Ana sayfa Kredi Kartı Kredi, Kredi Kartı ve Bütçe Dengesi

Kredi, Kredi Kartı ve Bütçe Dengesi

0
PAYLAŞ
Kredi Kartı
Kredi Kartı

Kredi, Kredi Kartı ve Bütçe Dengesinde Yapılan Hatalar

Paranın daha zor kazanılıp daha kolay harcandığı, sürekli gelişen bir teknolojinin olduğu ve zamanın daha hızlı aktığı günümüzde, insanlar yaşamlarını daha rahat, daha kolay ve daha eğlenceli hale sokma uğraşısı içindeler. Yaşam kalitesini ve standartlarını yükseltmek tabii ki herkese mutluluk verir, ancak bu uğurda kazanç ve harcama dengesinin göz ardı edilmemesi gerekir. Bu sebeple bir yandan sürekli harcamalar yaparken, bir yandan da bütçeyi kontrol altında tutmak kısa ya da uzun vadede huzurun kaçmaması için çok önemlidir. Yazımızda en çok yapılan bazı finansal hataları ve dikkatsizlikleri ele alacağız, okumaya devam edin…

Kredi Kartı Odaklı Yaşamak ve Harcama Kontrolü Yapmamak

Artık herkes en azından bir kredi kartı ya da daha fazlasına sahip durumda. Bankalar, yaptıkları çeşitli kampanyalar ile kimi zaman belgeye bile ihtiyaç kalmadan kredi kartı vermektedirler. Gelir durumu her ne olursa olsun, pek çok insan sürekli olarak kredi kartı üzerinden harcamalar yapmakta ve bazen de dönem sonu gelip ödeme yapma zamanında sıkıntı yaşamaktadırlar. Sahip olunan kredi kartı ile alışveriş ve harcamalar kesinlikle kazanç oranında yapmalı ve bütçe dengesi korunmalıdır. Kredi kartlarının sınırsız ve karşılıksız olarak verilmiş bir hediye olmadığı unutulmamalıdır.

Kredi Kartı Kullanmamayı Tasarruf Sanmak

Tasarruf etmek söz konusu olduğunda, kredi kartını kullanmamayı ve tüm harcamaları nakit yaparak kontrol altında tutmayı başardığını sanmak, sık yapılan hatalardandır. İhtiyaçlar ve istekler sürekli olarak hayatın içindedir ve kazancın büyük bir kısmı ihtiyaçlar için harcanmaktadır. Kredi kartı kullanmadan ve kredi kartı borcu ile yüz yüze kalmadan yaşamak bir seçenektir, fakat elde edilen kazancı bilinçli kullanmamak, tasarruf yapıldığı anlamına gelmez. Nakit ödemelerde de gerçekten ihtiyaç duyulan şeylere harcama yapmalı, gereksiz harcamalardan kaçınılmalıdır. Aylık kazanç oranında, az bile olsa bir kısmının birikim yapmak için kenara ayrılması tasarruf yapmak için bir adımdır.

Gereksiz Harcamalar ve İsteklerin Farkında Olmak

Kredi kartı ya da nakit fark etmeksizin yapılan harcamaların bir kısmı gereksiz olan harcamalardır. Aslında gerçekten ihtiyaç duyulmadığı halde satın alınan pek çok ürün veya hizmete boş yere para ödenmektedir. Bunların bazıları alışkanlıklardan ibaret olsa da, bazıları da kısa süreli istekler olabilmektedir. Alışveriş merkezleri ve mağazaların promosyon, indirim gibi kampanyaları ve iki al bir öde gibi avantajlı görünen bazı ürünleri, bazen gereksiz ya da plan dışında harcama yapılmasına neden olabilir. Alışverişe çıkmadan önce evde bir liste yapmak ve her ne olursa olsun planın dışına çıkmamak, ihtiyaç dışındaki şeylere harcama yapmamak için fırsat oluşturacaktır.

Sürekli Kredi Çekerek Yaşamak

Yaşam kalitesini arttırmayı herkes ister, ancak bu sürekli kredi alarak olmamalıdır. Kredi çekmek elbette ki bir hata değildir, fakat bunu sürekli yapmak ve bir alışkanlık haline getirerek borçlu şekilde yaşamakla da yaşam standartları yükselmez. Gelecekte ne olacağı bilinmez. Sürekli olarak elde edilen kazanç, çeşitli sebeplerle azalabilir ya da sürpriz bir şekilde farklı bir yere ödeme yapılması gerekebilir. Bu durumda alınmış olan kredinin borcunu ödemek zorlaşabilir hatta ödenemeyebilir. Gerçekten ihtiyaç duyulan konularda kredi ürünlerine başvurulabilir ancak bunun ne için yapıldığı ve ne kazandıracağı dikkatle düşünülmelidir.

Kredi Ürünlerinin Faiz Oranları Gerçeği

Hangi kredi türüne başvurulacak olursa olsun, kısa ya da uzun vade de toplam kredi tutarı konusunda avantajlı olanı seçilmelidir. Bir kredi başvurusu yapılmadan önce, kredinin faiz oranlarını ve kredi dosya masrafı gibi diğer giderleri de dikkate alarak hesaplama yapılmalıdır. Toplam maliyet ne kadar düşük olursa, ödenecek olan paranın da o kadar az olacağı unutulmamalıdır. Kredi almanın acil olmadığı durumlarda, gerekirse bir süre beklenerek bankaların sunduğu kampanyalı kredi ürünlerinden daha avantajlı ve düşük faizli olan bir kredi alınabilir.

Borçları Azaltmak ve Bitirmek

Günümüzde pek çok insan çeşitli borçlarla birlikte yaşamaktadır. Normal ve olağanmış gibi görünse de aslında borçlar ve bu borçların yasal faizleri ile gecikme bedelleri, beklenenden fazla ödemelere sebep olabilir. Planlı olarak hareket ederek alınan kredi düzenli ödeniyor bile olsa, bu borcun bütçeye fazladan bir maliyeti olduğu her zaman dikkate alınmalıdır. Alınan kredi ne kadar erken ödenip bitirilirse, o kadar az faiz ödemiş olur.

Kredi Kartıyla Online Alışverişlerde Yeni Dönem

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here