Ana sayfa Borsa Borsa Nedir, Sistem Nasıl Çalışır?

Borsa Nedir, Sistem Nasıl Çalışır?

1
PAYLAŞ
Borsa İnsanı Batırır mı?
Borsa İnsanı Batırır mı?

Borsa Nedir, Sistem Nasıl Çalışır?

Borsa, alıcı ile satıcı tarafların, aracılar sayesinde bir araya getirildiği bir pazar platformudur. Her iki taraf arasında belirli kurallarla bonohisse senedi ve tahvil gibi yatırım ürünleri el değiştirmektedir. Alıcılar ve satıcılar, yüz yüze gelmelerine gerek kalmadan aracılar sayesinde alım ve satım işlemleri yapabilmektedirler.

Tüm fiyatların arz ve talebe göre şekillendirildiği, hisse senetleri ve emtiaların işlem gördüğü bir platform olan borsa, sürekli iniş ve çıkış hareketlerine sahiptir. Finansal hareketler ve dünyada genelinde yaşanan önemli olaylar nedeniyle borsa hareket kazanır. Yatırımcılar bu sayede, kıymetli kağıt olarak adlandırılan hisse senetleri ve emtia olarak anılan ticari malların alış fiyatı ve satış fiyatı arasındaki fark üzerinden kar elde ederler.

Borsada Para Nasıl Kazanılır?

Şirketlere ait hisse senetleri ve emtiaların doğru zamanda alınıp satılması ile kar sağlanır. Doğru zamanda yapılan hamleler ve satın alınan belirli miktardaki kıymetli kağıtlar, kısa ya da uzun bir süre beklendikten sonra doğru zamanda satılarak kazanç elde edilir.

Kazanç sürekli olarak arz ve talep dengesine bağlıdır. Dünya genelinde meydana gelen ekonomik ve siyasi çeşitli etkenler sayesinde bu arz ve talep dengesi değişkenlik gösterir ve borsada işlem gören hisse senetleri ve emtialara direkt olarak etki eder. Sürekli dalgalı olan fiyatlar nedeniyle yatırımcılar, fiyatının yükseleceği öngörülen kıymetli kağıtlarda alış işlemi, fiyatının düşeceği öngörülen kıymetli kağıtlarda da satış işlemi gerçekleştirerek hareket ederler.

Borsanın İşleme Mantığı Nasıldır?

Borsada para kazanmak için yatırımcının, borsada işlem gören herhangi bir ürünü satın alması ve satması yeterlidir. Örnek olarak; satın alınması mantıklı gibi görünen bir şirketin hisse senedini satın almak ve belirli bir süre sonunda satmak yapılacak ilk adımdır. Ancak tabii ki dikkat edilmesi gereken en önemli konu; doğru zamanda doğru kağıda yatırım yapmaktır. Bu sebeple borsanın ne olduğu ve çalışma mantığının iyi bilinmesi, piyasaların iyi analiz edilmesi gereklidir.

Arz ve talep dengesi ile sürekli değişkenlik gösteren borsada kazanmak için, satın alım sonrası beklenilen süre ve satış yapılacak zaman da çok önemlidir. Kar sağlamak için satın alınan hisse senedinin talep görmemesi ya da borsada şirketin üzerine dikkat çekmemesi gibi çeşitli sebeplerle satışı düşünülen kıymetli kağıtlar, planlanan süreden daha fazla da elde kalabilir. Hatta yatırımcısını az ya da çok zarara uğratabilir.

Borsa İnsanı Batırır mı?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here