Ana sayfa Krediler Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

1
PAYLAŞ
Kredi Hesaplama
Kredi Hesaplama

Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ülkemizde faaliyet gösteren bankaların tüketicisine sunduğu ihtiyaç kredisikonut kredisitaşıt kredisi gibi kredi hizmetleri bulunmaktadır. Bu kredilerin hesaplamaları birkaç yöntemle yapılır.

12 Ay Vadeli, %1 Faizli, 1000 TL Kredi

Örneğin; aylık faizi %1 olan ve 12 ay vadeli, 1000 TL kredi alacağınızı varsayalım. Ödemeniz gereken aylık taksitleriniz 88,88 TL olacaktır.

Kredinizi aldıktan 1 ay sonra, 1000 TL’nin %1’i olan 10 TL faiz borcunuz olarak hesaplanır. İlk ödeyeceğiniz taksitiniz olan 88,88 TL’nin 10 TL’sini faiz olarak ödersiniz. Geri kalan 78,88 TL ise almış olduğunuz kredinizin borcundan düşülür. Ve böylece ilk aylık kredi ödemenizde 1000 TL-78,88 TL= 921,12 TL bankanıza borcunuz kalır.

Bir sonraki taksitiniz olan ikinci ayda ise 921,12 TL’nin %1’i olan 9,21 TL bankanıza olan faiz borcunuz olacaktır. İkinci taksitinizde ödediğiniz 88,88 TL’nin 9,21 TL’si faiz olarak ödenir. Geri kalan 79,67 TL ise almış olduğunuz kredinizin borcundan düşülür. İkinci ay sonunda ise kalan borcunuz 921,12 TL-79,67 TL= 841,45 TL olacaktır. Bu örnek hesaplamada görebileceğiniz gibi taksitlerinizi ödemeye devam ettikçe kredi borcunuz, dolayısıyla da ödediğiniz faiz her ay azalarak devam eder.

İhtiyaç kredisi hesaplama ve İhtiyaç kredisi başvurusu

Eşit Taksitli Ödeme

Hesaplaması en basit ve yaygın olarak kullanılan ödeme şekli eşit taksitli ödeme tablolarıdır. Bu tabloda bankanızın uyguladığı faiz oranı, almak istediğiniz kredi tutarı ve geri ödeyeceğiniz süre bilindiği için hesaplanması gereken aylık taksit tutarının ne kadar olacağıdır.

Kullanmak istediğiniz kredinin türüne göre, ödenen faizden vergi alınabilmektedir. Bu tür bir durumda hesaplamanın doğru olabilmesi için ödenen verginin de faiz onanına ilave edilmesi gerekir. Örnek olarak; ihtiyaç kredisine ve taşıt kredisine ödenen faiz için Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu’na (KKDF) %15, Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi (BSMV) %5 oranında vergi alınır. Bu durumda hesaplamada kullanılması gereken faiz oranı (1,20x Kredi faiz oranı) olmalıdır. Konut kredilerine ise bu vergiler alınmamaktadır. Döviz kredisinde vergi hesaplaması kurdaki değişikliklere bağlıdır ve hesaplaması çok daha karışıktır. Ne kadar vergi ödemeniz gerektiği, vadesi gelen ödeme gününüzde net ve tam olarak hesaplanabilir.

Değişken Taksitli Ödemeler

Kolay bir hesaplamaya sahip eşit taksitli ödeme planı, her zaman ihtiyacı karşılamayabilir. Örneğin; işinizde üç ayda bir ikramiye alıyor olabilirsiniz. Bundan dolayı üç ayda bir daha fazla taksit ödeyerek borcunuzu daha hızlı azaltabilirsiniz. Ya da bir yıl sonra elinize geçecek olan toplu miktarda bir para ile tek seferde kredi borcunuzun ödemesini yapabilirsiniz. Bu gibi ödeme talepleri için balon ödemeli krediara ödemeli krediazalan ödemeli krediartan ödemeli kredi gibi seçenekler sunulmaktadır. Bu ödeme türleri ile ilgili gerekli bilgileri sitemizdeki diğer yazılarımızda bulabilirsiniz.

İş Bankası Taşıt Kredisi Hesaplama

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here