Ana sayfa Kredi Kartı Kredi Kartı Borç Yapılandırması – Borç Ödenmez İse Ne Olur

Kredi Kartı Borç Yapılandırması – Borç Ödenmez İse Ne Olur

0
PAYLAŞ
Kredi Kartı Borç Yapılandırma
Kredi Kartı Borç Yapılandırma

Kredi Kartı Borç Yapılandırması Hakkında Önemli Bilgiler

Kredi kartları, vazgeçilmez bir ödeme yöntemi olarak hayatımıza yerleşmiş olsa da, bilinçsiz kullanıldığında tüketiciye büyük sorunlar yaşatabilmektedir. Aylık ödemelerin zamanında ve düzenli olarak yapılması gerekliliğinin yanı sıra, kredi kartı limiti de belirli sınırlar içinde tutulması önem taşımaktadır. Kullanıcının yaşamını kolaylaştırarak, hemen her yerde geçerli ödeme ve taksit avantajı sağlamaktadır. Nakit ihtiyacı duyulduğunda da başvurulan bir kaynak olan kredi kartı, bilinçsiz kullanıldığında istenmeyen durumlara zemin hazırlamaktadır. Biriktikçe ödenmesi daha da zorlaşan kredi kartı borcundan bir an önce kurtulmak isteyen kullanıcılar, kart borcunu yapılandırma yoluna gitmektedirler. Ancak kredi kartı borç yapılandırma işlemi yapmak isteyen tüketicinin, bankaların yapılandırma şartlarında dikkat etmeleri gereken noktalar vardır.

Kredi Kartı Borcu Yapılandırması ve Faiz Oranları

Kredi kartı borcu yapılandırması ile borcunu ödemek isteyen tüketiciler, yapılandırmayı kartlarını kullandıkları banka üzerinden yapmak isterlerse, öncelikle faiz oranlarına dikkat etmeliler. Çoğu banka kredi kartı borcu yapılandırması kapsamında, kart kullanıcısını yüksek faiz oranları ile karşı karşıya bırakmaktadır. Çoğu kart kullanıcısı, bu durumdan haberdar olmamakta ve kredi kartı borçlarıyla birlikte yüksek bir de faiz ödemektedirler.

Kredi kartı borcu yapılandırması sonucu yüksek faizin boş yere ödenmemesi için, kart kullanıcısının öncelikle yapılandırma faizi hakkında bilgi alması ve sonra kendisi için en avantajlı faiz ve vade seçeneğine göre belirleyeceği bir seçenek ile yapılandırma yoluna gitmesi yararlı olacaktır. Kredi kartı yapılandırma işlemi, dikkat gerektiren önemli bir işlemdir.

Yapılandırma Sonrası Kredi Notunun Düşmesi

Kredi kartı borcu yapılandırması yapmış çoğu kredi kartı kullanıcısının bilgisi dışında; bankalar, yapılandırma yapan kişilerin kredi notlarının olumsuz etkilenmesine ve düşmesine sebep olabilmektedirler. Bu durum sonucu, tüketicinin bankalarla olan ilişkileri negatif yönde etkilenmekte ve kredi puanı düşen kullanıcının ileriki dönemlerde kredi başvurusu ya da kredi kartı talebi riske girmektedir. Banka müşterilerinin kredi notlarının düşmemesi için, kredi kartı borcu yapılandırma işleminden önce bankaların açıklamalarına ve faiz oranlarına dikkat etmeleri büyük önem taşımaktadır.

Kredi Yapılandırma: Borcundan Dolayı Kredi Yapılandırma Yapan Bankalar

Alternatif Ödeme Yöntemi

Kredi kartı kullanıcısı, yapılandırma sonrası kredi notu değerinde düşme tespit ederse, bir başka bankadan, örneğin ihtiyaç kredisi çekerek yapılandırma borcunu kapatma yoluna gidebilir. Yapılandırma için ödemek zorunda olduğu faiz oranından daha düşük faiz oranlı bir kredi çekebilmesi durumunda, borç yapılandırmasını hemen kapatarak çekmiş olduğu kredinin ödemelerini gerçekleştirebilir.

Kredi kartı borcunuzu 3 aydır ödenmemesi durumunda neler yapılabilir?

Kredi kartınızı maddi durumlardan dolayı 3 aydır ödeme yapamıyorsanız artık bu yazımda çözüme kavuşturmaya çalışacağız. Bu yazıları tamamen sizin takip etmeniz faydanıza olacaktır. Bireysel kredi notunuzun düşük olmaması için, finansal geçmişinizin temiz olmasını, kredi kartınızla hale alışveriş yapmak istiyorsanız düşük faiz oranlarıyla her hangi bir bankadan ihtiyaç kredisi kullanmanız sizlerin en büyük avantajınız olacaktır. Bana ihtiyaç kredisi verirler mi peki diye düşünüyorsunuzdur? Tabi her banka kredinizi onaylayacak değildir fakat bazı bankalar kredinizi onaylayabilir.

Kredi kartınızın günü geçmeden belki de asgari tutarını ödeme durumunuz olabilir fakat asıl borcunuz kredi kartında olduğu sürece bireysel krediniz notunuz düşecektir. Bunların yerine uygun faiz oranıyla bir ihtiyaç kredisi alarak sizlerde kredi kartınızın tüm borçlarını kapatabilir. Daha az faizle ihtiyaç kredinizi ödeyebilirsiniz.

Kredi kartınızın gecikmiş ödemelerinizin faizi ihtiyaç kredisinin faizinden çok çok fazla olduğu için hiç bir zaman asgari ödemelerle kredi kartınızın tüm borcundan kurtulamazsınız sadece gününü uzatırsınız. Sizlerde kredi kartınızı tamamen kapattıktan sonra nede olsa borcum yok deyip gereksiz harcamalardan kaçınmanız gerekir aksi durumda bu yazdıklarımızın sizlere bir avantajı olmayacak.

Örneğin kredi kartınızın 10.000 TL borcunuz var sürekli asgari tutarını ödüyorsanız bu anapara borç kalır sürekli faizini ödemiş olursunuz. Fakat bazı bankalar garanti iş bankası ing bankası yapı kredi HSBC ziraat ve halk bankalarının 10.000 TL ihtiyaç kredisini ortalama %1.09 faiz oranlarıyla yaklaşık 12.500 olarak 36 ay vadeyle kredi kartından tamamen borcundan kurtulabilirsiniz.

Bireysel kredi notunuzun yüksek olması için asgaride olsa gününde ve düzenli olarak kredi kartınıza ödeme yapmalısınız.

Garanti Bankası Kredi Kartı Borç Sorgulama

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here