Ana sayfa Krediler Sıfır Faizli Kredi (Faizsiz) Nasıl Alınır?

Sıfır Faizli Kredi (Faizsiz) Nasıl Alınır?

1
PAYLAŞ

Sıfır Faizli Kredi Olur Mu?

Örneğin 300.000 TL’lik bir konut satın alacaksınız. İstanbul’daki şık projelerden birinden evinizi beğendiniz. 100.000 TL nakit para , 200.000 TL konut kredisi kullanacaksınız. Satış ofisindeki satış temsilcisi size anlaşmalı oldukları bankaları ve bankaların faiz oranlarını size anlatıyor. 60 aya kadar %0 faiz oranı ile kredi kullanabileceğinizi söylüyor. Gelin ön yüzü bu şekilde olan işlem ile ilgili olarak arka planda neler oluyor ona bakalım.

Doktor Mortgage sitesindeki Konut Projesi ve Tamamlanmamış Konutların Kredilendirilmesi yazısında belirtildiği üzere tamamlanmamış bir gayrimenkul alırken kredi kullanmanın getirdiği büyük avantajlar vardır. Bankaların konutun tamamlanmasından sorumlu olması bunlardan bir tanesidir. Bu sebeple bankalar öncelikle konut projesi ile uzun uzun görüşerek projeye bir kredi limiti tanımlarlar. Bu görüşmelerde konuşulan konulardan bir tanesi de katkı paylı – kampanyalı kredileridir. Katkı paylı krediler en basit ifade ile ” Kredi faizinin peşin olarak firma tarafından ödenerek faizin düşürülmesidir.” Siz 200.000 TL kredi kullandığınızda gerçekte 1,09% faiz oranı ile kredi kullanacakken firma katkı payı ödediği için hiç faiz ödemezsiniz.

Sonuçta faizsiz kredi kullanmak gibi bir avantaj sunuyor gibi görünse de tüketicinin satın alma ve kredi kullanma kararı verirken dikkat etmesi geren şey peşin satış indirimi ve faiz oranı ilişkisidir. Firmalar genellikle pazarlama taktiği olarak tüketiciye şunu önerirler:

“%0 faiz ile 60 ayda bu evi kredi ile alabilirsiniz ya da peşin ödemenizde %10 iskonto yaparız.”

Sadece konut projelerinde değil otomobil almak istediğinizde de benzer bir durum söz konusu. Her otomobil firmasının anlaşmalı olduğu bankaya peşin komisyon – katkı payı ödeyerek hesapladığı 0% faiz oranlı kampanyaları var. Konut projelerinde olduğu gibi taşıt kredilerinde de benzer bir pazarlama taktiği söz konusu.

Kısacası aracın liste fiyatı üzerinden kredili olarak alınması durumda tüketicinin farketmediği bir peşin ödeme indirimi fırsatı var. %0 faizli kredide de faiz var ve firmanın bize yapmadığı indirimdeki maliyetimiz ile bu faizi biz peşin olarka ödüyoruz.

İster konut projesi olsun , ister otomobil olsun 2 durumda da tüketicinin faiz oranı ve iskonto oranı arasında karar vermesi gerekmekte. Bizim tavsiyemiz satın alım işlemi sırasında satıcıya açıkça “katkı payı aldığınızı ve bu sebeple kredi faizinin düşük olduğunu biliyorum!” demek. Mümkünse katkı payı oranını öğrenmek ve iskontolu almak ile arasındaki farka göre karar vermek. Bundan sonra satıcınızı sıkıştırmayı unutmayın!

Faizsiz Kredi Kartı : 2018 Yılı Faizsiz Kredi Veren Katılım Bankaları

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here