Ana sayfa Konut Kredileri Konut Kredisi ile Ev Nasıl Alınır? Neden Reddedilir?

Konut Kredisi ile Ev Nasıl Alınır? Neden Reddedilir?

0
PAYLAŞ
Konut Kredisi
Konut Kredisi

Konut Kredisi ile Ev Nasıl Alınır?

Faiz oranları tarihsel olarak düşük seviyelerde kalmaya devam ediyor, çok geçmeden değişmeye başlayabilirler. Bu arada, kiralık evlerin bedeli aylık kazançla yarışmaya başlamışken, kiralama yerine emlak piyasasına girmenin vakti gelmiş mi diye düşünmeye değer. Konut Kredisi ile ev almak ya da mevcut ipoteğinizi yeniden finanse etmeyi düşünüyorsanız, bu altın kurallar çok işinize yarayacak…

Kredi Raporunuzu Alın

İlk ev alışverişinize başlamadan çok önce, pozisyonunuzu nasıl geliştireceğinizi öğrenin. Sorunlarınız ya da hatalarınız için kredi raporunuzu kontrol edin. Bu, kredi notunuzu yükseltmez ancak kredi raporundaki bilgiler, kredi puanınızın temelidir. Herhangi bir hatayı düzeltmek zaman alır, bu nedenle bir konut kredisi başvurusu yapmadan önce mümkün olan en kısa sürede kredi raporunuzu alın. Temizlenen bir kredi raporu, kredi puanınızı arttıracaktır. En az riskli puan ile, mümkün olan en iyi konut kredisi tekliflerini ve faiz oranlarını alabilirsiniz. Faiz oranınız ne kadar düşük olursa, konut kredisi ödemeleri de o kadar düşük olur.

Bir Yetkili İle Görüşün

Kredi raporunuzu aldıktan ve kredi sicilinizi temizlemeye başladıktan sonra artık, kredi puanınızı yükseltmek için bir banka yetkilisi ya da mortgage kredisi veren aracı kurumla görüşmeye hazırsınız. Konut kredisi almadan çok önce yapacağınız bu erken sohbetler; nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini daha iyi anlamanızı sağlayacak. Başvurduğunuzda hangi belgeleri göndermeniz gerektiğini sorabilirsiniz.

Konut Kredisi Faiz Oranları: Banka Konut Kredisi Faiz Oranları  2018

Puanınızı İyileştirin

Mortgage kredisi almak için hala zaman varsa, kredi alana kadarki sürede puanınızı iyileştirmek için uğraşın. Düşük bir kredi puanınız varsa, onu yükseltmek için yapabileceğiniz çok şey var. Kredi puanınızı yükseltmek için uğraşırsanız, daha düşük faiz oranlarına erişmenizi sağlayan en yüksek gruba yükselmek için yeterli puana ulaşabilirsiniz.

Önce Kredi, Sonra Ev

Muhtemelen bir ev almayı düşünüyorsunuz. Bu, eğlenceli olabilir ama bunu yaparken mantıklı davranın. Önce konut kredisini alın. Bir ev bulduğunuzda, bu daha zorlu şartlara girmeye çalışmanıza neden olabilir.  Ödeyebileceğinizden çok daha fazlasını harcamak isteyebilirsiniz. O nedenle önce krediyi, ardından evi almalısınız. Ayrıca; vergi, sigorta, ev sahibi birliği ücretleri ve bakım gibi konut kredisinin ödenmesini ve ev sahibinin diğer düzenli masraflarını da dikkate alın. Bu konuda planlı ve düzenli olarak atacağınız adımlar, iyi bir yatırım yapmanızda etkili olacaktır.

Konut Kredisi Dikkat : Konut Kredisi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Konut Kredisi Başvurusu Neden Reddedilir?

Konut kredisi başvurunuz reddedildiyse, bir sonraki sefere şansınızı artırmak için neler yapabileceğinizi gözden geçirmeniz önemlidir. Ancak yaptığınız her başvuru kredi dosyanızda görüldüğünden, konut kredisi başvurusu yapmakta için acele etmeyin. Yeni bir konut kredisi başvurusu yaptığınızda şansınızı artırmak için başvurunuzun neden reddedildiğini ve neler yapabileceğinizi öğrenmeniz önemlidir. Aşağıda, konut kredisi başvurusu yaptığınızda, başvurunuzun olumsuz değerlendirilmesinin nedenlerini bulabilirsiniz. Başvurunuzun neden reddedildiğini merak ediyorsanız, yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Konut Kredisi Başvurum Neden Reddedildi?

Kötü Bir Kredi Sicili 

Kredi notunuzun düşük olması ya da geçmişte yaptığınız finansal hatalar, yapacağınız yeni kredi başvurularını olumsuz etkileyebilir. Örneğin kredi kartı ödemelerinizi geciktirdiğiniz için yasal takibe alınmış olmanız, ilerleyen dönemlerde ev sahibi olmak için yapacağınız konut kredisi başvurusunun reddedilmesine neden olabilir.

Çok Fazla Kredi Başvurusu 

Kredi başvurusu yaptığınızda, başvuru yaptığınız banka, kredi almak için uygun olup olmadığınızı kontrol etmek için kredi raporunuzu kontrol edecektir. Kredi için tekrar tekrar başvuru yapmak, bir arayış içinde olduğunuzu gösterir. Bu nedenle, kredi başvurusu yapmadan önce 3 ile 6 aylık bir süreçte başka bir kredi başvurusu yapmamaya özen gösterin. Olumlu sonuçlanmayan bir kredi başvurunuzun üzerinden birkaç ay geçmesini bekleyip, kredi sicilinize olumlu etki edecek girişimlerde bulunduktan sonra tekrar kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Konut Kredisi Faiz Oranları: Banka Konut Kredisi Faiz Oranları  2018

Çok Fazla Borç 

Başvuru yaptığınız sırada, varolan borçlarınız, toplam kredi limitinize oranla çok fazlaysa, kredi başvurunuzun reddedilmesinin nedeni bu olabilir. Çok fazla borcunuz varsa, mevcut borçlarınızı azaltmak için bütçe planlaması yapmaya başlayın. Kredi kartı limitinizin %30’luk kısmını borçlanırsanız ve aldığınız kredinin taksitlerini zamanında ve düzenli olarak öderseniz, bu durum kredi sicilinize de olumlu yansıyacaktır.

Nakit Avans

Kredi kartınızdan nakit avans çektiğinizde, bu durum da kredi raporunuzda listelenmektedir. Bankalara konut kredisi başvurusu yapmanız durumunda, kredi raporunuzda sık sık nakit avans çektiğinizin görülmesi bankalara, borçlarla baş etmekte zorlandığınızı düşündürür.

Kazancınızın Yetersiz Olması 

Yaptığınız konut kredisi başvurusunun olumsuz değerlendirilmesinin bir diğer nedeni de, başvuru yaptığınız kredi tutarına göre gelirinizin düşük veya yetersiz olmasıdır. Başvuru yaparken, ödeyebileceğiniz oranda borçlanın. Gelirinize çok yakın ya da gelirinizden yüksek ödemeleri olan kredi başvurularının onaylanması neredeyse imkansızdır.

Konut Kredisi: Ev Konut Kredisi Faiz Oranları

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here