Ana sayfa Finans Borçlarınızdan Kurtulmanın Yolları

Borçlarınızdan Kurtulmanın Yolları

0
PAYLAŞ
Borçlar ve Kurtulma Yolları
Borçlar ve Kurtulma Yolları

Borçlarınızdan Kurtulmanın Yolları

Günümüz şartlarında, aşırı harcama yapmasanız bile zaman zaman kredi kartı borcu ya da almış olduğunuz kredi borcu ödemelerinde sıkıntı yaşamış olabilir ve gelirinizden fazlasını harcamış olabilirsiniz. Bu borçlar biriktiğinde işin içinden çıkılmaz bir hal alabilir. Borç durumu kötüleştikçe huzurunuz kaçar, gece uyku uyuyamaz hale gelebilirsiniz. Bu yazımızda borçlarınızı azaltma ve kapatmada etkili yolları yazacağız…

Asgari Ödeme Tutarı

Kredi kartı borcunuzu en kısa zamanda azaltarak bitirmenin yolu, asgari ödeme tutarından daha fazlasını zamanında kredi kartı hesabınıza yatırmaktır. Sadece asgari ödeme tutarını ödeyerek, bir sonraki dönemde borcunuzun üzerine harcama yaparak yine borç biriktirmek borcunuzdan kurtulmanızda faydalı olmaz. Her ay asgari ödeme tutarınızdan fazlasını yatırıp, harcamalarınızı azaltarak kredi kartı borcunuzdan kurtulabilirsiniz.

Kartopu Tekniği

Kredi kartınıza asgari ödeme tutarından daha fazlasını yatıramıyorsanız, kartopu tekniğini deneyebilirsiniz. Bu yöntemde; borçlarınızı küçükten büyüğe doğru sıralayın. En küçük borcunuzu, gelirinizden ekstra bir bütçe ayırarak bitirin. Sonra listenizdeki bir üst sıradaki en küçük borcunuza geçin ve bu yöntemi bütün borçlarınız bitene kadar sürdürün.

Sade Bir Yaşam

Borçlarınız sizi huzursuz etmeye başlamışsa ve gerçekten bundan kurtulmak istiyorsanız, borçlarınızı ödeyip bitirene kadar bir süreliğine sade bir yaşam seçerek harcamalarınızı azaltabilirsiniz. Örneğin, eğlence için yaptığınız harcamaları azaltmak, dışarıda yemek yememek, ulaşım için aracınızı kullanmayıp toplu taşıma araçları kullanmak tasarruf etmek konusunda size çok yardımı olacaktır. Bu yolla borçlarınızı ödemek için elinizde nakit para kalacaktır.

Kolay Kredi: En Kolay Kredi Veren Bankalar

Kullanmadığınız Eşyaları Değerlendirin

Evinizde ya da iş yerinizde kullanmadığınız eşyaları satarak ek gelir elde edebilirsiniz. Mantıklı bir çalışma ile, daha önceden satın aldığınız ancak artık ihtiyacınızın olmadığı eşyaların fotoğraflarını çekip internet üzerindeki bazı sitelerde ilan vererek ikinci el olarak satabilirsiniz. Bu satışlardan elde edeceğiniz gelir ile borçlarınızı ödemeye başlayabilirsiniz.

Alışveriş Merkezlerinden Uzak Durun

Sürekli olarak yaptığınız bazı alışkanlıklar, sürekli alışveriş yaptığınız AVM ya da mağazalar, lezzetlerini çok sevdiğiniz bir restoran ya da bir ayakkabı mağazası… Borçlarınızı ödeyene kadar bir süreliğine bu mekanlardan kendinizi uzak tutun. Kendinize kesin bir kural koyun ve uygulayın. Borcunuzu ödeyene kadar alışkanlıklarınızdan bazılarını yapmamanız, borç ödemelerinizi yapmanız açısından kolaylık sağlayacaktır.

Ekstra Çaba İle Ekstra Gelir

Sahibi olduğunuz ya da çalıştığınız iş yerinden gelen kazancınızın dışında, ek iş yaparak da fazladan gelir elde edebilirsiniz. Fırsat bulduğunuzda kısa süreli ya da part-time bir işte çalışarak ekstra para kazanabilir, elde ettiğiniz geliri borçlarınızı ödemekte kullanabilirsiniz.

Gelir Belgesiz Kredi: Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar

Borçlarınızı Birleştirin

Birden fazla yere borcunuz varsa ya da birden fazla kredi kullanmışsanız ve bunları ödeme konusunda karışıklık yaşıyorsanız borç transferi yaparak tüm borçlarınızı tek bir bankaya toplayabilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken bir konu var, böyle bir yapılandırma yapmayı düşünüyorsanız, borçlarınızı toplamak istediğiniz bankanın faiz oranlarını araştırın ve sizin için avantajlı olup olmadığını değerlendirin.

Sürpriz Bir Gelir

Bir yakınınızdan size kalan miras, iş yerinizin verdiği bir prim yada ikramiye, verdiğiniz ama almayı unuttuğunuz bir borç… Bir şekilde elinize böyle sürpriz bir toplu para geçerse bunu harcamayın; “uzun süredir kendimi sıkıyorum, bu parayı da canım istediği gibi harcayayım” demeyin. Borcunuza yatırıp azaltarak ya da borçlarınızı kapatarak daha mutlu ve huzurlu olacağınızı unutmayın. Borçlarınız bitirdikten sonra geliriniz doğrultusunda istediğiniz gibi harcama yapabilirsiniz.

Gerçeklerle Yüzleşin!

Gerçeklerle ne kadar çabuk yüzleşirseniz, borçlarınız konusunda da o kadar gerçekçi olur, onları ödeme konusunda daha çok çaba harcarsınız. Sahip olduğunuz borç, sizin borcunuz ve bir şekilde ödemek zorundasınız. Size sıkıntı olan borçlarınız bittikten sonra istediğiniz huzurlu hayatı yaşamaya başlayabilirsiniz.

Kredi Borcumu Ödemezsem Ne Olur

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here