Ana sayfa Kredi Notu Kredi Notunun Düşmesi Nasıl Engellenir

Kredi Notunun Düşmesi Nasıl Engellenir

0
PAYLAŞ
Kredi Notunun Düşmesi
Kredi Notunun Düşmesi

Kredi Notunun Düşmesi Nasıl Engellenir?

İyi bir kredi notuna sahip olmanın, kredi kartı ve kredi kullanımlarında daha düşük faiz oranlarından yararlanmak gibi birçok faydası vardır. İyi bir kredi puanı ayrıca; araç kiralamalarda, ev ve iş yeri kiralamalarda ya da elektronik mağazalardan taksitle cep telefonu alışverişlerinde güvenli alışveriş imkanı sunar. Her şey, iyi bir puana sahip olmanızı sağlayan kredi ve kredi kartını nasıl kullandığınız ile ilgilidir. Peki, bu kadar avantajı varken ve olası nakit ihtiyaçlarınızda bankalardan olumlu yanıt alma şansınız yüksekken kredi notunun düşmesi nasıl engellenir?

Kredi Notunu Nelerin Etkilediğini Bilin

Kredi puanınızı nelerin etkilediğini öğrendiğinizde, iyi bir kredi notunu korumak da o kadar kolay olur. Kredi puanınızı hesaplamak için 4 temel bilgiye ihtiyacınız var;

  • Ödeme geçmişiniz
  • Borç seviyesi
  • Kredi kullanım oranı
  • Kredi ve kredi kartı ödeme düzeniniz
  • Ve bunların yanında finansal olan her şeyin kredi puanını etkilediğini unutmayın.

Ödemelerinizi Zamanında Yapın

Bu, yalnızca kredi kartlarınız ve kredileriniz için değil, tüm faturalarınız için de geçerlidir. Bazı faturaların zamanında ödenmemesi Kredi Kayıt Bürosuna bildirilir; ödemeleri geciktirirseniz, kredi puanınız da olumsuz etkilenir. Küçük bir telefon faturası bile ödenmemiş olarak kalırsa kredi raporunuza yansıyabilir. İyi bir kredi puanı elde etmek için tüm faturalarınızı zamanında ödemeye dikkat edin.

Kredi Notu Sorgulama: Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama ve Öğrenme

Kredi Limiti ve Bakiyesi

Kredi kartı kullanım bakiyeniz, kredi kartı limitinize oranla ne kadar yüksek olursa, kredi notunuz da o kadar düşüş gösterir. İyi bir kredi puanı elde etmek için kredi kartı bakiyeniz, kredi limitinizin %30’undan yüksek olmalıdır; örneğin kredi kartı limiti 1000 TL olan bir kredi kartında 300 TL gibi. Kredi limitinizin yüzde 30’undan fazlasını kullanmak, ekstreniz geldiğinde ödemeyi planlasanız bile riskli olabilir. Kredi Kayıt Bürosu, bakiyenizi düzenli olarak raporlar ve bu yüksek bir bakiye ise, daha sonra bakiyenizi tam olarak ödemesine rağmen kredi puanınız olumsuz etkilenebilir.

Kredi Kartlarınızı Kapatmayın 

Bir kredi kartını kapattığınızda, Kredi Kayıt Bürosu da artık güncelleme yapmaz. Dolayısıyla kredi skoru belirleme formülü, etkin olmayan hesaplara daha az yüzde bindirir. Kapalı hesap geçmişi, 5 yıl sonra kredi raporundan kaldırılır.

Kredi Raporunuzu Kontrol Edin

Çünkü kredi notu ile ilgili her şeyi doğru yapmanız, her şeyin rapora kesinlikle doğru yansıyacağı anlamına gelmez. Kredi raporunuzda da hatalar olabilir ve bu hatalar, kredi notunun düşmesine neden olabilir. Ayrıca kredi kartı dolandırıcılığı ya da kimlik hırsızlığı gibi durumlar, yanlış bilgilere neden olabilir. Hatalar, kredi raporunuzda son bulabilir ve kredi puanınızı düşürebilir. Yıl içinde kredi raporunuzu düzenli olarak kontrol etmek, bu hataları daha erken algılamanıza ve böylece onları düzeltip iyi bir kredi puanı elde etmenizi sağlar.

Kredi Notu Yükseltme: Kredi Kartı ile Kredi Notu Yükseltme

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here