Ana sayfa Yatırım Banka Kredisi Alıp Yatırım Yapmak

Banka Kredisi Alıp Yatırım Yapmak

2
PAYLAŞ
Kredi İle Yatırım Yapmak
Kredi İle Yatırım Yapmak

Banka Kredisi Alıp Yatırım Yapmak Mantıklı Mı?

Yatırım yapmak, paranızı bilinçli yönlendirdiğiniz ve doğru adımlar attığınız takdirde paranızı çoğaltmanızı sağlayacaktır. Geleceğinizi güvence altına almak ve yaşam standartlarınızı yükseltmek için belirli bir miktar para ayırıp yatırım için kullanabilirsiniz. Ancak yatırım yapmak, ciddi bir bilgi birikimi ve tecrübe gerektirir. Paranızı nasıl yöneteceğinizi bilmek, yatırımlarınızda başarılı olmanızı sağlar.

Para yönetimi demek, sadece yatırım yaparken değil, aylık kazancınız ya da maaşınızla da alakalıdır. Kazancınızı, birikim yapmak dışında yaptığınız ödemelerle de yönetmek zorundasınız. Para yönetimi konusunu iyi bilirseniz, yatırım yapmak konusunda da başarılı olabilirsiniz.

Kredi Çekerek Yatırım Yapmak

Yatırım yapmak için belirli bir miktar paraya sahip olmalısınız. Ancak sanılanın aksine, az parayla yatırım yapmak da mümkün. Yatırım için kullanacağınız para, birikim yaptığınız ya da ihtiyacınız dışında olan bir para olmalı, kısa ya da uzun vadeli yapacağınız yatırımlarda sizi etkilememelidir. Çünkü bu parayı, yatırımınızın süresi boyunca unutmanız gerekecektir.

Bankadan kredi çekmek ve sonrasında bu parayla yatırım yapmak mantıklı bir davranış değildir. Çünkü kredi, geri ödenmesi gereken bir para olduğundan sizi bankaya borçlu yapacaktır. Ödeme zamanı geldiğinde sizi sıkıntıya sokabilir, yaptığınız yatırım konusunda, kaybetme ve zarara uğrama riski ile fazladan strese girebilirsiniz. Üstelik yatırımınızda başarısız olmanız durumunda bankaya ciddi bir miktar borçlu olarak kalabilirsiniz.

Bir diğer konu ise, bankadan aldığınız kredinin faizi. Kredi alırken belirli şartları ve bu kredinin faizi ve kredi dosya masrafı gibi giderleri de kabul etmiş olursunuz. Dolayısıyla yatırım yapmak için kullanabileceğiniz elinizi geçen paradan daha fazlasını bankaya geri ödemek zorundasınız. Bu sebeple kredi çekerek yapacağınız bir yatırıma eksi bakiye ile başlamış olursunuz. Kar elde ettim diyebilmek için öncelikle bankadan almış olduğunuz kredinin tamamını, faizi ile birlikte ödemeniz gerekmektedir.

Yatırım Yapmak İçin Nereden Para Bulunur?

Yatırım yapmak için kullanacağınız paranın, sizin standart yaşamınızı ve geçinme şartlarınızı olumsuz etkilemeyecek olması gerekir. Yaptığınız tüm ödemeler ve harcamalar dışında kazancınızdan elinize kalan para ne kadar ise, yatırım için kullanabileceğiniz para da o kadar olmalıdır. Örneğin, aylık kira ödemenizi yatırım yapmak için kullanamazsınız.

Yatırım Yapanlar Dikkat: İlk Defa Yatırım Yapacak Kişilerin Bilmesi Gerekenler

Yatırım için belirli bir paraya sahip değilseniz, tasarruf etmek ve para biriktirmek için artık bir sebebiniz var demektir. Kazancınızdan her ay belirli bir miktar yatırımda kullanmak üzere ayırıp para biriktirirseniz, bir süre sonra bu birikiminizi yatırım konusunda kullanabilirsiniz. Para biriktirme yöntemleri her zaman kolay olmayabilir ya da bu uzun zamanınızı alabilir. Ancak gelecekte yapacağınız yatırımınızda kazansanız da, kaybetseniz de para size ait olduğundan en kötü şartlarda bile kimseye borçlu olmazsınız.

Tasarruf yaparak para biriktirmenin uzun süreceğini düşünüyorsanız, mevcut işinizin dışında ek iş de yapabilirsiniz. Ek bir iş yapmak, elbette ki daha fazla yorulmanıza ve emek harcamanıza neden olacaktır. Ama yatırımınızda olumsuzluklar yaşamanız durumunda büyük bir kredi borcu ile karşı karşıya kalmanızdan daha iyidir. Bu sebeple yatırım yapacağınız para kesinlikle borç alınmış bir para olmamalıdır.

Yatırım Yapmak ve Yatırımın Riskleri

Hangi sektörde yatırım yaparsanız yapın, az ya da çok risk her zaman vardır. Yatırım konusunda seçim yapmadan önce bunu kabullenmelisiniz. Para yönetimi ve yatırım konularında yeterli bilgi edindikten sonra kendiniz için uygun yatırımı seçerek işe başlayabilirsiniz. Kısa ya da uzun vadeli bir yatırımınızdaki riskleri her zaman göz önünde bulundurmalısınız. Kazanmak için yaptığınız girişimler, size paranızın bir kısmını ya da tamamını kaybettirebilir. Bu sebeple borsa veya forex piyasalarında yatırım yapmadan önce kendinizi eğitmeniz, hatta bu konu ile ilgili faaliyet gösteren kurumlardan eğitim almalısınız. Ayrıca bu kurumlarda sanal para ile denemeler yapabileceğiniz ücretsiz demo hesapları ile deneyiminizi arttırabilirsiniz.

Az Para İle Yatırım Nasıl Yapılır?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here