Ana sayfa Krediler Kredi Ödemesi Olan Kişi İkinci Krediyi Çekebilir Mi?

Kredi Ödemesi Olan Kişi İkinci Krediyi Çekebilir Mi?

1
PAYLAŞ
Kredi Ödemesi 2. kredi başvurusu
Kredi Ödemesi

Kredi Ödemesi Olan Kişi İkinci Krediyi Çekebilir Mi?

Günümüz şartlarında insanların, araç veya ev sahibi olmak, çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak, tatile gitmek ya da ev veya iş yerlerini yenilemek için başvurduğu ilk yer bankalar ve sundukları kredilerdir. Ülkemizdeki tüm bankalar, çeşitli faiz oranları ve vadelerle kredi vermektedirler ve bu sayede artık arzu edilen ya da ihtiyaç duyulan herhangi birşeye ulaşmak daha kolay ve hızlı olmaktadır. Bazı durumlarda, daha önceden alınmış bir kredinin ödemeleri devam ederken ikinci bir krediye daha ihtiyaç duyulabilmektedir. Ancak ikinci bir kredi çekmek için bankaların bazı şartları olmaktadır.

Hangi Durumlarda İkinci Kredi Çekilebilir?

İhtiyaca göre bankaların sunduğu kredi türlerinden biri tercih edilerek alınan kredilerin, belirli vadeleri ve faiz oranları vardır. Müşteriler, bankaların Konut KredisiAraç Kredisiİhtiyaç KredisiTicari Kredi gibi ürünlerinden uygun olanı seçerek gerekli evraklarla başvurup kabul edilebilir şartları sağladıklarında kredilerini alabilmektedirler. Fakat bazen, kullanmış oldukları kredi yetersiz olmakta ve ikinci bir krediye daha ihtiyaç duymaktadırlar. İkinci bir krediye ihtiyaç duyan müşteri, bankanın bazı şartlarını yerine getirmek zorundadır.

Böyle bir durumda bankaların dikkat ettiği ilk konu, ikinci kredi için başvuran müşterisinin ödemekte olduğu kredinin aylık taksitlerini aksatmadan düzenli olarak ödeyip ödemediğidir. Ayrıca müşterinin güncel kredi puanının durumu ve talep ettiği ikinci kredi için, gelirinin yeterli olduğunu göstermesi gerekecektir. Bankaların ikinci krediyi vermek için müşterisinden istediği bir de özel şart vardır. İlk almış olduğu kredi ve ikinci almak istediği kredinin toplamı, kişinin aylık gelirinin %50’sini aşmaması gerekliliğidir. Bu şartlara uygun müşteriler, bankalarından ikinci bir krediyi alabilirler.

İkinci Kredi Aynı Bankadan Mı Olmak Zorunda?

Şartları yerine getirmiş banka müşterisinin; ikinci kredisini, ilk kredisini çektiği bankadan alması önerilir. Örneğin, maaşını çektiği bankadan kredi almak daha akıllıca olur. Ancak, bankaların farklı kredi türleri için farklı faiz oranları nedeniyle, faiz oranı düşük olan bir başka bankadan daha avantajlı olarak ikinci kredisini çekebilir. İkinci almak istediği kredi için farklı bir banka tercih edilecek olursa, ikinci kredisini alacağı bankaya, ilk kullandığı kredinin kalan ödemeleri aktarılabilir. Bu şekilde, ödemeler tek bir bankaya yapılmaya başlanır ve ilk kredinin alındığı bankaya olan borç tamamen ödenmiş olarak görünür. Bu işlemler biraz karmaşık olduğundan dolayı müşteriler; ikinci kredilerini, zaten çalışmakta oldukları ve ilk kredilerini aldıkları bankadan da alabilirler.

Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here