Ana sayfa Kredi Notu Kredi Notu Nedir, Nasıl Öğrenilir?

Kredi Notu Nedir, Nasıl Öğrenilir?

0
PAYLAŞ
Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama ve Öğrenme
Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama ve Öğrenme

Kredi Notu Nedir, Nasıl Öğrenilir? Finans Günlüğü

Bireysel veya kurumsal tüm banka işlemleri Merkez Bankası’nın veri tabanında bulunur. Kayıtlarda yer alan tüm banka faaliyetleri, bireyin ya da kurumun kredi notunu belirler. Kredi notu, bankalar için bir referans notudur ve bankalar bu kredi notunu baz alarak işlem yapabilirler.  O yüzden bir bankadan kredi almak istenildiğinde yapılacak ilk işlem kredi notu öğrenme olacaktır.

Kredi puanının nasıl oluştuğu ve buna göre kredi skorunun nasıl arttığı örneklendirecek olunursa, kullanılan banka hesap veya hesaplarındaki hareketler, nakit akışı, para girdisi, çıktısı, havale ve EFT işlemleri, kredi kullanımı, kredi kart kullanımı ve ödemelerin belirlenen tarihte yapılmış olması gibi günlük hayatta sık kullandığımız bankacılık işlemleri sayılabilir.

Yalnız iyi derecede ve her geçen gün yükselişte bir kredi notu için, dolayısıyla temiz bir sicil için, salt aktif banka işlemlerinin içinde olmak yeterli değildir. Bazen bir bankaya kredi müracaatı yapıldığında, belgelenmiş bir gelir tablosu olmasına rağmen olumsuz yanıt alınabiliyor.

Kredi Notu Sorgulama

Kredi notu sorgulama esnasında düşük çıkmış bir puanın en başlıca nedeni ödemelerdeki gecikmelerdir. Herhangi bir kredi kullanımında (tüketici kredisi, konut kredisi, araba kredisi vs.) önceden belirlenen tarihlerde taksitlerin ödenmesi gerekir. Bu tarihi bir gün bile aşmak kredi notunu düşürür. Kredi kartında ise hesap kesim tarihinden sonra ödeme için on günlük bir zaman dilimi vardır. Buna rağmen unutulan ödemeler kredi puanını düşürür. Ayrıca kredi kartının tamamı yerine sürekli toplam borcun asgari tutarı ödendiği zaman puana olumsuz etki edecektir. Zaten geçmişte halk arasında tabir edilen kara listeye girmiş olmak kredi notunun en düşük derecelerde kalmasına neden olur.

Şimdiye kadar kayıtlara dâhil olmuş işlemlerle ilgili kredi notu nasıl öğrenilir, çeşitli yollardan yapılabilir. Kullanılan banka hesabı ve akabinde kullanılan internet bankacılığı ile sistemde yer alan Nakit ihtiyaçlar menüsündeki Risk Raporu sekmesinden öğrenilebilir. Böyle bir hesap mevcut değilse Kredi Kayıt Bürosu (KKB) bünyesindeki Findeks veri merkezi sisteminden kredi notu sorgulanabilir. Ayrıca banka şubelerinden kredi kullanma müracaatında bulunduğunuz zaman kredi notu hakkında detaylı bir bilgi alınabilir.

Kredi Notu Sorgulama: Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama ve Öğrenme

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here