Ana sayfa Kişisel Finans İlk İş Görüşmesi

İlk İş Görüşmesi

0
PAYLAŞ
İlk iş görüşmesi
İlk iş görüşmesi

İlk iş görüşmesi

Temmuz, ağustos ayları yeni mezun insan için zor geçer. Yüksek lisans yapmayacaksa, çalışmaya başlamak için sabırsızlanıyorsa, ömrünün en sıkıntılı yazlarından birini yaşar. İş başvuruları yapılır. Gergin bekleyiş başlar. Çalan her telefon olası bir iş görüşmesi teklifidir. Öğrenciliğin konforlu gevşekliği bitmiş, iş hayatının kalın maskelerini takma zamanı gelmiştir.

Öğrencilik zamanında yapılan hiçbir iş, staj mezuniyet sonrası yapılacak iş kadar stresli, zorlayıcı olamaz. Elbette ki öğrenciyken çalışmak deneyim kazanmak, iş ortamını tanımak için gerekli ve yararlıdır. Ama bir yan uğraş, öğrencilik soslu kariyer başlangıcından başka bir şey değildir.
Mezun olduktan sonra girilecek iş, yapılacak iş görüşmesi ise, değişen yasalarla sürekli uzayıp kısalan zorlu bir sürecin, emekliliğe kadar yaşanacak ‘kariyer’li hayatın başlangıcıdır. Profesyonelliğe adım atmak, yeni bir hayat kurmak, hayatta başka bir aşamaya geçmek, sınav stresinin iş stresinin yanında hiç kaldığını anlamak demektir.

Her değişiklik gibi hem heyecanlı hem de korku vericidir.

İş görüşmesi tüm sınavlardan daha zor görünür. İş görüşmesine hazırlanmak tüm ödevlerden daha meşakkatlidir. Ne giyeceğine karar vermek, eksik varsa alışveriş yapmak, saçını, tırnağını, sakalını, bıyığını düzeltmek, ne konuşacağını, sorulara nasıl yanıt vereceğini düşünmek, ne kadar maaş istemek gerektiğini tahmin etmeye çalışmak, iş görüşmesi saati gelene kadar ömründen ömür götürür yeni mezunun. Özgüveni dik tutmaya, türlü çeşit eğlenceyle kendini rahatlamaya çalışsa da görüşmecisiyle yüz yüze gelen kadar ruhu huzur bulmaz. 
Yaptığı tüm hazırlığın boşa gidip gitmeyeceği, o şirkette bir geleceği olup olmayacağı tam da bu noktadan sonra belli olur. Sakin olmak, sorulara rahat yanıt vermek, (stres mülakatı yapılıyorsa) kışkırtıcı sorulara karşı soğukkanlılığını korumak, o pozisyon için en doğru aday olduğuna görüşmecisini ikna etmesini sağlayacak basit ama zorlu adımlardır.
Kısacası, iş görüşmesi bir tiramisudur. Alınan eğitim keki, görüşmeye gitmeden önce yapılan hazırlıklar kreması, iş görüşmesi ise likörüdür. Likörü az ya da fazla koymak tüm tatlının kaderini belirler. Az alkollü olursa yavan bir tat bırakır insanın ağzında. Bol alkol ise kekin ve kremanın tadını ezer geçer, insanın boğazını yakar, ağzında acı bir tat bırakır. Tiramisunun kıvamını tutturmak için tüm malzemeleri gerektiği kadar koymak, sabır ve sükunet içinde hazırlamak gerekir. Ve tabii her yemeğe katılması gereken neşe ve keyfi de unutmamak gerekir.

Kredi Nasıl Öğrenilir: Kredi Notu Nedir, Nasıl Öğrenilir?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here