Ana sayfa Krediler Kredi Borcu Nasıl Kapatılır?

Kredi Borcu Nasıl Kapatılır?

0
PAYLAŞ
Kredi Borcu Kapatmak
Kredi Borcu Kapatmak

Kredi Borcu Nasıl Kapatılır?

Elinize bir yerden toplu bir para geçti ve siz almış olduğunuz bir kredinin borcunu kapatmayı düşünüyorsunuz. Borçtan kurtulmak elbette ki çok güzel ancak her zaman, avantajlı siz olabileceğiniz anlamına gelmez. Böyle bir durumda nelere dikkat etmelisiniz, araştırmanız ve karar vermeniz gereken konular nelerdir, bu yazımızda…

Vade İle Kredi Borcu Kapatmak

Bir bankadan aldığınız kredinin belirli ödeme süreleri yani vadeleri olmaktadır. Borcunu tamamen ödeyip kapamak istediğiniz kredinizin borcunun bitmesine ne kadar süre kaldığı tamamen sizin ne kadar karlı çıkacağınız ile alakalıdır. Bankanızla görüşüp, geri kalan kredi borcunuzun ne kadarının faiz, ne kadarının anapara olduğu konusunda bilgi edinin. Eğer geri kalan çoğunlukla anapara ise borcunuzu kapatmak sizin için avantajlı olmaz, çünkü ödemeniz gereken faizin çok büyük kısmını zaten ödemişsinizdir. Çünkü kredilerde genellikle vadenin ilk dönemlerinde ödemelerin tamamına yakını kredinizin faizine gitmekte, anaparanızdan çok küçük bir kısmı düşmektedir. Böyle bir durumda kredinizi toplu ödeme ile kapatmanın sizin için hiçbir avantajı bulunmamaktadır.

Faiz Oranları

Herhangi bir ihtiyaç ya da yatırımınız için bankadan almış olduğunuz kredinin belirli oranlarda hesaplanmış bir faizi olmaktadır. Ancak, toplu şekilde borcunuza kapamaya yönelik düşüncenizin sizin için avantajlı olup olmadığını araştırmanızda fayda var.

Öncelikle elinizdeki toplu parayı kredi borcunuzu kapatmak için kullanmak yerine, bankanızla kredi yapılandırma konusunda bilgi alarak avantajlı ise farklı taksit tutarı ve sürede ödeme yapabilirsiniz. Bunun dışında siz kredi aldığınızdaki faiz oranları ve şimdiki oranlar arasındaki farkın ne olduğunu öğrenmelisiniz. Faiz oranlarının düşmüş ya da yükselmiş olması, sizin ödeme yapmanız konusunda kar edip edemeyeceğinizi etkileyecektir.

Kredi Kapatma Masrafı

Türkiye’deki pek çok bankanın verdiği konut kredisinde kredi kapatma komisyonu vardır ve bu oran %2’dir. Araç kredisi ve ihtiyaç kredisini erken kapatma durumunda ise böyle bir uygulama yoktur. Bankanızla görüşerek kredinizi toplu ödeme ile kapatmanız durumunda erken ödeme komisyonu ya da başka herhangi bir ödeme yapmanız gerekip gerekmediği hakkında bilgi sahibi olun.

Başka Bir İhtiyaç Durumu

Elinize geçen toplu parayı, kredinizi tamamen ödeyip kapatmanız gibi bir düşünceniz var, ancak elinize hiç para kalmayacak. Bir süre sonra tekrar nakit ihtiyacınızın olması ve tekrar kredi çekme gibi bir olasılığınız var ise borcunuzu tamamen kapatmayı tekrar düşünmelisiniz. Çünkü ikinciye tekrar alacağınız kredi, ilki kadar düşük faizli olmayabilir. Dahası, kredi notu gibi çeşitli sebeplerle tekrar kredi çekemeyebilirsinizde… Hangi seçeneğin sizin için daha iyi olacağı konusunda doğru kararı vermelisiniz.

Huzur

İçeriğimizdeki maddelerin sonuncusu ve belkide en önemlisi ise borçlu olduğunuz için huzurlu olup olmadığınız. Bankaya belirli bir miktarda borcunuz ve ödemeleriniz olduğu için huzursuzluk hissediyorsanız borcunuzu kapatmanız sizin için mantıklı olan seçim olur. Sonuç olarak; ödemeleriniz düzenli olsa bile kimse borçlu olarak yaşamak istemez.

Kredi Borcumu Ödemezsem Ne Olur

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here