Ana sayfa Genel İyi Bir Kredi Kartı Kullanıcısı Olmak

İyi Bir Kredi Kartı Kullanıcısı Olmak

0
PAYLAŞ
İyi Bir Kredi Kartı Kullanıcısı Olmak
İyi Bir Kredi Kartı Kullanıcısı Olmak

İyi Bir Kredi Kartı Kullanıcısı Olmanın Birkaç Yolu

Kötü bir kredi puanı; bir ev ya da iş yeri kiralamanızı, eğitiminizi finanse etmenizi, hatta iş bulmanızı engelleyebilir. Bu nedenle, iyi bir kredi kartı kullanıcısı olmak çok önemlidir. İlk kart aldığınız günden başlayarak yaptığınız her finansal davranış, kredi geçmişinizin bir parçası haline gelir. İyi bir kredi geçmişi elde etmek için, kredi kartınızı bilinçli ve sorumlu bir şekilde kullanmanız gerekiyor. Peki, iyi bir kredi kartı kullanımı nasıl olur? İşte doğru bir kart kullanıcısı olmanın dört yolu…

Ekonomik Gücünüzün Yettiği Şeyleri Alın

Sadece karşılayabileceğiniz şeyleri satın almayı alışkanlık haline getirdiğinizde; gelecekte bankalara ve alacaklılara sorumluluk sahibi bir borçlu olduğunuzu gösterebilirsiniz. Yalnızca maddi gücünüzün yettiği şeyleri aldığınız zaman; borçlarınızı ödemek de yeni bir kredi almak da daha kolay olacak.

Ayrıca kartınızı gücünüzün yettiği oranda kullanmak, aşırı borçlanmanın önüne geçmenize yardımcı olur. Aynı şey krediler için de geçerli. Geri ödeyebileceğiniz kadar borç alın; borç verenin şartı ne olursa olsun… Bir kredi almadan önce, aylık taksitleri öğrenip bütçenizi gözden geçirin. Aylık kredi ödemelerinizin, bütçenizi aşmadığından emin olun.

Limitin Küçük Bir Miktarını Kullanın

Kredi kartı limitinizin tamamını harcamak, biraz sorumsuzca olacaktır, özellikle de bu limitin tamamını ödeyecek gücünüz yoksa. Bankalar, kart limitinin tamamını kullanan borçluların genellikle borçlandıkları parayı ödemekte güçlük çektiğini biliyorlar. Kart limitinizin en azından %50’sini korumak en iyisidir.

Bir Kart Kullanın

İlk kez kredi kartı alan birçok kart kullanıcısı; ilk birkaç yıl içinde bir dizi yeni kredi kartı daha çıkartır. Çok fazla kredi kartı almak hastalığını erken evrede sonlandırın. Kredi kartınız ne kadar fazla olursa, borçlarınız da o kadar artar ve ödemeleri takip etmek de o kadar zorlaşır. Buna ek olarak, çok sayıda kredi kartı sahibi olmak, kredi notunuzu olumsuz etkileyebilir. Yeni bir kart başvurusu yapmadan önce, bütçenizi nasıl kontrol edeceğinizi öğrenin.

Kredi Kartı Borcunuzun Tamamını Ödeyin

Ödeyebileceğiniz kadar borçlanırsanız, her ay borcun tamamını ödemekle ilgili bir sorun yaşamazsınız. Borcun her ay düzenli ödenmesi, bankalar ve borç verenler tarafından da güvenirliğinizi arttırır. Kredi notunuzu da yüksek tutar.

Kredi Kartı Kaybolur ya da Çalınırsa Yapılması Gerekenler

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here