Ana sayfa Kosgeb KOSGEB İş Planı Nasıl Doldurulur?

KOSGEB İş Planı Nasıl Doldurulur?

0
PAYLAŞ
KOSGEB İş Planı Nasıl Doldurulur?
KOSGEB İş Planı Nasıl Doldurulur?

KOSGEB İş Planı Nasıl Doldurulur?

KOSGEB hibe ve kredi desteklerinden yararlanabilmek için iş planı projenizin başarılı bir şekilde oluşturulması gerekmektedir.

KOSGEB hibe ve kredi desteklerinden yararlanabilmek için iş planı projenizin başarılı bir şekilde oluşturulması gerekmektedir. Projenizi en iyi şekilde ifade etmeli ve topluma olan yararlarından da bahsetmelisiniz. İş planı projesini okuyacak ve inceleyecek kişiyi etkilemeniz, kredi ve hibe olanaklarından yararlanma ihtimalinizi büyük oranda arttıracaktır.

KOSGEB iş planı projesinde sadece hayata geçireceğiniz projenin değil, kendinizden de bahsetmeniz gerekmektedir. İş plan projesinin ilk bölümüne kendiniz hakkınızda bilgi vermeniz gerekmektedir. Kendi bilgilerinizi ve öz geçmişinizi doldurduktan sonra yapacağınız işi en küçük ayrıntılarına kadar yazmalı, hedef kitlenizi ve potansiyelinizi iletmelisiniz.

Faaliyet alanları, proje detaylı ve diğer bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurduktan sonra iş kurma sürecinde oluşacak maliyetler hakkında bilgi vermeniz gerekmektedir. Çalıştırılacak işçi sayısı, satın alınacak iş makinelerinin ya da diğer ihtiyaçların giderleri gibi en ince detayına kadar maliyet hakkında detayların yazılması gerekmektedir. Bu nedenle projenizi oluşturma aşamanızda oluşabilecek tüm maliyetleri, olumlu ve olumsuz durumları not almalı ve iyi hesaplamalısınız. KOSGEB yetkililerini ikna etmek, onlara projenizi kanıtlayabilmeniz için en temel unsurlar bunlardır.

KOSGEB İş Planı Projesinin Önemi

KOSGEB’in ilk şartlarından olan 32 saatlik eğitim sonunda projenizi KOSGEB yetkililerine kabul ettirmeniz gerekmektedir. Eğitim sürecini tüm katılımcılar başarıyla tamamlayabilmektedir ancak iş planı projesinin küçük bir kısmı KOSGEB yetkilileri tarafından kabul edilmektedir. Projenizin onaylanmaması, KOSGEB tarafından kabul görmemesi ise kredi ve hibe olanaklarından yararlanamayacağınız anlamına gelmektedir.

KOSGEB İş Planında Hangi Başlıklar Olmalı?

KOSGEB’in resmi web sitesinde bulabileceğiniz başvuru formu ve iş planı projesi örnekleri ile doldurmanız gereken alanları görebilirsiniz. Ancak bu alanları doldururken dikkat etmeniz gereken birçok konu bulunmaktadır. İş planı oluşturulmasında kabul edilmiş projelerin örnek iş plan dosyalarını incelemeli ya da uzmanlar tarafından yardım almalısınız.

İş Planı projesinde doldurulması gereken başlıklar ise;

  • Girişim ve Girişimci
  • Pazar hacmi ve pazarlama planı
  • Üretim planı
  • Yönetim planı
  • Finansal Planlar
  • KOSGEB’den Talep Edilen İhtiyaçlar

İş Planı Projesinde Dikkat Edilmesi Gereken Konular

İş planı doldurulurken mülakatlarda olması gereken gibi kesin ve emin bir dil ile yazmanız gerekmektedir. Örneğin olabilir, tahminen ya da belki gibi kelimeleri kesinlikle kullanmamalısınız. Kendinizden ve projenizden emin bir şekilde doldurmanız oldukça önemlidir. KOSGEB yetkililerinin projenize inanmasını bekliyorsanız ilk önce kendi projenize güvenecek, araştıracak ve öz güven dolu bir iş planı projesi oluşturmanız gerekmektedir.

İş planı projesinin yazılı olarak teslim edildikten sonra girilen mülakatta da aynı şekilde iyi derecede hazırlanılması gerekmektedir. Proje onayı almak, KOSGEB’in hibe ve kredi desteklerinden yararlanabilmek adına bu aşamalardan onay almanız yeterli olacaktır.

KOSGEB Kredisi nereden nasıl alınır? Başvuru Şartları neler

Esnafa 2019 yılında verilecek krediler hangileri

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here