Ana sayfa Krediler Kredi Çekmenin Yaş Sınırı Kaç ?

Kredi Çekmenin Yaş Sınırı Kaç ?

1
PAYLAŞ

Kredi Çekmenin Yaş Sınırı Kaç?

Bankalar kredi almak isteyen kişileri yaş sınırlaması ölçütüne göre de, değerlendirmektedirler. Bunun nedeni kredi müracaatı yapan vatandaşın çektiği krediyi ödeyip ödeyemeyeceğidir. Bu nedenle, yaşlı olanlar talep ettikleri tüketici ya da konut kredisi miktarı oranlarında red yanıtı alabilirler. Bankalar için genel anlamda bir yaş sınırı olmamakla beraber, her banka kendine özel bir sınırlama getirmiştir. Örnek vermek gerek görülürse B bankası 70 yaşına kadar olan vatandaşlara 20 bin liraya kadar kredi verebilirken, C bankası ise maaş bordrosu olması halinde 80 yaş üzerinde ki vatandaşlara kredi verebilmektedir.

Kredi Notu Sorgulama: Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama

Kredi Yaş Sınırlamasının Aşılması ve İpotek Gösterme

Türkiye’deki bankaların neredeyse hepsi, kaç yaşında olursa olsun kefil getiren ya da çekeceği kredi miktarına göre ipotek gösteren vatandaşa kredi verebilmektedir. Yaşlıların gösterecekleri taşınır  ya da taşınmaz ipoteğinin çekecekleri kredinin en az %50 oranını karşılaması gereklidir. Yaş sınırı yüzünden ipotek gösterecek yaşlılardan ipotek eksper ücreti talep edilebilmektedir. Bu kapsamda müracaat gerçekleştirilir ve vatandaşın risk grubu belirleme edilir. Yaşı kaç olursa olsun, kredi notu sorgulaması yapılır. 18 Yaşından Küçüklere Kredi Verilmez!

Yaş sınırlamasının üst sınırı olduğu gibi, 18 yaşından ufak olanlara ise çoğu banka kredi vermemektedir. Ne iş ile meşgul olursa olsun, bir başka birinın velayeti altında olan kişiler de bu gruba dahildir. Kredi çekmek isteyen kişinin ayırt etme gücüne göre ergin ve fiil ehliyeti sahibi olma şartı aranmaktadır.

70 Yaş Üstüne Kredi Veren Bankalar

Yaş yetmiş, iş bitmiş deyimini hepimiz biliriz. Bankalarda vatandaşın yaş grubuna göre kredi limitlerini düşürüp, faiz oranları arttırmaktadırlar. Özellikle kredi çekilmesi durumunda yapılan sigortalar,  yaşlılara daha yüksek oranlarda tutmaktadır.  30 yaşında maaş bordrosu olan ve kredi sicili temiz bir genç, bütün bankalardan en düşük faiz oranları ile kredi çekebiliyor iken, 70 yaş üstünde bir vatandaş, yüksek faiz oranlarına, evrak işlemlerine, kefil isteğine maruz kalabilmektedir.

Sicili Bozuk Emekliye Kredi: Sicili Bozuk Emeklilere Kredi Veren Bankalar

Aşağıda ismi yazılı bankalar mevzuat dahilinde bu yaş gruplarına kadar kredi verebilmektedirler. Ancak bu yaşlar kişilerin istekleri doğrultusunda yine banka tarafından değerlendirilir. Finans imkânı sağlamak tamamıyla bankanın inisiyatifinde bir durumdur. Banka istemezse kaç yaşında olursanız olun, kredi vermez!

Emekli Maaşı Olan Yaşlılar

Bu yaş gruplarında bankaların en fazla dikkat ettikleri ve önem verdikleri husus emekli maaşı olup olmaması durumudur. Çünkü vatandaşın hem geri ödeme imkânı yoksa, hemde yaşı itibariyle kredi vadesinde geri ödemek için çalışıp çalışamayacağı göz önüne alındığında bankanın red yanıtı vermesi mucize değildir. Bu kapsamda emeklilere İdeal krediyi sağlayan bankalar maaş aldıkları bankadır. Çünkü bu bankalar sözleşmeleri kapsamında para kendi hesaplarına yattığı ve emeklinin bütün finansal durumunu görebildikleri için, kredi vermekte esnek davranabilirler. Ancak maaşı A bankasından alan bir vatandaşa Ziraat Bankası ya da HalkBank devlet bankası olsa da, kredi vermeyebilir.

Senetle Kredi İçin Yaş Sınırı Kaçtır?

Bankalar haricinde bazı şirket ya da finans kuruluşları da senetle kredi vermektedirler. Bankalardan red yanıtı alan ve yaş sınırına takılan vatandaşlarımız bu kuruluşlar vasıtası ile acil kredi ihtiyaçlarını giderebilirler. Bunlar;

  • Bazı kuyumcular,
  • Senetle satış yapan beyaz eşya firmaları,
  • Senetle elektronik ürünler telefon satan şirketler,

olarak sıralanabilir. Bu firmalardan birebir senetle kredi alınamasa da, yaş sınırlaması olmaksızın bozdurma cep telefonu ya da elektronik ürün alınarak, makul bir fiyata satılarak acil kredi imkânı sağlanmış olur.

Bu tekniği netlikle hiçbir okuyucumuza tavsiye etmiyoruz yalnız, insan çaresiz kaldığı zaman en yakın dostlarından bile para bulamıyor.

Yaşlı vatandaşlarımız için Sosyal Yardımlaşma Vakıflarınca da borç para imkânı sağlanmaktadır. Özellikle Devlet bakıma muhtaç ve yaşlı olan vatandaşı, sosyal yardımlar kapsamında barınma ve maddi destekte sağlamaktadır.

Eğer şartlarınız makulsa, Devlet destekleri, Yaşlı Kredisi, Faizsiz Kredi ve Hibe imkânlarından yararlanabilirsiniz.

Bozuk Sicile Kredi: Sicili Bozuk Olanlara Kredi Veren Bankalar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here