Ana sayfa Esnaf ve Kobi Kredileri Esnafa 2019 Yılında Verilecek Krediler

Esnafa 2019 Yılında Verilecek Krediler

1
PAYLAŞ
Esnaf ve Kosgeb Kredileri
Esnaf ve Kosgeb Kredileri

Esnafa 2019 Yılında Verilecek Krediler

2019 yılı içerisinde esnafın yararlanabileceği kredi imkanları çeşitlilik gösteriyor. Peki, faizsiz kredi için hangi şartların sağlanması gerekiyor? Esnaflar hangi kredilere başvuru yapabilir? 2019 yılında Esnafa sağlanan krediler hangiler.

2019 yılı içerisinde esnafın yararlanabileceği kredi imkanları çeşitlilik gösteriyor. Peki, faizsiz kredi için hangi şartların sağlanması gerekiyor? Esnaflar hangi kredilere başvuru yapabilir?

2019 Yılında Esnafa Sağlanan Krediler Hangileri

Eski Başbakan Binali Yıldırım tarafından Ocak ayında açıklanan, ‘Ahilik ve Esnaf Fonu’’ ile ilgili önemli adımlar atılmaya başladı. Esnafa 150 bin TL kredi verileceğini belirten Başbakan Yıldırım, ayrıca aylık ödemelerin de yapılacağını kaydetmişti. KOSGEP tarafından verilen kredi ile esnafların yaşadığı sorunların çözüme kavuşturulması ve işletmelerin büyümesi amaçlanıyor.

Bugüne kadar toplamda 500 bin kişinin başvuruda bulunduğu krediler halihazırda 15 bin kişiye ödendi. 2019 yılı içerisinde ise 230 bin kişinin krediden yararlanması bekleniyor. Faizsiz olarak verilecek 150 bin TL değerindeki kredinin geri ödemesi ise 36 ay vadeye bölünecek. Ayrıca, ilk yıl kredi ödemesi istenilmeyecek. KOSGEP ve bankalar arasındaki anlaşma sonucunda ödemesi yapılacak ola kredinin piyasada hareketlilik yaratması bekleniyor. Öte yandan zor durumda bulunan esnafa aylık ödemeler yapılması içinde harekete geçildi.

En az 711 TL en fazla ise bin 411 TL aylık ödeme yapılabilecek. Küçük ölçekli işletmelerin yararlanacağı faizsiz kredi seçeneğine KOSGEP üzerinden başvuruda bulunabilirsiniz. 10 kişiden fazla çalışanı bulunan kurumların başvuruları ise öncelikli olarak değerlendirilmeyecek. Ek olarak, üniversite mezunlarını desteklemek amacıyla başlatılan çalışmalarda esnafın yüzünü güldürecek. Buna göre, üniversiteden yeni mezun olmuş 2 çalışanın maaşı 1 yıl boyunca KOSGEP tarafından ödenebiliyor. Bankalarla kredi sorunu yaşayan esnafların borçları içinde düzenleme yapılmıştı. Geri ödeme için esnaflara 1 yıl süre tanınmıştı.

Genç girişimcilere tanınacak olan kredi değeri ise 200 bin TL’yi buldu. KOSGEP kredisinden yararlanmak isteyen esnafların önündeki en büyük engelse; geçmişte bankadan kredi almamak, kredi borcunun tamamının ödenmesi ve yeniden yapılandırılmış borcun bulunmaması oluyor. Banka sicil kaydı temiz esnaflar sıfır faizli krediden yararlanabiliyor.

İş Bankası’ndan Esnafa Özel Bayram Kredisi

KOSGEB Kredisi nereden nasıl alınır? Başvuru Şartları neler

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here