Ana sayfa Genel Kredi Kartı Kullanımı İle İlgili Tüyolar!

Kredi Kartı Kullanımı İle İlgili Tüyolar!

0
PAYLAŞ
Kredi Kartı Kullanımı
Kredi Kartı Kullanımı

Kredi Kartı Kullanımı İle İlgili Tüyolar!

Kredi kartı kullanıcıları, yüksek faizleri ve kullanım konusundaki baştan çıkarıcılığı ile uzun süredir kredi kartlarını eleştirmektedirler. Ancak bilinçli kullanıldığı sürece kredi kartlarının iyi yönlerinin de olduğunu göz ardı edemeyiz. Kullanım ve ödeme konusunda bir strateji oluşturduğunuz zaman, kredi kartı ekstresi her ay başınıza gelen bir sorun olmaktan çıkacaktır.

Bütçe Belirleyin

Kredi kartı kullanıcılarının yaptığı en büyük hatalardan biri, alışveriş sırasında hiç düşünmeden kartı çıkarıp ödeme yapmaktır. Oysa ki kredi kartı, sizin harcamalarınız için oluşturulmuş sınırsız şekilde harcama yapabileceğiniz bir fon değil, gelirinize göre size alışveriş kolaylığı sunan bir ödeme şeklidir. Kredi kartınıza, borç aldığınız bir kişi ya da bankanızmış gibi davranmalısınız. Aylık gelirinizi ve o ana kadar kartınızdan ne kadar harcama yaptığınızı takip ettiğiniz sürece sorunsuz kullanım yapabilirsiniz. Aylık bütçenizi; ev masrafları, ulaşım, eğlence, çeşitli fatura ödemeleri gibi bölümlere dağıtarak kredi kartınızdan harcama oranınızı kontrollü şekilde yapabilirsiniz.

Birden Fazla Kart İçin Ayrı Bütçeler

Kullanmakta olduğunuz birden fazla kredi kartınız varsa, hangi karta neden sahip olduğunuzu düşünün. Eski işyerinizdeki maaş hesabınız sebebiyle edinmiş olduğunuz, okul yıllarınızdaki öğrencilere için avantajlar sağlayan kartınız ya da önceki yıllarda ticari olarak kullandığınız kartınız olabilir. Bu kartlardan bir ya da birkaçının artık size bir artısı olamayabilir. Fakat yıllardır düzenli bir biçimde kullanımınız sonucu yüksek puanlı bir kredi sicili oluşturmanızın da sebebi olmuş olabilir. Farklı harcamalarınız için, sahip olduğunuz farklı kredi kartlarını tercih edebilirsiniz. Ya da tüm harcamalarınızı tek bir karttan yaparak o kartınızda daha çok para puan biriktirme yoluna gidebilirsiniz. Cüzdanınızda bulunan her kredi kartını kullanma nedeninizi düşünün ve gereksiz bulduklarınızı bankanızdan kapattırarak gereksiz yere aidat ödemeyin.

Belirli Avantajlar Sunan Kredi Kartları

Bankaların sunduğu kredi kartlarının kampanya seçeneklerini inceleyin ve hangisinin sizin için daha avantajlı olduğunu belirleyin. Örneğin; uçakla çok seyahat eden biri iseniz mil puan biriktirme avantajı olan bir kredi kartı ya da aracınızla çok geziyorsanız benzin kampanyası olan kredi kartı size göre olacaktır. Uzun vadeli alışverişler yapıyorsanız, taksit sürelerini uzatan kredi kartları size avantaj sağlayacaktır. Ayrıca kartınızın faizleri, limit aşım cezaları ve yıllık aidatı konusunda da bilgi edinin.

Ödemenizi Bir Sonraki Aya Sarkıtmayın

Kredi kartı kullanımda dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri de kredi kartınızın aylık ekstre borcudur. Her ay, son ödeme gününden önce borcunuzun tamamını ödeyin. Hepsini ödeyemiyorsanız, en kötü olasılıkla asgari ödeme tutarını ya da bunun üzerinde bir tutarı ödeyin. Ödemelerinizi stabil bir şekilde yönetemiyorsanız, kredi kartınızın avantajlarının hiçbir önemi de kalmamakta, hatta düzensiz ödemeleriniz sonucu kredi notunuzu düşürerek size zarar verebilmektedir. Kredi kartı, bilinçli kullanıldığı sürece faydalı ve kolay bir ödeme aracıdır. Sorumsuzca yapılan harcamalar sonucu ise büyük bir sorun haline gelebilir.

Kredi Kartı Alışkanlıkları Kredi Notunu Etkiliyor!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here