Ana sayfa Bankalar Çek Kırdırma Komisyonları Ne Kadar ?

Çek Kırdırma Komisyonları Ne Kadar ?

3
PAYLAŞ

Çek Kırdırma Komisyonları Ne Kadar ?

Genellikle ticari hayatta kullanılan çekler, tarafların ödeme işlemlerini kolay bir şekilde yapmalarını sağlamaktadır. Senetlerden farklı özelliklere sahip olan çeklerde, bir vade süresi bulunmamakla birlikte, yalnızca çek düzenlenirken kesim tarihine dikkat edilmesi gerekmektedir. Çünkü, çek kullanımında belirlenen bu tarihi, ödemenin ne zaman gerçekleştirileceğini belirtmektedir. Bu tarih geldiğinde, çeki elinde tutan kişiler, bankalar aracılığı ile ödemelerini alabilmektedir. Eğer kesim tarihinden önce ödeme  isteniyor ya da acil nakit ihtiyacı çıkmışsa, bu durumda çek kırdırma işlemi gerekecektir. Bu işlem, senetlerin kesim tarihinden önce tahsil edilmesi manasına gelmektedir. Kişiler çekleri bozdurmak için bankalardan ve bazı finansal kurumlardan destek alabilmektedirler. 

Çek Kırdırma Nasıl Yapılır?

Bankalar gibi finansal kuruluşlar aracılığı ile bozdurulacak çeklerde, belirli oranlarda komisyon ödemesi yapılacaktır. Bundan ötürü, çek bozdurulacağı zaman banka ya da finansal kurumlardan yana seçim yapmadan önce, komisyon oranlarının bilinmesi doğru olacaktır.

Bankalar tarafından birçok sefer gününden önce bozulan çeklerde, komisyon oranları önceden belirlenmiş olacaktır. Çünkü Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) bankalardan, işlemler için ne kadar komisyon alacağına dair yazılar talep etmektedir. Bu yazılar zaman zaman bankalar ve BDDK talebi ile yenilenmekte ve işlemlerde de burada belirtilen sınırlar aşılmamaktadır. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından duyurulan ve çek kırdırma işlemleri için belirli bankaların alacakları komisyonları şu alt başlıklar ile açıklayabiliriz.

Kredi Sicil Affı: Kredi Sicil Affı Nedir? Hangi Bankalar Uygulayacak

Akbank Çek Kırdırma Komisyon Miktarı

Çekleri vaktinden önce bozdurmak isteyen kişiler, Akbank’ı tercih ettiklerinde, farklı şekilde hizmet alabilmektedirler. Çek düzenleyen kişiler farklı bankadaki hesaplarına yönelik bir işlemi yapmış olsa da, Akbank anlaşmalı bankaların çeklerin ödemesini sizlere yapacaktır. Buna duruma göre, işlemlerden alınacak komisyon miktarları şu şekildedir.

 • Kasadan yapılacak çek tahsilatlarından 35 TL
 • Çek tutarının banka hesabına aktarılmasında 16,50 TL
 • Diğer bankalara ait çeklerin tahsili işlemlerinde 17 TL
 • Akbank’ın anlaştığı bankalar tarafından düzenlenen, yabancı para cinsinden ödemesi yapılacak ve miktarı hesaba aktarılacak olan çeklerde 13 TL
 • Toplu Akbank çek tahsilatlarında 17,50 TL

Denizbank Çek Kırdırma Komisyonu Miktarı

Çek bozduracak ve bunun için Denizbank’ı tercih edecek kişilerden, şu şekilde komisyonlar alınmaktadır.

 • Denizbank’ın kendisine ait olan takas içerikli çeklerde 15 TL
 • Diğer bankalar tarafından düzenlenen çeklerinde 15 TL
 • Farklı şubelerce düzenlenen çeklerde 25 TL
 • Denizbank’tan yabancı para cinsinden yapılacak tahsilatlarda 40 TL’den 500 TL’ye kadar (Burada banka tarafından azami olarak %0,5 komisyon yapılmaktadır.)
 • Farklı bankalara ait ve yabancı para cinsinden yapılacak tahsilatlarda 40 TL’den 750 TL’ye kadar komisyonlar alınacaktır. (Banka burada azami %0,3 komisyon istenmektedir.)
 • Anlaşmalı diğer bankaların çek işlemlerinde azami %0,2 oranında komisyon alınacak, komisyon tutarı en az 25 TL ve en fazla da 250 TL olacaktır. Ekstra olarak Denizbank tarafından 15 TL’lik sabit işlem ücreti alınmaktadır.

Kredi Sicili Temizleme: Kredi Sicilinizi Bu Taktik İle Temizleyebilirsiniz!

QNB Finansbank Çek Kırdırma Komisyonları Miktarı

QNB Finansbank aracılığı tüm çeklerin kırdırılması mümkündür. Buna göre, bankanın alacağı komisyon tutarları şu şekildedir.

 • Aynı şubede keşidesi yapılmış çekler için tahsilat işlemlerinde 15 TL
 • TL türünden QNB Finansbank’a ait çeklerin tahsil edilmesi işlemlerinde 10 TL
 • Döviz cinsinden tahsil edilecek QNB Finansbank’a ait çeklerin tahsilatında 30 TL
 • Döviz cinsinden ödeme talep edilen bankaya ait olmayan diğer çeklerde 45 TL
 • Farklı şube tarafından düzenlenmiş virman yolu ile yapılacak tahsilatlar için 20 TL
 • Farklı şube tarafından düzenlenmiş kasa yoluyla yapılacak tahsilatlarda 55 TL
 • Yabancı para birimine göre hazırlanan çeklerde takas işlemi için 35 TL

Kredi Notu Sorgulama: Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama ve Öğrenme

Garanti Bankası Çek Kırdırma Komisyonları

Ticari müşteri konusunda birçok bankaya oranla daha iyi konumda olan Garanti Bankası, çek kırdırma işlemleri için BDDK’ya aşağıdaki komisyonlar ile tebliğde bulunmuştur.

 • Şube tarafından düzenlenmiş çeklerin kasada tahsili sırasında 15 TL
 • Farklı şube kasalarından yapılacak kırdırma işlemlerinde 35 TL’den 150 TL’ye kadar komisyon uygulamasına gidilecek ve komisyon miktarı azami olarak %0,2 olacaktır.
 • Garanti Bankası çeklerinin tahsil edilmesinde 15 TL
 • Diğer banka çeklerinin tahsil ücreti olarak 15 TL
 • Diğer bankaların hazırladığı ve döviz cinsinden ödemelerin yapılacağı çeklerde, anlaşmalı bankalar için 17 TL ve diğer bankalar için 30 TL

Faktoring Firmalarında Çek Kırdırma Nasıl Yapılır?

Faktoring firmaları, özellikle kesimi gelmemiş çekleri nakite çevirmek isteyenlerin en çok tercih ettiği finansal firmalardan birisidir. Bankalar tarafından yapılan işlemleri yapmakta olan faktöring firmaları, kişilerin ihtiyaçlarını karşılarken belirli oranlarda komisyon almaktadırlar. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından denetlenen şirketlere baktığımızda, resmi olarak faaliyet gösteren toplam 61 adet faktöring firmasının olduğunu görebiliriz.

Bu firmalara çek kırdırma işlemleri için başvurulduğunda, genel olarak iki farklı şekilde ödeme yapılmaktadır. Bunların birincisi ve genellikle düşük tutarlı çeklerde, çek üzerinde yazılı olan miktar eksiksiz olarak ödenmektedir. Ancak, burada firma tarafından komisyon kesintisi yapılacaktır. İkincil ödeme işlemlerinde, komisyonlara ek olarak, çekte yazılı tutarın ilk etapta %80’lik kısmının ödemesi yapılmakta, kalan tutar, hesap kesim tarihinin sonrasında taraflara iletilmektedir.

Her firmanın farklı komisyon oranlarıyla hizmet sunduğu biliniyorsa da, komisyon oranlarının kesinlikle BDDK sınırlarını aşmaması mecburidir. Bu da komisyon oranlarının en fazla %4 oranında olacağını bizlere gösterilmiştir. Faktoring firmalarının tercih edilmesinin sebepleri komisyonların yüksek olması her ne kadar olumsuz görünse de, birçok banka tarafından kabul edilmeyen ve karşılıksız çeklerin tahsilatındaki zorluklarda, büyük bir kolaylık sağladığı bilinmektedir. Firma size doğrudan ödemeyi yapacağından sizler herhangi bir tahsilat işlemi ile uğraşmayacaksınız. Yalnızca kırdırma işlemlerinde firmalara vekalet vermiş olmanız yeterli olacaktır.

Güncel Çek Kırdırma: Güncel Çek Kırdırma Komisyonları

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here