Ana sayfa Kredi Notu Kredi Notu Nedir, Detaylı Anlatım

Kredi Notu Nedir, Detaylı Anlatım

0
PAYLAŞ
kredi notu öğrenme
kredi notu öğrenme

Kredi Notu Nedir, Ne İşe Yarar?

Banka müşterilerinin finansal geçmişinin ortak bir kuruluş olan Kredi Kayıt Bürosu tarafından kontrol edilerek oluşturulan puanlama sistemine kredi notu adı verilir. Elde edilen veriler bu sisteme üye olan kişi ya da kuruluşlara belli bir ücret karşılığında verilmektedir. Müşteriler hakkında tam bilgi sahibi olmak için (KKB) Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulan bilgilerin bütün bankalar tarafından müşterilerini değerlendirmek amacıyla kullanıldığı bilinmektedir. Bankalar öncelikli olarak müşterilerin kredi notuna göre risk analizi yaparlar. Ortaya çıkan risk analizinde müşterilerin finansal taleplerini değerlendirmeye alarak talep edilen krediyi verip vermemek hakkını saklı tutar. Bankalar bu sistem sayesinde müşterilerini kolayca tanıyarak kredi verme ya da vermeme hakkını kendi üzerlerinde saklı tutarlar. Böylece hem kişiyi kolayca tanımış olur hem de araştırma yapmak için uzun zaman harcamazlar.

Bankalar kredi vermek için kredi notuna göre mi karar verir?

Bankalar kredi vermek için sadece kredi notuna göre hareket etmez. Yani tek kriter kredi notu değildir. Ancak yine de en önemli bir kriter olduğunu bilmeniz gerekir. Türkiye’de kredi notunu sadece Findeks adı verilen sistem belirlemektedir. (KKB) Kredi Kayıt Bürosu tarafından oluşturulan Findeks verileri Türkiye’de kredi notunun belirlenmesinde en yetkili kurumdur. Türkiye’de en doğru veri kaynağına sahip olan Findeks bankaların bu sisteme üye olmasıyla verileri otomatikman paylaşmaktadır. Bankalar da bu sistem sayesinde hem müşterileri tanımada hem de zamandan tasarruf ederek kredi verilip verilmemesi ne karar vermektedir.

Kredi Notu Yükseltme: Kredi Notunu Yükseltmek Neden Önemlidir?

Kredi notu derecelendirmesi nasıl yapılır?

Türkiye’de kredi notu 0 ile 1900 arasında bir puanla değerlendirilir. 0 ile 700 arasındaki nota sahip olan müşteriler çok riskli olarak kabul edilir ve bu gruba girenler bankalardan kolay kolay kredi alamazlar. 700 ile 1100 puan arasında bulunan müşteriler orta risk grubunda yer alır az da olsa kredi alma şansları vardır. 1100 ile 1500 arasında notu olan müşteriler az riskli kişiler olarak kabul edilir ve kredi bulunması kolaydır. 1500 üzerindeki bütün müşteriler bankaların en sevdiği kişilerdir. Bu kişilere bütün bankalar asla hayır diyemez. Sizler de kredi notunuzu yüksek olması için bankalarla olan ilişkilerinizi sağlıklı yürütmelisiniz. Böylece kredi notunu sürekli artacak sonraki bankacılık işlemlerinizi de hiç zorluk çekmeden istediğiniz krediyi rahatça alabileceksiniz.

 Kredi notu nedir? Ne işe yarar

İhtiyaç sahiplerinin bankalardan kredi talep ettiği zaman finans kurumlarının müşteriye Kredi verilip verilmemesi amacıyla dikkate aldıkları kriterin adına kredi notu denir. Bankalara kredi talebinde bulunulduğu zaman sizin çektiğiniz kredi geri ödemeleri düzenli bir şekilde yapıp yapmayacağını da karar vermek için başvurdukları bir yöntem olan bu sistem bankacıların en önemli kriteridir. Bu sebeple hem geçmiş dönemdeki hem de şimdiki bankacılık bilgilerinizi kullanarak matematiksel olarak yapılan hesaplama sonucunda ortaya çıkan kredi notuna göre hareket edilir. Eğer sizin kredi notunuz düşükse bankalar size kredi vermeyi uygun bulmaz. Ancak kredi notunuz yüksekse talep ettiğiniz kredi bütün bankalar tarafından size tahsis edilir. Türkiye’de kredi notu uygulaması alt limiti ve üst limiti olan bir sayı sistemidir. Bankalardan kredi talebinde bulunan ya da bankacılık işlemlerinden elde edilen kriterler esas alınarak kredi alınabilir.

Kredi Notu Yükseltme: Kredi Kartı ile Kredi Notu Yükseltme

Ülkemizdeki tüketicilerin yüzde 50 civarında ortalama kabul edilen 675 puanının altındayken yüzde ellisi de bu sınırın üstündedir.

Kredi notunun oluşmasını belirleyen kriterler

Kredi kartlı ödemelerinizi düzenli ödenip ödenmemesi,  bankalardaki  hesabınız, karşılıksız çekleriniz, gecikmiş ödemeleriniz, batmış kredileriniz, hangi bankalarla kaç yıldır çalıştığınız gibi bir çok kriterin bir araya gelerek sonucunda size verdiği puan sistemidir. Ülkemizde bankalarla yapılan alışverişleriniz neticesindeki bilgileri Kredi Kayıt Bürosu adı verilen sistem kontrol eder. Bu sistem batık kredi bilgileri, karşılıksız çek gibi pozisyonları olanları kara listeye alarak Merkez Bankası’nın hesabında tutulur. Kara listeye girenler özel finans kuruluşlarının ve bankaların zamanında ödemediği için zarar hanesine yazılan krediler hesabına aktarılır. Böylece hesaplarını düzgün ödemeyen kredi sahiplerinin bilgileri burada yer alır. Bankalarda bu listede yer alan kişilerin kredi taleplerini otomatikman reddeder. Kara listeye giren kişilerin borçları ödeninceye kadar bu listeden kurtulması imkansızdır. Ancak bütün borçlarını kapatan müşteriler 3 yıl sonra kara listeden çıkar. Merkez Bankası ve kredi kayıt bürosu işbirliği içinde çalışarak düzensiz müşterileri sürekli bu listeye dahil eder.

Kredi notumuz çok düşük ve kredi almak

Türkiye’de bankalar ve finans kurumları bu istatistiki program sayesinde kredi notuna dönüşen müşteri profilini öteki tüketicilerin geri ödeme riskleri ile doğrudan ilişkilendirir. Bütün bankalar her müşteri için aynı bilgilere ulaşmasına rağmen her banka kendisine göre farklı yorumlayarak kişinin kredi notuna göre talep ettiği kredi verip ya da vermeme hakkına sahiptir. Bankaların çalışma sistemleri farklı olduğu için her banka her müşterinin kredi notuna göre farklı uygulama yapabilir. Örneğin: A Bankası’na gidip kredi talebinde bulunduğunuz zaman talebiniz reddedilirken B Bankası sizin kredi talebinizi kabul edebilir. Bu durum bankaların sizin hakkınızdaki farklı kriterlerine göre değişiklik gösterebilir.

Eğer mortgage kredisi almayı düşünüyorsanız farklı bankalara müracaat ederek kredi alma yoluna gidebilirsiniz. Çünkü bazı bankalar kredi satmak zorunda kaldığı için her türlü müşteriyi kabul etmekte iken bazıları da aşırı talep karşısında seçici davranmak zorunda kalabilir. Bu durum bazen kişiye özel faiz oranı da olabilir. Yani kredi notumuz çok düşük ve kredi almak zorunluluğunuz varsa bankalarda sizin bu durumunuzu biliyorsa size kredi verebilirler. Ancak kredi faizlerini herkese uyguladıkları oranda değil de biraz daha yüksek olarak vereceklerini söyleyebilirler. Müşteride buna göre kabul eder ya da reddedebilir. Bu uygulama Avrupa ülkelerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak ülkemizde böyle bir uygulama henüz başlamamıştır. Yani kişiye özel faiz oranı uygulaması şu an  Türkiye’de uygulanmıyor.

Kredi Nasıl Öğrenilir: Kredi Notu Nedir, Nasıl Öğrenilir?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here