Ana sayfa E Devlet E-Devlet ile Adli Sicil Kaydı Nasıl Alınır?

E-Devlet ile Adli Sicil Kaydı Nasıl Alınır?

0
PAYLAŞ
E Devlet sicil kaydi sorgulama
E Devlet sicil kaydi sorgulama

E-Devlet ile Adli Sicil Kaydı Nasıl Alınır?

E-Devlet üzerinde yüzlerce sorgulama bulunmaktadır. Bu sorgulamaların çoğu e-Devlet sisteminden önce bizzat kuruma gidilerek alınıyordu. Özellikle iş başvurularında alınan adli sicil kaydı belgesi sıkça sorgulanan ve aranan belgelerdendir. e-Devlet sisteminin kurulması ile beraber kolayca adli sicil kaydı belgesi sistem üzerinden temin alınabiliyor. Ancak çoğu vatandaşımız adli sicil kaydı işleminin nasıl yapıldığını bilmiyor. Bu nedenle yazımızda adli sicil kaydı belgesi alma hakkında yapılabilecek işlemlerden bahsedeceğiz.

E-Devlet Üzerinden Adli Sicil Kaydı Nasıl Alınır?

E-Devlet ile adli sicil kaydınızı çok olay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Bunun için aşağıda anlattığımız adımları takip etmeniz gerekecektir.

  • Adli sicil kaydını Adalat Bakanlığı’nın olduğu bölümden temin edebilirsiniz. Bu sayfayı açmak için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz. e-Devlet üzerinden Adli Sicil Kaydı Sorgulama sayfasına ulaşabilirsiniz.

E-Devlet adli sicil kaydı sayfasına ulaşmak için TIKLAYINIZ!

Askerlik Sorgulama : E-Devlet Askerlik Sorgulama

E Devlet sicil kaydi sorgulama
E Devlet sicil kaydi sorgulama
  • Sayfaya girince karşınıza kimlik doğrulama bölümü gelecektir. Bu talep e-Devlet sorgulamanın kimin adına olacağını belirlenmesi içindir. Bu ekrana ulaşmak için alt bölgede bulunan “Kimliğimi Şimdi Doğrula” düğmesine tıklayınız.
E Devlet sicil kaydi sorgulama
E Devlet sicil kaydi sorgulama
  • Ekrana gelince karşınıza dolduracağınız 2 adet boş alan gelecektir. Bu alana sırasıyla T.C. Kimlik ve e-Devlet şifrenizi girmelisiniz. İsterseniz üst tarafta yer alan bölümlerden ile e-Devlet şifresi dışındaki başka bir yöntemde seçebilirsiniz. Bu işlemleri tamamladıktan sonra alt bölümde yer alan “”Sisteme Giriş Yap” düğmesine tıklayın ve e-Devlet sistemine girişinizi tamamlayın.

E-Devlet şifre alma ve giriş konusunun detaylı anlatıldığı makaleye buradan ulaşabilirsiniz.

E Devlet sicil kaydi sorgulama
E Devlet sicil kaydi sorgulama

Gelecek olan ekranda bir bilgilendirme bulunuyor. Bu bilgilendirme adli sicil belgesi hakkındadır ve dikkat edilmeniz gereken durumlar ile alakalıdır. Belgenizi almadan önce burada yazılanları inceleyin. Bu yazıları okuduktan sonra alt tarafta bulunan “Yukarıdaki yazıyı okudum.” Seçeneğini tıklayarak hemen altında bulunan “Devam Et” düğmesine basınız. Bu düğmeye bastıktan sonra adli sicil kaydı almanın 2. aşamasına geçeceksiniz.

E Devlet sicil kaydi sorgulama
E Devlet sicil kaydi sorgulama
  • Gelen ekran üzerinde belirteceğiniz bazı bilgiler bulunur. Bölüm adli sicil kaydı almanın sorgulama formunun olduğu kısımdır. Bu bölümde ilk olarak alacağınız adli sicil kaydı belgesini hangi kurum için kullanacağınızı belirlemeniz gerekir. Bunu üst bölümden seçebilirsiniz. Sonra belgenin veriliş sebebini seçmeniz gerekir ve hangi kuruma vereceğinizi seçmeniz gerekir. Tüm hazırlıkları tamamlandıktan sonra alt kısımda bulunan “Sorgula” düğmesine basınız.

 

  • Ardından karşınıza sorgulama sonucu gelecektir. Burada bölümde sizin için bir bilgilendirme yazısı bulunmaktadır. Bu notta yazılana göre belgenin çıktısını almak için sağ üst kısımda bulunan “Dosyayı İndir” düğmesine tıklamalısınız. Bilgisayarınıza indirerek çıktısını teğmin edebiliriz. Ayrıca gene sağ üst köşede bulunan “E-Posta Gönder” düğmesi ile belgenizi direkt e-posta şeklinde kendinize gönderebilirsiniz. Ayrıca “Yeni Sorgulama” düğmesi ile yeni bir sorgulama yapabilirsiniz.

E-Devlet Mahkeme Dorgulama: E-Devlet ile Mahkeme Dosyası Sorgulama

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here