Ana sayfa Kredi Kartı Kredi Kartı Aidatlarından Nasıl Kurtulunur?

Kredi Kartı Aidatlarından Nasıl Kurtulunur?

0
PAYLAŞ
Kredi Kartı Aidatı
Kredi Kartı Aidatı

Kredi Kartı Aidatlarından Nasıl Kurtulunur?

Ülkemizde 22 milyon kredi kartı kullanıcısının 60 milyona yakın kartı var. Bankaların kredi kartlarına uyguladıkları aidatlar ve yıllık kullanım bedelleri, bu kullanıcılar tarafından yüksek olarak görülmekte ve şikayet konusu olmaktadır.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu‘nun (BDDK), 3 Ekim 2014 tarihli kararı ile kredi kartı aidatı konusu yasal zemine kavuşturuldu. Bir çok banka müşterisi, kartlar için ödedikleri aidatların iadesi için mahkemelere dava açtı ve bu davaların büyük çoğunluğu Yargıtay’a kadar gitti. Ancak sonuç kart kullanıcılarının aleyhine sonuçlandı. Bu dönemden günümüze, tüketiciler de artık dava açmaya korkmakta, çünkü açılan davanın olumsuz sonuçlanması nedeniyle bir de mahkeme ve dosya masraflarını ödemek zorunda kalmaktadırlar.

Ancak Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) kart aidatları konusundaki bu düzenlemesine, kart kullanıcılarının lehine bir madde de eklendi. Üstelik ülkemizde faaliyet gösteren tüm bankalar da bu madde konusunda zorunlu tutuldu. Kredi kartı ve banka kartı kullanıcılarının çoğunluğu ise bu konudan haberdar değil ya da bunu unuttu.

Aidat Ücreti Olmayan Kredi Kartı

Yürürlüğe giren yasal düzenlemeye göre; bankalar, müşterilerinin talep etmesi durumunda yıllık kullanım bedeli adı altında alınan aidat ücreti olmayan kredi kartı vermek zorunda ve herhangi bir kullanım ödemesi talep edememektedirler.

Yıllık kullanım bedeli ya da aidatı olmayan kartlarda, para puan, taksit ve diğer kampanyalardan tüketicinin yararlanması ve diğer avantajlar ise bankaların inisiyatifinde… Bu sebeple, yeni bir kredi kartı almayı düşünüyorsanız avantajlı olan kartları ve kampanyalarını iyi araştırmalısınız.

Kartlardan Aidat ve Ücret Alınmayan Durumlar

 • Kredi kartı sözleşmesi daha önceden imzalanmış olsa bile kullanılmadığı sürece kredi kartına aidat yansıtılamaz.
 • Aralıksız 180 gün kullanılmayan bir kredi kartı, hareketsiz kabul edilir ve herhangi bir işlem yapılmadığı sürece aidat ödenmez.
 • Önceki bir tarihte kart aidatı yansıtılmış ancak kart 180 gün süresince hareketsiz kalmış ise banka 12 ay boyunca tahsil edemediği aidattan vazgeçer.
 • Tüm bankaların, müşterilerine aidatsız kredi kartı sunma zorunluluğu vardır.
 • Müşterilerin ücretsiz kredi kartı başvurularını reddeden bir banka, bu başvuruya karşılık aidatlı bir kredi kartı veremez.
 • Aidatsız bir kartın kullanım limiti, aidatlı karttaki kadar olmak zorundadır.
 • Aidatlı olan kredi kartları, kullanım limiti aynı olmak şartıyla aidatsız kart ile değiştirilebilir.
 • Aidatlı olan bir kredi kartı, aidatsız olan bir kredi kartı ile değiştirmek isteyen müşterilerine, banka ek bir şart getiremez.
 • Asıl karttan oluşturulmuş bir sanal kredi kartından aidat alınamaz.
 • Ek kart sahiplerine, asıl kart aidatının en fazla yarısı kadar bir tutar yansıtılabilir.
 • Herhangi bir sebeple bir yılda iki defa kredi kartını yenileyen müşterilerinden, banka en ücret ya da aidat talep edemez.
 • Bir yılda ikiden fazla yenilenen kartlardan yalnız kart basım maliyeti kadar bir ücret alınabilir.
 • Kredi kartının borç bakiyesi ya da taksit borçları olsa dahi, müşteri talep ettiği takdirde bankalar kartı iptal etmek zorundadır.
 • İptal edilmiş bir kartın borcu devam etse bile, kredi kartı aidatı bu süre içinde alınamaz.

Hangi Kredi Kartı Daha Avantajlı?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here