Ana sayfa Bankalar Banka Hesabına Konulan Bloke Nasıl Kaldırılır?

Banka Hesabına Konulan Bloke Nasıl Kaldırılır?

0
PAYLAŞ
Banka Hesabına Konulan Bloke Nasıl Kaldırılır?
Banka Hesabına Konulan Bloke Nasıl Kaldırılır?

Banka Hesabına Konulan Bloke Nasıl Kaldırılır?

Konumuzda banka hesabına konulan bloke kaldırma yöntemlerini detaylı şekilde anlattık. Banka ve devlet dairelerinde yapılan işlem sonrası, ödenmeyen borçlar neticesinde hesabınıza bloke koyulabiliyor. Ödeme yaptığınız ancak vadesi geçmiş ve bir miktar borç kaldıysa, hesabınıza bloke koyulabilir. Yüksek miktarda borcunuz bulunuyorsa, hesabınızdaki bulunan paranın tamamına bloke işlemi uygulanabilir. Borç miktarı ufak bir tutarsa, hesabınızda bulunan paranın bir kısmına bloke koyabilir. Hesabınızı kullanmaya devam edebilirsiniz. Uygulanan bloke işlemleri nedeniyle hesabınızı kullanıp ya da kullanılmayacağı farklılık gösterebilir.

Banka Hesabına Neden Bloke Koyulur?

Banka ya da devlet dairesine borç olabilir. Ödenmediği takdirde olan borcu tahsil etmek için hesaba bloke koyulur. Borç tahsili için mahkeme yoluyla icra yolu tercih edildiğinde masraf oluşur. Bu masrafın oluşmaması için hesaplara bloke işlemi uygulanmaya başlanmıştır.

Öncelikle banka hesaplarınıza bloke uygulanıp uygulanmadığını vergi daireleri ya da e-devlet üzerinden kontrol edebilirsiniz.

Banka Hesabına Uygulanan Bloke Kaldırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Bloke uygulanan kurumu bulmalısınız. Bloke kontrol işlemini vergi dairesi ya da e-devlet üzerinden kontrol ederek öğrenebilirsiniz. Devlet daireleri alacaklarını tahsil edemeyince bloke işlemini devreye koyar. Devlet daireleri vergi borçlarını ödemeyen kişiler için bloke işlemini uygular.

Bloke uygulayan kurumu öğrendikten sonra, borcunuzun kapak tutarını öğrenmeniz gerekir. Kapak tutarında anlatılmak istenen durum, borcun kapanması için ödenecek tutarın toplamıdır. Bloke kaldırmak için borcun tamamını ödemeniz gerekir. Ödeme işleminin ardından borcun ödendiği ve borcu yoktur yazısı almanız gerekmektedir. Bankaya bu belgeyi sunmalısınız. Bankada size borcun olmadığını, ödendiğini ve blokenin kalktığını gösteren belge verecektir.

Kredi Kartınıza bloke konulmuşsa ne zaman blokenin kalkacağını öğrenebilirsiniz? Peki nasıl ? Kredi Kartı Blokesi Nasıl Açılır Kaç Günde Kalkar?

Başka Hesap Açılarak Blokeden Kurtulmak Mümkün Mü?

Mantıken bakıldığında başka hesapta açabilirsiniz. Başka bir bankaya giderek hesap açtırabilir ve kullanabilirsiniz. Hesabınızda para bulundurabilir, para çekme ve para gönderme işlemlerini kolayca yapabilirsiniz.

Bu işlem mantıken olumlu bakılsa da, alacaklı olan diğer banka hesaplarınızı kontrol ettiğinde, başka bir hesabınızın olduğunu anlayacaktır. Bu durumda başka bankadan açtığınız hesaba da bloke işlemi uygulanabilir. Blokeyi kaldırmanın en doğru yolu borcun tamamını ödemek olacaktır.

Banka hesabınıza bloke konulmasını kaldırmanız aslında çokta zor bir durum değildir.Birkaç işlem sonucunda hesap blokenizi kaldırabilirsiniz.

Detaylar yazımızda >> Banka Hesabına Konulan Bloke Nasıl Kaldırılır?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here