Ana sayfa Kredi Notu Kredi Notu Hesaplama Yöntemleri

Kredi Notu Hesaplama Yöntemleri

1
PAYLAŞ
Kredi Notu Hesaplama
Kredi Notu Hesaplama

Kredi Notu Hesaplama Yöntemleri

Bankaların yaygın olarak kullandıkları ve birçok işlem için baz aldıkları kredi notu, bilindiği gibi farklı kriterlerin göz önüne alınması sonucunda hesaplanmaktadır. Bu hesaba göre belirlenen kredi notuna göre bankalar kendilerinden kredi kartı ya da kredi kullanma talebinde bulunan müşterilerine olumlu ya da olumsuz cevap vermektedir. Kredi notu düşük olan kişiler, hangi bankaya başvururlarsa vursunlar genellikle ret cevabını alırlar ve istedikleri krediyi kullanamazlar.

Bu yüzden kredi notunun yüksek olması, en azından orta seviyede olması gerekir. Kredi notu hesaplama konusunda değerlendirmeye alınan birçok kriter bulunuyor. Bu kriterlerin başında ise kredi kartı ve kredi borçlarının ödenme alışkanlıkları bulunuyor. Kredi notunu %30 oranında etkileyen bu kriter birçok kişinin kredi notunun düşmesine neden oluyor. Çünkü içinde yaşadığımız zamanlarda insanlar kredi kartı ve kredi borçlarını çoğu zaman zamanında ödeyemiyor. Bu nedenle bu konuya oldukça fazla özen göstermek gerekir ve bankalara olan borçların zamanında ödenmesi gerekir.

Bireylerin şu anki mevcut borç durumları da kredi notunu %25 oranında etkileyen faktörlerden birisidir. Yani piyasaya ya da tüm bankalara ne kadar fazla borcunuz var ise kredi notunuzun da bir o kadar düşeceğini söyleyebiliriz. Ancak herhangi bir borcu olmayan kişilerin kredi notu, diğer kişilere göre çok daha fazla olur. Bunların dışında yeni kredi kullanma durumu, kredi yoğunluğu ve diğer faktörler kredi notunu direkt olarak etkileyen faktörlerdendir.

Peki kredi başvurusu yapmadan önce, kredi notumu nasıl öğrenebilirim diye soracak olursanız cevabı tabiki Findeks adlı internet sitesi üzerinden ücretsiz öğrenmekten geçiyor.

Kredi Notu Sınıflandırmasının Önemi

Yukarıdaki kriterlere göre belirlenen kredi notları, bireylerin bankalarla olan ilişkilerinde çok önemlidir. Herhangi bir bankadan bir kredi kullanılacağı zaman ya da kredi kartı alınacağı zaman başvuru yapan bireylerin mutlaka kredi notlarının kritik seviyeden daha yukarıda olması gerekir. Hesaplamaya göre kredi notu 0-699 arasında olan kişileri bankaların en güvensiz olarak nitelendirdiği gruptur ve bu aralıkta kredi notuna sahip olan kişiler genellikle istedikleri krediyi alamazlar. Ancak kredi notlarını yükselttikleri zaman bankalardan olumlu cevap alabilirler. Kredi hesaplama sınıfı arasında en yüksek puan aralığı ise 1700-1900 arasıdır. Bu aralıkta nota sahip olan kişiler genellikle her bankadan rahatlıkla kredi çekebilirler.

Kredi Notu Sorgulama: Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama ve Öğrenme

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here