Ana sayfa Kredi Notu Düşük Kredi Notu ile Kredi Nasıl Alınır?

Düşük Kredi Notu ile Kredi Nasıl Alınır?

0
PAYLAŞ
Kredi Notu Hesaplama
Kredi Notu Hesaplama

Düşük Kredi Notu ile Kredi Nasıl Alınır?

Kredi almak için bankaya başvuru yapan müşterinin ilk olarak kredi notuna bakılır. Daha önceden kredi çekmiş veya kredi kartı kullanmış kişilerin, ödemelerini düzenli yapması durumunda kredi notu yüksek olur. Tekrar kredi almak istediklerinde başvuruları genelde daha kolay ve olumlu sonuçlanır. Ancak kredi notu düşük ya da uygun olmayan bir banka müşterisinin, aldığı krediyi ödeme konusunda aksamalar yaşayabileceği göz önünde bulundurularak başvurusuna onay verilmez ya da onay için ekstra belgeler ve fazladan kefil istenebilir. Düşük kredi notu ile kredi nasıl çekilir diye merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin…

Kredi Notu Sistemi Nedir?

Kredi notu 0001 ile 0699 arasındaki kişiler “En Riskli”
Kredi notu 0700 ile 1099 arasındaki kişiler “Orta Riskli”
Kredi notu 1100 ile 1499 arasındaki kişiler “Az Riskli”
Kredi notu 1500 ile 1699 arasındaki kişiler “İyi”
Kredi notu 1700 ile 1900 arasındaki kişiler “Çok İyi” olarak nitelendirilmektedir.

Yukarıdaki sıralamada da görebileceğiniz gibi en riskli grup olarak adlandırılan ve kredi puanı çok düşük olan kimseler için kredi başvurusu büyük bir olasılıkla olumsuz olarak sonuçlandırılacaktır. Fakat listedeki “az riskli” ve “orta riskli” gruplardaki kişilerin kredi kullanabilmeleri için bazı yöntemlerden söz edeceğiz.

Bankaya Teminat Gösterilmesi

Kredi kullanmak isteyen banka müşterisinin bir teminat göstermesi, kredinin ödenmeme olasılığını azaltması ya da ödenmediği takdirde banka tarafından verilmiş olan kredi tutarının geri alınabilmesi açısından başvurunun onay alma olasılığını arttırır. Elbette ki, teminat olarak gösterilen taşınır ya da taşınmaz malın da kredi şartlarına uygun olması gereklidir.

Bir teminat gösterilmesi durumunda banka tarafından bir eksper görevlendirilerek, teminat olarak gösterilmek istenen malın uygun olup olmadığının tespiti yapılır. Görevli uzman kişinin tespitleri ve raporu sonucunda, teminat olarak gösterilmek istenen malın uygunluğu ve değer bilgilerine göre banka, teminatın kabul edilip edilmeyeceği konusunda bir karar verir.

Teminat Olarak Gösterilecek Taşınmazın Özellikleri

  • Teminat olarak gösterilen konut ise, tapu kayıtlarında mesken olarak geçmelidir ve kat irtifakı ya da kat mülkiyetine sahip olmalıdır.
  • Teminat olarak gösterilen iş yeri ise, kat irtifakı ve kat mülkiyetine sahip olmalıdır.
  • Teminat olarak gösterilen taşınmazın proje ve planlarına uygun olarak inşa edilmiş olması, varsa ek bölümlerinin projeye işlenmiş olması gereklidir.
  • Teminat olarak gösterilen taşınmaz, henüz bitmemiş bir yapı ise, en az %80’inin tamamlanmış olması gereklidir.
  • Teminat olarak gösterilen taşınmaz üzerinde birden fazla kişinin hakkı varsa, hak sahiplerinin hepsinin ipotek işlemleri için imza atmaları ve vekalet vermeleri gereklidir.
  • Taşınmaz üzerindeki tüm hak sahiplerinin ve eşlerinin, ipotek konulacağına dair yasal izinleri gereklidir.

Bankaya Kefil Gösterilmesi

Kredi başvurusu yapan kişinin bankaya kefil göstermesi; kredi borcunu ödemediği takdirde kefil gösterdiği kişinin ödeme yapacağını taahhüt ettiğinden kredinin onaylanma olasılığını arttırır. Tabii kefil olarak gösterilen kişinin, şartlara uygun olması ve bankanın kabul etmesi gerekir.

Kefil Olarak Gösterilecek Kişide Aranan Şartlar

  • Kefil olarak gösterilen kişinin kredi notunun, kredi almak için uygun olması gerekir.
  • Kefil olarak gösterilen kişi evli ise, kefillik için eşinin rızasının olduğunu belirtir yazılı bir belge gereklidir.
  • Kefil olarak gösterilen kişinin SGK kaydının olması ve başvurulan kredinin tutarına göre uygun bir gelire sahip olması gerekir.

Kredi Notu Sorgulama: Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama ve Öğrenme

Düşük Kredi Notuna Karşılık Yüksek Gelir

Kredi notu düşük olmasına rağmen, geliri yüksek olan kişilerin, düşük limitli bir kredi alma talepleri olumlu karşılanabilir. Banka tarafından kişinin gelir ve gider dengesi hesaplanarak, kredi verilmesi durumunda ödeme olasılığının yüksek olduğu değerlendirilerek başvurusuna onay verilebilir. Başvuru sahibinin tüm gelirlerini ve gerekli olduğu hallerde ev halkından başka kişilerin gelirlerinin de bankaya beyan edilmesi, kredinin olumlu sonuçlanmasında etkilidir.

Tüm bunların dışında; pek çok bankanın kredi türleri arasında düşük limitli kredileri ve kredi kampanyaları mevcuttur. Bankaların kampanyalarını takip ederek ihtiyacınıza uygun bir krediyi bu şekilde de alabilirsiniz. Bu tür kredi başvurularında istenilen belgeler de daha azdır ve kredi başvurusu daha kolay onaylanabilir.

Ayrıca, bu şekilde kampanyalı ya da düşük limitli kredi alan kişiler, aldıkları kredinin ödemelerini aksatmadan ve düzenli yapmaları halinde kredi notlarının da yükselmesini sağlayabilirler. Çünkü kredi puanlama işlemlerini yapan Kredi Kayıt Bürosu‘nun dikkat ettiği en büyük unsur; kredi, kredi kartı ve diğer fatura ödemelerinin düzenli yapılmasıdır.

Kredi Notu Yükseltme: Kredi Kartı ile Kredi Notu Yükseltme

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here