Ana sayfa Döviz Döviz Kurunu Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Döviz Kurunu Etkileyen Faktörler Nelerdir?

0
PAYLAŞ
Döviz Kuru
Döviz Kuru

DÖVİZ KURUNU ETKİLEYEN FAKTÖRLER NELERDİR ?

Döviz kurunu etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. En temel sebeplerden bahsedecek olursak bunlar; enflasyon ve piyasanın büyümesidir. Yaşadığınız ülkeyi baz alarak bu konuyu anlatmak gerekirse, ülkenizde eğer enflasyon yüzdesi diğer ülkelere oranla daha yüksek ise ülkenizde üretilen ürünler dış pazardaki ürüne göre daha pahalı olmuş olacaktır. Herkes en iyi malı en uygun fiyattan almak isteyeceğinden dolayı ithal olan ürünlere talep artacaktır. Tabi bununla birlikte dövizde değişiklik gösteriyor. Sizin paranızın değeri düşmüşken farklı ülkelerinki bu ithalattan dolayı değerlenmiş oluyor, haliyle döviz kurundaki artış kaçınılmaz oluyor.
Mantık olarak baktığımızda döviz kurunun artması yani paranızın değer kaybetmesi ülkenizin enflasyonu ile alakalıdır. Yüksek enflasyon düzeyine sahip olan ülkelerin paralarının değer kaybına uğrama olasılığı çok yüksek.

Ülkelerin Finans Açısından Büyümesi

Büyüme konusunda ise ülkenin milli gelirinde olan artışın, döviz kuru üzerinde etkisi düşündüğünüz kadar sabit oranlı olmuyor. Büyümede asıl önemli olan ülkenin milli gelirindeki büyümenin tüketime mi yoksa tam tersi olan yatırımdan mı kaynakladığıdır. Eğer tüketimden kaynaklı ise bu artışın ithalattan dolayı meydana gelmesi ithalatın artmasına akabinde döviz kurunun yükselmesine sebep olur.
Bu döviz artışını etkileyen faktörün sadece dışarıdan ithalat olayına bağlanması çok yanlış olur, öyle olsa bu konuda herkes net bir sonuca varabilirdi. Dış ticaretin haricinde sermaye hareketleri oldukça önemlidir. Tahmin yapılabilmesini en çok zorlaştıran unsur sermaye hareketleri diyebiliriz, paranın giriş ve çıkışı ülkelerin döviz kurlarını net bir şekilde etkilemektedir. Kısa vadede iniş çıkışların olmasının ana sebebide budur.
Sermaye hareketinden asıl kastımız para değerleridir. Bu olay biraz karışık çünkü döviz kurunu etkileyen faktörleride etkileyen faktörler vardır. Örneğin; sermaye hareketlerinde göze çarpan bir faktör olan spekülasyon gerçeği vardır. Spekülasyon, paranızın değerinin değer kaybetmesi söylentisi olduğu anda paranızın satılarak yerine anında başka bir para birimi satın alınması olayıdır. Bu aynı zamanda kişiler açısından çok güzel paralar kazanma fırsatıdır. Spekülasyonlar oldukça fazla olduğundan dolayı sermaye hareketlerini ve dolayısıyla döviz kurlarını tahmin etmek zorlaşıyor.
Diğer önemli unsurların başında faizler ve beklentiler geliyor. Dünyada bir çok şirket bulunmaktadır. Şirketlerin ellerinde bulundurmuş olduğu nakit paraları mevcuttur. Kar etmek isteyen şirketler faiz oranı yükse olan para cinsine nakitlerini yatıracaklardır, haliyle yatırdıkları para cinsi diğer para cinslerine karşılık değer kazanacaktır. Dünya üzerindeki ülkeleri göz önünde bulundurduğumuzda birçok ülkenin olması döviz kuru tahminini oldukça zor kılacaktır.

Dünya Siyasetinde Finans

Dünya siyasetine göre paraların değere kazanıp, kaybetmesi saklanamayacak bir gerçek. Geçmişe dönük baktığımız zamanda politik birçok kararın, yaptırımın ve uygulanan ambargoların ticari tehdit olarak görebiliyoruz. Döviz kurları politik faktörlere göre de yönlenmektedir. Ülkelerin vermiş olduğu kararların ardından döviz kurları değişiklik gösterebiliyor. Tüketim toplumlarının ihtiyaçları biliniyor, bu ihtiyaçlar dışında en çok dövize yön veren şey kaçınılmaz petroldür. Bu nedenle petrolünde hangi para cinsi ile alınıp, elde tutulduğu belirleyici sebep olarak karşımıza çıkıyor.
Son olarak kriz konusunda da çeşitli spekülasyonlar döviz kurunu belirleyebilir. Kriz başladığında çok kritik bir süreçte başlamış olur önemli kişilerin söylediklerinden anlamlar çıkarılır, olumlu veya olumsuz yönde bunlar yatırımcıların karar vermesinde önemli rol oynar. Kurlar sürekli olarak değişiklik gösterirken, eğer yatırımcılar paranın değer kaybettiği değerin kalıcı olduğunu düşünüyorlarsa ellerindeki parayı hemen başka bir para cinsine dönüştürmeyi düşüneceklerdir. Olaya bu açıdan baktığımızda, spekülasyonların güven vermek yerine daha çok istikrarı bozmaya yönelik bir rol oynadığını görebiliriz. Genel olarak baktığımızda doları etkileyen faktörlerin en alttan, en üst düzeye kadar aralarda değişiklik göstererek döviz kuruna etki ettiğini anlıyoruz.

Döviz Kurları Detayları: Döviz Kurları Hakkında Detaylar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here