Ana sayfa Borsa  Borsada Fiyat Nasıl Oluşuyor?

 Borsada Fiyat Nasıl Oluşuyor?

0
PAYLAŞ

 Borsada Fiyat Nasıl Oluşuyor?

Borsa’da her Seans ‘da her hisse senedinin birden fazla fiyatı oluşur. Bu fiyatların ne olduğunu, nasıl oluştuğunu bilmekte yarar vardır.

Şimdi sırasıyla size bu fiyatları anlatalım:

-Ağırlıklı Ortalama Fiyat:

Bir önceki Seans ’da satılan hisse senetlerinin deği­şik fiyatları, satılan hisse senedi sayısı ile çarpılır, sonra toplanır. Çıkan rakam, satılan toplam hisse se­nedi sayısına bölünür, böylece o gün, hisse senedinin ağırlıklı ortalama işlem fiyatı bulunur.

– Taban Fiyat:

Belli hisse senedinde bir önceki seansın Ağırlıklı Ortalama Fiyatından yüzde 5 düşülerek bulunan rakamdır. Bir sonraki seansta Taban Fiyatın altında bir fiyat ile alım-satım yapılamaz.

-Tavan Fiyat:

Belli bir hisse senedinde bir önceki seansın Ağır­lıklı Ortalama Fiyatına yüzde 5 eklenerek bulunan rakamdır. Bir sonraki seansta Tavan Fiyatının üze­rinden bir fiyat ile alım-satım yapılamaz.

  • Kapanış Fiyatı:

Belli bir senedin bir önceki seansta en son işlem gördüğü fiyattır. O seansta esas alım satımlar başka fiyatlardan yapılmış olabilir. Bu nedenle kapanış fiyatı bir önceki seanstaki gerçek durumu yansıtmaz.

Borsada Para Kazanmak: Borsada Para Kazanmak

  • En Düşük/En Yüksek Fiyat:

Belli bir seansta, belli bir hisse senedinin alım satı­mında söz konusu olan en düşük ve en yüksek fiyatlar­dır.

Borsa’da Hisse senedi alım-satım kararını bilinçli vermeniz için bu fiyatların hepsini izlemeniz gerekir.

Bir sonraki seansın en düşük fiyatı, bir önceki seansta Hisse Senedinin ortalama fiyatı olarak açıkla­nan fiyatın üzerinde ise, o hisse senedinde yükseliş eğilimi var demektir.

Eğer kapanış fiyatı en yüksek fiyatı yakın ise, o his­se senedi ertesi seansa yükselme eğilimi içine gir­mekte demektir.

Büyük paketler halinde halka arzın, bankalar aracı­lığıyla, Borsa dışında, banka şubelerinde veya aracı kuruluşların gişelerinde yapılmasına Sermaye Piyasası Kurulu’nca izin verilebilmektedir.

Bu gibi satışlar önceden duyuru yapılacak belli bir günde başlanmakta, kısa sürede sonuçlandırılmakta, daha sonra Halka Arz edilen Hisse Senetleri ile ilgili işlemler belli bir günden itibaren Borsa’ya intikal et­mektedir.

Borsa dışı Arz’da fiyatlar nasıl belirlenmektedir?

Borsa Dışında Halka Arz’da daha önce kurulmuş ve uzun süredir faaliyet gösteren Kapalı Şirketler veya Holdingler, Hisse Senetlerinin “Piyasa Değerini be­lirlemek için bazı çalışmalar yapmakta, bilirkişi deni­len uzmanlardan yararlanmakta, sonra bulunan rakamı Sermaye Piyasası Kurulu’na onayınca sunmakta­dırlar.”

Sermaye Piyasası Kurulu da bu rakamı onaylar ise, “Serbest Piyasada arz ve talebe göre oluşmamış, bir ön çalışma ile belirlenmiş sabit fiyatdan” Borsa dışın­da Halka Arz başlatılmaktadır.

Borsa Dışında belli süre satış bu sabit fiyattan sür­dürülmekte, süre sonunda işlemler Borsa’ya intikal ettirildikten sonra Borsa’da ilk seanstan başlangıç fi­yatı bu önceden belirlenmiş satış fiyatı olmaktadır. Daha sonra Borsa’da fiyat, arz-talebe göre değişmek­tedir.

Borsa Nedir? : Borsa Nedir, Sistem Nasıl Çalışır?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here