Ana sayfa Kredi Kartı İlk Defa Kredi Kartı Alacaklar İçin Bilgiler

İlk Defa Kredi Kartı Alacaklar İçin Bilgiler

0
PAYLAŞ
İlk Defa Kredi Kartı Alacaklar
İlk Defa Kredi Kartı Alacaklar

İlk Defa Kredi Kartı Alacaklar İçin Bilgiler

Daha önce hiç kredi kartı kullanmadıysanız ve ilk defa bir kredi kartı başvurusu yapmayı düşünüyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar var. Örneğin kullanmak istediğiniz kredi kartının türünü belirlemekle işe başlayabilirsiniz. Peki başka önemli neler var, yazımızı okumaya devam edin…

Kredi Kartı Seçimini Nasıl Yapmalısınız?

İlk defa bir kredi kartı alacaksanız, “Hangi Kredi Kartı Daha Avantajlı?” diye düşünüyor olabilirsiniz. Kredi kartı seçimindeki en önemli konu; yaşam tarzınız, harcama alışkanlıklarınız ve kredi kartını yoğun olarak ne için kullanmak istediğinizdir. Bu nedenle kart için başvuru yapmadan önce bu kriterleri değerlendirerek seçim yapmalısınız.

Her banka, müşterilerine pek çok kredi kartı çeşidi sunmaktadır. Bu kartların birbirinden farklı avantajları ve ödeme koşulları vardır. Bankaların internet sitelerinden size uygun olabilecek kartların bir listesini çıkararak içlerinden sizin için en avantajlı olanı seçebilirsiniz.

Hangi Kredi Kartı Daha Avantajlı?

Kredi Kartı Limitiniz Nasıl Belirlenir?

İlk kez bir kredi kartı sahibi olacaksanız, banka sizin kredi notu ve geçmişinize bakacaktır. Kredi kartı limiti, ilk sene için aylık net kazancınızın iki katı, sonraki seneler için dört katını aşmayacak şekilde hesaplanarak belirlenir. Henüz bir kredi sicili olmayan başvuru sahipleri için ise belirlenebilecek kredi kartı limiti, asgari ücrete göre yapılır, ilk sene için asgari ücretin iki katı, sonraki seneler için dört katını geçmeyecek şekilde düzenlenir.

Kredi Kartınızı İlk Kullanım!

Kredi kartınız elinize geçtikten sonra yapacağınız ilk iş, banka tarafından size verilen geçici şifrenizi değiştirmek olmalıdır. Kartınıza yeni bir şifre belirledikten sonra bir defaya mahsus olmak üzere bankanızın ATM’sine bu şifre ile giriş yapmanız gerekmektedir. Kartınız için yeni oluşturduğunuz şifrenin birbirini takip eden rakamlar, doğum tarihiniz ya da telefon numaranız gibi herkes tarafından bilinebilecek rakamların olmamasına özen göstermelisiniz. Bu, kredi kartınızın çalınması ya da kaybolması durumunda güvenliğiniz açısından çok önemlidir. Belirli periyotlarla şifrenizi değiştirmeniz de kredi kartı güvenliğinizi arttıracaktır.

Hesap Kesim Tarihinizi Siz Belirleyin!

Kredi kartı başvurunuz sırasında dikkat etmeniz gereken unsurlardan biri de hesap kesim tarihidir. Bu tarih sizin her ay, dönem sonunun bitimini ve bir sonraki dönemin başlangıcını belirleyen tarihtir. Bu tarihi belirlerken gelirinizi elde ettiğiniz tarih ile uyumlu olmasına dikkat edin. Bu tarihi dengeli yapmanız halinde ödemelerinizde aksaklık olmaz ve düzenli olarak elde ettiğiniz kazancınızı, borcunuz oranında kredi kartınıza yatırabilirsiniz.

Kredi Kartından Nakit Avans Çekimi Avantajlı Mı?

Nakit ihtiyacı durumunda ilk başvurulan kaynaklardan biri kredi kartlarının nakit avans özelliğidir. Ancak nakit avans çekmek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken, çektiğiniz avansı ne zaman geri ödeyeceğinizdir. Eğer kredi kartınızdan çekeceğiniz nakit avansı kısa sürede ödeyebilecekseniz, bu mantıklı olabilir. Fakat ödemenizi uzun bir süreye yaymak gibi bir düşünceniz varsa, faiz oranlarından dolayı ihtiyaç kredisi çekmeniz sizin için daha avantajlı olacaktır. Çünkü ihtiyaç kredilerinin faiz oranları, kredi kartından çekilecek nakit avansın faiz oranından daha düşüktür. Dolayısıyla daha az faiz ödersiniz.

Kredi Kartına Taksit Yapmak Avantajlı Mı?

Kredi kartınız ile, çeşitli kampanyalar sunan pek çok alışveriş merkezi ve mağazalardan taksitli alışveriş yapabilirsiniz. Aylık kredi kartı borcu ödemelerinizi düzenli yaptığınız takdirde bu sizin için avantaj olacaktır. Ancak her dönem sonunda ödemelerinizi düzenli yapmamanız durumunda, uzun vadede birikecek taksit tutarlarınız ve üzerine ekleyebileceğiniz yeni alışverişler ve de bunların taksitleri her ay ödemelerinizin artmasına neden olacaktır. Bu nedenle kredi kartı harcamalarını her ne şekilde yapıyor olursanız olun, aylık gelirinizle paralel şekilde olmasına özen gösterin.

Sürekli Asgari Ödeme Yapmanızın Etkileri Neler Olur?

Dönem sonunda size gönderilen kredi kartı ekstresinde belirtilen asgari ödeme tutarı, ait olduğu dönem için ödemek zorunda olduğunuz en düşük tutarı belirtmektedir. Asgari ödeme tutarını ödememeniz ya da eksik ödemeniz durumunda kredi kartı sözleşmeniz gereğince gecikmeye girmiş olursunuz, kredi notunuz bundan olumsuz etkilenir ve düşer. Sürekli olarak asgari ödeme tutarını ödemeniz durumunda ise, aylık kredi kartı ödemelerinizde gecikme olmaz ama kredi kartı borcunuza faizi işler ve borcunuz da zamanla artar. Bu durumda da kredi notunuz olumsuz etkilenir ve kredi siciliniz bundan zarar görür. Kalan borcunuza her ay %1,84 oranında faiz işlemeye devam eder.

Kredi Kartı Borcunuzu Geç Öderseniz Ne Olur?

Borcunuzu geç ödemeniz durumunda, borcunuzun asgari ödeme tutarına kadar olan bölümüne aylık %2,34 oranında gecikme faizi uygulanırken, borcunuzun asgari ödeme tutarı haricindeki bölümüne aylık %1,84 faiz uygulanır. Ödemelerinizdeki tüm bu gecikme ve aksaklıkların hepsi, kredi notunuz üzerinde olumsuz etki yaratır.

Kredi Kartı Alışkanlıkları Kredi Notunu Etkiliyor!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here