Ana sayfa Borsa BORSA NEDİR? HİSSE SENEDİ NEDİR? BORSAYA GİRİŞ

BORSA NEDİR? HİSSE SENEDİ NEDİR? BORSAYA GİRİŞ

1
PAYLAŞ

Neden Borsa ? Neden Hisse Senedi? 

Kaba anlatımıyla “Borsa” hisse senedinin “pa­zarıdır.” Borsa, kayıdı-kuyudu, kaidesi -usulü olan bir pazardır.

Hisse senedi sadece Borsa’da alınıp satılmaz. Bu nedenle borsa dışındaki hisse senedi alım-satımlarına da Borsa’daki fiyat esas teşkil eder.

Hisse senedi denilen şey bir “kağıt parçası­dır.” Bu kağıt parçasının değerini kilo ile, metre ile, ölçmeye biçmeye imkan yoktur.

Hisse senedi denilen kağıt parçasının değeri­ni, fiyatını belirleyen pek çok etkenler vardır. Nihai fiyatı satıcı veya alıcının bu kağıt parçasına verdiği “önemi” belirler.

Borsa da, Hisse Senedi alım satımı da, “kar et­mek için” icad olunmuş şeylerdir.

Bu işe karışanların, Borsa ve Hisse Senedi ile ilgilenenlerin hepsinin tek bir amacı vardır: Kar etmek.

Hisse senedini çıkaran da, satan da hep kar pe­şindedir.

O halde birileri kaybedecek ki, bir başkaları kar edebilsin..

Borsa’da, Hisse Senedi alım satımında kar-zarar’ın ikiz kardeşidir.

Her zaman kar etmeye, devamlı kazanmaya imkan yoktur.

Bunun içindir ki, bazı kimseler Borsa’yı kumar­haneye, Hisse Senedi alıp satmayı kumar oyna­maya benzetirler. Bu benzetme gerçek olmasa bile bir ölçüde benzerlikten söz edilebilir.

 

HERKES KAZANIRKEN KAZANMAK MÜMKÜNMÜ?

Bazı kimseler Borsa ”da herkes kazanıyor­muş. Ben de bütün paramı Hisse Sene dine yatı­rayım ben de kazanayım” derler.

Bu çok hatalı bir şeydir. Herkes kazanırken, kaybetmek çok kolaydır. Bunun tersi de müm­kündür. Herkes kaybederken çok para kazanan­lar da olabilir.

Borsada kazanmak ve kaybetmek sadece “şansa” bağlanamaz.

Şans, kader, kısmet mutlaka çok önemlidir.

Borsada Para Kazanmak: Borsada Para Kazanmak

Fakat hiç bilmeden, olur-olmaz hisse senedi alanların, yanlış hisse senetlerine para bağlayan­ların, başkalarının oyununa gelenlerin, şanstan, kader ve kısmetten yardım beklemeleri komik olur.

Temel kural şudur: Borsa’da risk alınır, tehli­keye girilmez. 

GÜCÜNÜZ NE KADAR?

Anadolu’da “Ne kadar köfte, o kadar ek­mek…” diye bir halk deyimi vardır.

Ne kadar paranız var ise, Borsa ile Hisse Senet­leri ile o kadar ilgilenmeniz gerekir.

Borsa “bir imkân işidir.” Borsa’da mutlaka “kendi paranızla” oynayın. Sakın “başkasının parası ile borçlanarak, kredi alarak Borsa “da oynamayın.

Anadolu’da “…Başkasının şeyi ile gerdeğe gi­rilmez…” derler. Bunu hatırdan hiç çıkarmayın.

Ben size birkaç ölçü vereyim. Bu ölçülere göre “haddinizi” bilin. Yerinizi belirleyin. (Burada verdiğim ölçüler 1990 yılı Sonbaharındaki Türki­ye gerçeklerine uyan ölçülerdir.)

Borsa Nedir? : Borsa Nedir, Sistem Nasıl Çalışır?

Hisse Senedi ’ne ilgi duyuyorsunuz. Bunun için ayıracağınız paraya bakalım:

-1 milyon lira ayırabiliyorsunuz.

Bu kadar para ile Borsa’da istikbali olan bir his­se senedinden 200 adet alabilirsiniz. Bilenlere sorun. Bu makalede anlatılanlara göre kendi ak­lınızı kullanın. Hangi hisse senedini alacağınıza karar verip 200 tane alın.

Bir kenarda bekletin. Başka bir şey yapamazsı­nız. İlerde bu hisse senetleri doğurur. Fiyatı ar­tar. Sizin hisse senedine ayıracağınız başka para­nız olur, o zamana kadar hisse senetlerini yastık altında saklayın. Arada sırada fiyatı düşer gibi ol­sa da moralinizi bozmayın.-5-10 Milyon lira ayırabiliyorsunuz. Bu kadar para ile Borsa’da ufak bir portföy oluşturabilir, ufak ufak Borsa oyunlarına girebi­lirsiniz. Çünkü bu para ile Borsa’da istikbali olan hisse senetlerinin her birinden 200 adet olmak üzere 2-3 farklı hisse senedine yatırım yapmanız mümkündür. Beş kart ile oyun oynar gibi, bilenlerin yardımı ve kendi kafanızı kullanarak üç farklı hisse sene­dinin bir kısmını saklar, bir kısmını satar, yerine başka hisse senedi alabilirsiniz. Veya bir süre sonra hepsini satar, portföyünüzün yapısını de­ğiştirebilirsiniz. Böylece içinize kurt veya şeytan girer. Huzuru­nuz kaçar. Siz de bir Borsa Hastası olmaya başlar­sınız. 50 Milyon liradan fazla parayı hisse senedine yatırmaya karar verdiniz. Hapı yuttunuz. Artık günün en aşağı bir saati, “ne yapsam, hangisini alıp, hangisini satsam?..” diye çaba göstermeniz şart. Bir aracı kuruluşla, kişi ile bağlantı kurup, Borsa’da devamlı alım sa­tım imkanı sağlamak zorundasınız. Ne yazık ki 50-100 milyon parası olan müşterilere aracı kuru­luşlar kişiler yüz vermez. Allah yardımcınız Olsun. 250 Milyon liradan fazla parayı hisse senedi­ne yatırma durumundasınız. Günde en aşağı iki saatiniz “ne alsam, ne satsamı” düşünmekle geçecek. Her gün fiyatlara ba­kacaksınız. Devamlı alıp satan bir sistemi işlete­ceksiniz.

– Daha fazla-çok daha fazla para ayırabiliyorsu­nuz. Borsa’da oynamada da ısrarlısınız.

Oooooo… Siz artık “Borsa” hastasısınız. En iyisi bu işi “profesyonel” olarak benimseyin. Sadece bununla meşgul olun. Veya bu işe bakacak bir profesyonel ile anlaşın.

Borsa İşlemleri: İsteyen Gidip Borsa ’da Alım-Satım Yapabilir mi?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here