Ana sayfa Konut Kredileri Konut Kredisi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Konut Kredisi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

0
PAYLAŞ
Konut Kredisi
Konut Kredisi

Konut Kredisi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eğer ki belirli bir birikmişiniz yoksa ev almak ve böylece geleceğe yatırım yapmak amacıyla önce borçlanacak ancak sonrasında sefasını süreceksiniz. Konut almaya karar verdikten sonrasında, size uygun olan miktar için konut kredisi hesaplama ile konut kredilerini araştırmak için hazırlıklara başlayabilirsiniz.

Kira ödemeniz yerine, kira öder gibi kredi ödemeyi tercih edip yeni bir yaşam tarzına geçiş yaparken, biraz da konut kredisi hesaplama ve konut kredileri hakkında detayları öğrenmek gerekmektedir.

Konut kredisi, satın alınması istenen evin güvence altına alınması şartıyla bankalar tarafınca verilen fırsatlı bir kredi türüdür. Kredinin vadesi genel olarak sabit faiz oranlarıyla beraber 5 ile 30 yıl arasında değişirken maksimum ise 360 ay vadeyi buluyor. Konut kredisine başvuruda bulunmak için satın almak istenilen konuta karar verip sonrasında kredi olanakları sunan bankaları araştırmak gerekir. Size en uygun faiz oranlarını sunan bankaları araştırıp başvuru yapmanız gerekecektir.

Konut Kredisi: Konut Kredisi Hakkında Bilmeniz Gereken Herşey

Kredi başvurunuzun onaylanmasından sonra artık devreye varlık değerlendirme uzmanları girer. Bilirkişiler, satın almak istenilen evin değerini belirleyip, evin değerinin %25’i kadar peşinat ödemesi yapmanız gerekir. Kanunlar gereği, belirlenen bilirkişi değerinin  %70 ve 75’ine dek konut kredisi verilebilir. Evin geri kalan %25’lik fiyatı içinse peşinatınızın olması gerekir. Sözleşmeniz süresinde belirlenmiş faiz oranı ve vade üzerinden aylık ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemler için önce konut kredi hesaplaması yapmanız doğru olacaktır.

Hangi Durumlarda Konut Kredisi Kullanılamaz?

  • Konut kredisi alabilmek için alınacak olan konutun vasfının mesken olarak geçmesi gerekir. Arsa, depo, dükkan vb. vasıflara sahip olan tapulara konut kredisi verilmemektedir.
  • Alınacak konut yasa ve yönetmeliklere uygun olarak yapılmadıysa konut kredisi alamazsınız. Kat hakkına sahip olması bu nedenle önemlidir. Diğer yandan konutun kat irtifakı varsa da Yapı Kullanma İzin Belgesi’ne sahip olunması gereklidir.
  • Akrabanızdan ya da yakınınızdan ev almak istiyorsanız, konut kredisi çekemezsiniz. Bunun sebebi yapılan satışın finansman olarak görülmesidir. Bankalar çare olarak bireysel krediler sunmaktadır.
  • Evin değerlendirilmesi için gönderilen varlık değerlendirme bilirkişisi evin tamamlanıp tamamlanmadığına da bakar. Raporda evin tamamlanmış halde gösterilmesi konut kredisinin kullanımı için önemlidir. Alınacak ev minimum %80 tamamlanmış olmalıdır. Tamamlanmayı Dış kaplama, çatı, pencere ve kapıların takılmış olması olarak ifade edilir.

Konut Kredisi Faiz Oranları: Banka Konut Kredisi Faiz Oranları  2018

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here