Ana sayfa E Devlet E-Devlet Askerlik Sorgulama

E-Devlet Askerlik Sorgulama

0
PAYLAŞ
E-Devlet Askerlik Sorgulama
E-Devlet Askerlik Sorgulama

E-Devlet Askerlik Sorgulama

2018 askerlik sorgulama işleminizi E-Devlet sistemi üzerinden yapabilirsiniz. Askerlik durum belgenizi E-Devlet şifreniz vasıtasıyla alıp bu almış olduğunuz belgenin de doğruluğunu onaylatmak için “askerlik durum belgesi doğrulama” işlemi yapabilir ve bu yolla askerlik yerinizi de öğrenebilirsiniz.

E-Devlet sistemi üzerinden askerlik hizmeti ve daha birçok Milli Savunma Bakanlığı ile ilgili işlem gerçekleştirebilirsiniz. Biz bu makale içerisinde askerlik sorgulama işlemini adım adım örnek sorgulama ve ayrıntılarıyla nasıl yapılacağını göstereceğiz.

Sırasıyla uygulanacak adımlar;
  • E-Devlet şifresi alma
  • Askerlik durum belgesi sorgulama
  • Askerlik yeri sorgulama işlemi nasıl yapılır

E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

Yapacağınız tüm E-Devlet işleri ve dolayısıyla askerlik ile ilgili sorgulamalar için de mutlaka E-Devlet şifrenizin olması gerekmektedir. E-Devlet şifresi PTT aracılığı ile dağıtılmaktadır. E-Devlet şifrenizi yalnızca PTT şubelerinden edinebilirsiniz.

Eğer E-Devlet şifresine sahip değilseniz, herhangi bir PTT şubesine giderek küçük bir ücret (2 tl) karşılığında bir zarf içinde şifrenizi alabilirsiniz. Yeni şifre alma ve diğer E-Devlet şifre işlemleri hakkında ayrıntılı bilgi için “E-Devlet Giriş İşlemleri Şifre Değiştirme” konulu yazımıza göz atınız.

E-Devlet Askerlik Sorgulama
E-Devlet Askerlik Sorgulama

Askerlik Durum Belgesi Sorgulatma

E-Devlet şifreniz ile sistem üzerinden askerlik durum belgenizi kolay ve hızlı bir biçimde alabilirsiniz. Buradan edindiğiniz belge birçok resmi işlemde geçerlidir. Yukarıda linkini verdiğimiz resmi E-Devlet sayfası üzerinden alacağınız belge barkotlu ve resmi geçerliliği bulunan bir belgedir.

  • E-Devlet üzerinden alacağınız belgeyi teslim ettiğiniz kurum ve kuruluşlar, barkod numarası ve T.C. Kimlik no üzerinden belgenizi “Askerlik Durum Belgesi Doğrulama” işlemi ile doğrulayabilir.

Bu işlemden ileride bahsedilecektir.

  • Dikkat etmeniz gereken en önemli şey buradan alacağınız belgenin sadece oluşturulduğu tarih için geçerli olduğudur.

Adli Sicil Kaydı : E-Devlet ile Adli Sicil Kaydı Nasıl Alınır?

BİRİNCİ AŞAMA : En başta verdiğimiz linke tıklayın. Açılacak sayfa tamamen E-Devlet sitesinin resmi sorgulama sayfasıdır. Karşınıza aşağıdaki ekran çıkacaktır.

E-Devlet Askerlik Sorgulama
E-Devlet Askerlik Sorgulama

1-  Nolu yer, girdiğiniz sitenin adres bölümüdür. Solda yer alan kilit simgesinin bulunmasına özellikle dikkat ediniz. Bu işaret çıkmıyorsa eğer asla bilgilerinizi paylaşmayın. Bu işaret SSL sertifikasıdır ve doğru sitede olduğunuzu gösterir.

2- Nolu yer, sorgulama işlemi için şifre bilgilerinizi gireceğiniz bölümdür.

3- Nolu yerden de şifrenizi girerseniz ana sayfaya giderek giriş yapabilirsiniz. O durumda Milli Savunma Bakanlığı’nın askerlik sorgulama menüsünü bularak da sorgulatabilirsiniz. Ancak biz  nolu bölümden sorgulamayı tavsiye ederiz. Örneklerde de bu şekilde ilerleyeceğiz.

İKİNCİ AŞAMA: Üstteki resimde 2  ile gösterilen yere girdikten sonra şu ekran açılacaktır.

E-Devlet Askerlik Sorgulama
E-Devlet Askerlik Sorgulama

1-  Nolu bölümde, T.C kimlik no ve E-Devlet şifrenizi giriniz. Ardından 2 Nolu yerde  yazan “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayınız.

ÜÇÜNCÜ AŞAMA:  Üstteki resimde bulunan Sisteme Giriş Yap butonuna tıkladıktan sonra karşınıza gelecek bir sonraki ekran aşağıdaki gibi olacaktır. Bu ekranda 1 Nolu bölüm hangi sayfada olduğunuzu gösterir.  Nolu yerdeki ‘Yukarıdaki bilgilendirme yazısını okudum, anladım ve kabul ediyorum.’ kutucuğunu işaretleyerek numaralı yerden devam et butonuna tıklayınız.

E-Devlet Askerlik Sorgulama
E-Devlet Askerlik Sorgulama

DÖRDÜNCÜ AŞAMA: Ardından aşağıda bulunan sayfa açılacaktır. Burada 1 nolu yerde kişisel bilgileriniz bulunmaktadır. Sorgulattığımız kişinin şahsi bilgileri olduğu için o bölümler gizlenmiştir. 2 nolu yerde ” Yeni Belge Oluştur” butonuna tıklayarak  belgenizi oluşturabilirsiniz.

E-Devlet Askerlik Sorgulama
E-Devlet Askerlik Sorgulama

SON OLARAK: Buradan sonra çıkan ekran kişiye özel bilgiler olduğundan gösteremiyoruz. Sizin karşınıza çıkacak Askerlik durum belgeniz PDF şeklinde olacaktır. Bu belgeyi bilgisayarınıza kaydedebilir, ardından belgenizi yazdırabilirsiniz.

Tanımadığınız ve internet kafeler gibi yerlerden bu işlemi yaparken şifrenize ve belgenizi bilgisayarlarda bırakmamaya dikkat ediniz.

Askerlik Yeri Sorgulama

Askerlik yerinizi de E-Devlet şifreniz ile sorgulayabilirsiniz. Aşağıda verilen linke tıklayıp sorgulama ekranına direk olarak ulaşabilirsiniz. Ancak bu sorgulama işlemi yalnız dönem geldiğinde aktif olacaktır.

Mahkeme Sorgulama : E-Devlet ile Mahkeme Dosyası Sorgulama

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here