakiyeniz varsa, kredi kullanımınız %50’dir. 10.000 TL limitini aştıysanız, kullanımınız %100’dür.

Kredi Limitinizi Arttırın

Belki kredi borçlarınızı ödeyebilecek durumda olmayabilirsiniz. Onun yerine kredi kullanım oranınızı yükseltmek için farklı bir yaklaşım uygulayabilirsiniz; bankanızdan kredi kartı limiti artışı isteyin. 1.000 TL’lik kartınızı maksimuma çıkardıysanız ve 2.000 TL’ye limit artırırsanız, kredi kullanım oranınızı hemen yarı yarıya azaltmış olursunuz.

Yeni Bir Hesap Açın

Bankanız size limit artışı teklifinde bulunursa, farklı bir bankanın kredi kartına başvurun. Yeni bir kredi kartı, kredi kullanım oranınıza halen yardımcı olacaktır. Kredi kartı limitinin 10.000 TL ve bakiyesinin 5.000 TL olduğu bir kişi, tüm bu tutarları tek bir kartta mı yoksa birden fazla karta mı yayılmış olmasına bakılmaksızın %50 kredi kullanım oranına sahip olacak. Ancak, aynı anda birden çok hesap açmanın da iyi olmadığını unutmayın. Çok fazla yeni hesap, sizi umutsuzca harcama yapmak istiyor gibi görünmenize neden olabilir. Kredi puanınızı riske atmayın; bu stratejiyi denemek için yalnızca bir ya da iki yeni kart için başvurun.

Düşük Kredi Notu ile Kredi Nasıl Alınır?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here