Ana sayfa Tasarruf Otomatik Tasarruf Formülü ile Para Biriktirin!

Otomatik Tasarruf Formülü ile Para Biriktirin!

1
PAYLAŞ
Tasarruf Formülü ile Para Biriktirin!
Tasarruf Formülü ile Para Biriktirin!

Otomatik Tasarruf Formülü ile Para Biriktirin!

Tasarruf etmek, belirli aralıklarla kenara para ayırıp birikim yapmak çok önemlidir. Banka hesabınızda birikmiş paranızın olduğunu bilmek, kendinizi mali açıdan güvende hissetmenizi sağlar. Kazancınıza göre artırıp, düzenli şekilde birikim yapmak, ihtiyacınız olduğunda ilk başvuracağınız, sıkıntısız ve hızlı bir şekilde elinize alabileceğiniz maddi bir kaynak oluşturmanızı sağlar.

Ailenizin geçimi, ev ve aracınız için giderler, çocuklarınızın okul masrafları gibi olağan harcamalar çıkarıldıktan sonra kazancınızın bir kısmını birikim için ayırabilirsiniz. Hiç beklemediğiniz bir zamanda karşınıza çıkabilecek acil nakit ihtiyacının sizi sıkıntıya sokmaması için her zaman bir birikiminizin olması gereklidir. Para demek, huzur demek değildir elbette ancak gerektiği zamanlarda paranın olmaması huzurunuzu kaçırır.

Günlük hayatta harcamalar elbette ki çok fazla; ayrıca ev almak, araba sahibi olmak, evlenmek gibi maliyeti yüksek hedefler de üzerine eklenince tasarruf etmek giderek zorlaşıyor. Fakat bazı küçük ipuçları, birikim yapmanıza yardımcı olacaktır.

Otomatik Tasarruf Formülü

Aylık kazancınız ya da maaşınıza orantılı olarak tasarruf yapmak, birikim oluşturmak zor, hatta imkansızmış gibi gelebilir. Ancak küçük de olsa bir başlangıç yapmak, hiç başlamamış olmaktan iyidir.

Öncelikle her konuda israftan kaçınmakla ilk adımı atmış olacaksınız. Elektrik, su ve doğalgaz kullanımı israfı, yemek israfı, ihtiyacınız kadar alışveriş gibi günlük tasarruflar paranızın bir kısmının cebinizde kalmasını sağlar. Para biriktirmeye başlamak, paranızı harcarken başlar.

Para Harcarken Para Biriktirmek!

  • Ev, araba, tatil gibi parasal hedefler belirleyin
  • Hedeflerinizi öncelik sırasına göre listeleyin
  • Harcamalar ve birikim üzerine gelir ve gider formülü oluşturun
  • Gelirinizin bir kısmını (örneğin %10-%20) otomatik talimat ile birikim hesabınıza aktarın.

Birikim hesabınızı oluşturduktan sonra parasal hedeflerinize göre ayırım yapın. Örneğin, gelecekte ev satın alma planınız varsa; paranızı uzun vadeli bir yatırım alanında değerlendirebilirsiniz. Ya da ev eşyası almak veya tatile gitmek gibi daha kısa süreli planlarınız için paranızı orta vadede kazandıracak yatırımlarda kullanabilirsiniz. Acil durumlar için ayırdığınız bir paranız varsa, bunu da kolay ulaşılabilir bir masrafsız bir hesapta bulundurabilirsiniz.

Bir harcama dönemi boyunca tüm giderlerinizi ve kullandığınız kartınızın kredi kartı ekstresi detaylarında yazan harcamalarınızı not edin, dönem sonunda bunları kontrol edin. Böylece yaptığınız tüm harcamaları net olarak görebilir, ne için ne kadar ödediğinizi bilerek bazı harcamalarınızda kısıntı yoluna gidebilirsiniz.

Birlikte yaşadığınız aile fertleri ile finansal toplantılar yapın. Bir araya gelerek, bir ay boyunca yaptığınız harcamaları gözden geçirerek gereksiz olabilecek harcamalarınızı azaltma yoluna gidin. Kullanmadığınız ürünler, hizmetler ya da aboneliklere boş yere para ödememek için yapılandırın.

Birikiminizin bir kısmını da geleceğiniz için saklamalısınız. Örneğin kendiniz için Bireysel Emeklilik Sigortası (BES) hesabı açtırarak her ay belirli bir miktar parayı geleceğiniz için ayırabilirsiniz.

Tasarruf etmek, günümüzde gerçekten çok zor. Ama cebinizden çıkan her kuruşun kontrolünü bilinçli bir şekilde yaparsanız, gereksiz yere ödediğiniz paralar sizde kalacaktır ve daha huzurlu bir yaşam için birikim yapmanız kolaylaşacaktır.

1000 Lira İle Yatırım Yapılabilir Mi?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here