Ana sayfa Kredi Notu Kredi Çekmek İçin Kredi Notunuz Kaç Olmalı

Kredi Çekmek İçin Kredi Notunuz Kaç Olmalı

0
PAYLAŞ
Kredi Başvurusu Kredi Notu
Kredi Başvurusu Kredi Notu

Kredi Çekmek İçin Kredi Notunuz Kaç Olmalı

Bankayla işi olmayan, yolu bankaya düşmeyen insan sayısı çok azdır. Sebebi de işlerin yürütülmesi için bankalardan kredi desteği alınmasıdır. Ancak bankalardan kredi çekebilmek için belli kriterler bulunmaktadır. Bunların başında da kredi notu dikkate alınmaktadır. Kredi çekmeden önce

Kredi çekebilmek için kredi notu en az kaç olmalıdır?

Banka müşterilerinin finansal geçmişlerinin ortak bir kuruluşta toplandığı ve kontrol altında tutularak oluşturulan puanlama sistemine kredi notu adı verilmektedir. Türkiye’de kredi notunu sadece Kredi Kayıt Bürosu ile koordineli çalışan Findeks adı verilen kurum düzenlemektedir.

Findeks banka müşterilerinin yaptığı her türlü işlemler için puan vermektedir. Bu puan sistemi 0 ve 1900 arasında bir tablo ile değerlendirilmektedir. Banka ile hiçbir işlem yapmayan kişilere Findeks tarafından “0” verilmektedir. Doğal olarak banka ile düzenli ilişkiler yürüten müşterilerin puanları çok yüksek olmaktadır. Tam tersi durumda da yani bankadan çektiği krediyi geri ödemeye, kredi kartı borçlarını aksatan ödemeyen kişilerin kredi notu oldukça düşüktür. Peki kredi çekebilmek için kredi notu en az kaç olmalıdır? Bu soru oldukça göreceli gibi görünse de Bankaların kontrol ettiği Kredi Kayıt Bürosu kayıtları sayesinde herkesin kredi notu otomatikman ekrana yansımaktadır.

Kredi notu basamakları

  • Şimdi sizlere kredi notu basamaklarını örneklerle anlatalım.
  • En riskli grup “0” ile 700 arasında bulunanlar,
  • Orta riskli grup 700 ile 1100 arasındaki müşteriler,
  • Riskli olan grup 1100 ile 1500 arasındaki müşteri odaklıdır.
  • 1500 ve 1700 arasında kredi notu olan müşteriler bankalar tarafından genelde beğenilen ve kredi talebine olumlu cevap alabilen müşterilerdir.
  • 1700 üzerindeki banka müşterileri ise hiç tereddütsüz bankaların dört gözle yolunu beklediği müşteriler grubundadır.

Kredi Notu Sorgulama: Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama ve Öğrenme

Bu tabloya göre kredi notu en az 1500 olan müşteriler çok rahat kredi çekebilmektedir. Hiçbir sorun ile karşılaşmadan kredi çekmek için kredi notunuz 1500 ve üzeri olmalı zorunluluğu yoktur. Bazı bankalar ihtiyaçları durumunda daha düşük puanlı müşterilere de kredi verme yolunu tercih edebilir. Çünkü bankaların çalışma sistemleri farklı olduğu için müşteri potansiyeline göre kredi taleplerini değerlendirebilir.

Kredi değerlendirmesi ölçütleri

Elbette riskli, orta riskli ve az riskli gruplar arasında, bankalar adresi orta riskli ve çok riskli olarak tercihlerini az olandan, çok olana doğru genişleterek değerlendirir. Kredi değerlendirmesi ölçütlerinde bankalar sadece kredi notunu esas almaz. Bazen kredi notu çok yüksek olan birine bankalar olumsuz olarak yanıt verebilir. Çünkü bankaların tek kriteri kredi notu değildir. Bankalar diğer Bankalara olan borcunuza ve gelir durumunuza da bakarak sizin kredi taleplerinize olumlu ya da olumsuz cevap vermektedir. Ayrıca bankaların kredi vermek için çalışmakta olduğunuz kurum ve çalışma biçiminize göre de kredi talepleriniz olumlu ya da olumsuz şekilde yanıtlanacaktır. Çünkü özel sektör ile devlet memuru arasında oldukça farklı değişken sebeplerden dolayı bankalar devlet memurlarına kredi vermek için olumlu bakarken, özel sektörde çalışanlara iş güvencesi ve işin devamlılığı açısından riskli gördüğünde ince eleyip sık dokunur.İnce eleyip sık dokumak nedir? Eğer sağlam ve kurumsal bir özel sektör çalışanı iseniz o zaman sizin de kredi almanız  oldukça yüksek olacaktır. Ancak iflas etme  yada çalışanlarına maaş ödeyememe gibi sorun yaşayan işletmelerin çalışanlara doğal olarak bankalar tarafından da kredi vermek için uygun görülmeyebilir.

Kredi Notu Sorgulama: Findex Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır?

sizler de kredi ihtiyacınız için bankaya kredi  kredi talebinde bulunduğunuzda kredi çekebilmek için kredi notu en az kaç olmalıdır? sorusunun yeterli olmadığını, aynı zamanda diğer kriterlerin de esas alındığını bilmeniz gerekir. Çünkü tek başına kredi notu yeterli bir etken değildir. Çünkü bankalar kredi vereceği müşterilerin sadece kredi notuna değil çektiği krediyi düzenli bir şekilde geriye ödeyip ödeyemeyeceğini bakarlar. Her şeye rağmen en önemli etken kredi notu kıstası olduğunu bilmek gerekir.

Kredi Notu Sorgulama: Cep Telefonu İle Kredi Notu Sorgulama

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here