Ana sayfa Kredi Yapılandırma Borcundan Dolayı Kredi Yapılandırma Yapan Bankalar

Borcundan Dolayı Kredi Yapılandırma Yapan Bankalar

0
PAYLAŞ

Borcundan Dolayı Kredi Yapılandırma Yapan Bankalar 2018

Bankalardan aldığınız kredilerdeki şartlar, bazı zamanlar yeni hizmetler için güncellenmektedir. Örneğin, sizin almış olduğunuz konut kredisi için faiz %0,90 olarak belirlenmiş olabilir. Fakat devam eden süreç içerisinde Merkez Bankası tarafından değiştirilen faiz oranları aynı zamanda bankaların geliştirmiş olduğu kampanyalar ile beraber bu faiz %0,75 gibi bir seviyeye gerileyebilmektedir. Uzun vadeli alınan kredilerde, faiz oranları, sizin toplam kredi maliyetinize çok ciddi etkileyecektir. Bundan ötürü gerek kredi kullanımı esnasında gerekse sonrasında kredi faiz oranları ile ilgili araştırma yapmanız gereklidir. Eğer daha makul bir koşulda hizmet sunuluyorsa, kredi yapılandırma prosedürü için bankanıza müracaatta bulunabilir ve daha makul faiz oranlarından yararlanabilirsiniz.

Kredi notunuzu sorgulamak için buradaki yazıyı inceleyebilirsiniz.

Kredi Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Bankadan daha önceden alınmış olan kredinin kredi borcunun tekrar yapılandırılması yani tekrar düzenlenerek vadelendirilmesi prosedürü olan bu durum, kişilerin talepleri ve olan borç durumuna göre iki farklı biçimde yapılmaktadır. Bunlar;

 • Düşmüş faiz oranlarından yararlanarak, faiz oranını ve toplam kredi maliyetini düşürmek için.
 • Oluşan özel nedenlerden ötürü kredi borcunuzu ödeyemediğiniz durumlarda.

Yukarıda bahsettiğimiz iki durum, kredi borcunun yapılandırılması için gerekli durumlardır. Birçok banka müşterisi haberdar olmadığı veya yanlış bilgilendirildiği için, daha önceki dönemde almış olduğu yüksek kredileri hala ödemektedir. Fakat şimdi yapacağımız örnek uygulamayı incelediğiniz zaman, makul faiz oranlarının sizlere sağlayacağı yararı daha iyi anlayacaksınız.

Almış olduğunuz krediniz için yapacağımız hesaplama şöyle olsun;

 • Faiz Oranı: %1,14
 • Kalan Borç Ödeme Vadesi: 110
 • Aylık Kredi Taksiti: 1.600 TL
 • Toplam Borç: 176.200 TL

Şimdi düşük faiz oranlarından yararlanmak için yaptığımız düzenleme sonrasındaki kredi hesaplamamızı yapalım.

 • Faiz Oranı: %0,95
 • Kalan Borç Ödeme Vadesi: 98 Ay
 • Aylık Kredi Taksiti: 1.604 TL
 • Toplam Borç: 159.946 TL

Görüldüğü gibi, yapılandırma prosedüründen sonra hem bir yıllık kısa vade opsiyonundan yararlanıldı hem de aylık taksit sabit tutuldu. Fakat kredi yapılandırma sonrasında,  borcumuzun 16.054 TL daha az olduğu görülür. İşte tam da bu nedenden ötürü kişilerin toplam kredi konusu ile ilgili zarara uğramaması için bankanın faiz oranlarını ve diğer masraflarını dikkate alması gereklidir.

Hangi Bankalar Kredi Yapılandırma Yapıyor?

Alınan kredinin yapılandırılması konusu ile ilgili çoğu banka sizlere hizmet sunmaktadır. Fakat, 2017 yılında finansal olayların kontrol altına alınması için yapılan çalışmalara bakarsak, bazı bankaların yapılandırma prosedürlerini 72 aya kadar uzattığını görebiliriz. Vade sürelerinin yapılandırma prosedürlerinde uzamasını yanında faiz oranları daha düşük seyir göstermiştir.

Kredi kartı yapılandırma: Kredi Kartı Borç Yapılandırması – Borç Ödenmez İse Ne Olur

2018 yılında yapacağınız yapılandırma prosedürleri için sizlere 72 aylık yapılandırma imkanı sunan bankalar ise şöyledir.

 • QNB Finansbank
 • Yapı Kredi Bankası
 • Garanti Bankası
 • Vakıfbank
 • Türk Ekonomi Bankası (TEB)
 • Denizbank
 • Ziraat Bankası
 • Türkiye İş Bankası

Bu bankalardan aldığınız kredilerin türü ne olursa olsun, güncel faiz oranlarından  ve 72 aylık vade seçeneklerinden yararlanarak borcunuzu düzenleyebilirsiniz.

Konut Kredisi Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Düşen faiz oranlarından ötürü kalan kredi borcunu yapılandırması gereken ilk kişi hâlihazırda bir konut kredisi bulunan kişilerdir. Çünkü neredeyse 10 yıla kadar vadeli olan kredi borçları, yüksek faiz oranlarından ötürü neredeyse ana paraya yaklaşan tutarlarda faizler ortaya çıkmaktadır. Bunu engellemek ve kredi borcu yapılandırma (refinansman) yapabilmek için hızla harekete geçilmesi gereklidir.

Ne kadarda düşen faiz oranları size yarar sağlasa da, kredilerde ve bankanın güncel kredilerinde bulunan faiz oranları kadar, kredi masrafların da göz ardı edilmemesi gereklidir. Eğer konut kredisi yapılandırırken, düşük faiz oranlarının sağladığı üstünlükı, dosya masrafı veya yüksek sigorta ücretleri yükseltiyorsa, bu durumda yapılandırma yapılması doğru olmayacaktır. Eğer bu yolla bir durum ile karşılaşırsanız, direkt olarak farklı bankalardaki kredi oranlarını inceleyebilirsiniz. Çünkü tasarlanan borç aktarımı prosedürü vasıtası ile, borcunuzu farklı bankaların makul şartları ile ödeyebilirsiniz.

Borç aktarımı prosedürü konusu ile ilgili bilinmesi gereken en kolay tanım, bir bankadaki borcun diğer bir bankadan alınan borç ile kapatılması veya dağınık borçların tek bir bankadaki kredi ile ödenmesi prosedürüdir. Aynı biçimde yapılandırma prosedürlerinde olduğu gibi, borç aktarımınde de faiz oranları ile masrafları araştırdıktan sonra müracaat yapmanız gereklidir.

Borç Trasferi Yapan Bankalar 2018

Yapılandırma prosedürlerinde her zaman için faiz oranları sizlere yarar sağlayacak değildir. Bundan ötürü borcunuzu daha alt sınırlara indirmenin farklı bir yolu olarak borç aktarımı prosedürlerini araştırabilirsiniz. 2018 yılında geçerli bir borç aktarımı hizmeti olan bankaları şöyle sıralayabiliriz.

 • QNB Finansbank
 • Vakıfbank
 • Şekerbank
 • Denizbank
 • Akbank
 • Türk Ekonomi Bankası (TEB)
 • Garanti Bankası

Bu bankalar aracılığıyla farklı bankada olan borçlarınız için borç aktarım prosedürü başlatabilirsiniz. Bankaların genel olarak borç aktarımı prosedürü yapabilmesi için makul buldukları şartları da aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

 • Bankalara borç aktarımı kapsamında hizmet mürecatı yaparken, resmi bir biçimde farklı bankadan ihtiyaç kredisi, tüketici kredisi, taşıt kredisi veya kredi kartı borçları için müracaat yapılabilmektedir.
 • Ek hesap üzerindeki borçlar aktarım kapsamına alınmamaktadır.
 • Borç aktarımı prosedüründe borcun tamamı göz önünde bulundurulmaktadır.
 • Yapılacak kredi mürecatınun onaylanması durumunda, fiziki teslimat yapılmayacak ve direkt olarak kredi alınan yeni bankadan borçlu olan bankaya EFT yapılacaktır.
 • Yapılacak EFT prosedürlerinden ücret alınmayacaktır.
 • EFT prosedürlerinin diğer banka tarafından kabul edilmesi, mesai saatleri içerisinde yapılmamış ise bir sonraki mesai saatine kadar bekleyecektir.

Konut Kredisi Yapılandırma: Konut Kredisi Yapılandırma (Refinansman) Hakkında

Kredi yapılandırma prosedürlerinin yetersiz kaldığı durumlarda yararlanacağınız borç aktarımı prosedüründe, bankaların genel olarak sunacağı koşullar yukarıdaki gibi olacaktır.

Kredi Yapılandırma İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Bankalara olan kredi borcunuzu yapılandırmak istediğinizde, yalnızca kimliğiniz ile beraber müracaatınızı tamamlayabilirsiniz. Kendi bankanızdan yapacağınız müracaat prosedürlerinde, nüfus cüzdanınız yardımı ile toplam borcunuz, gecikme süreleri veya kalan taksit tutarı gibi bütün ayrıntılar gösterilecektir. Buna ek olarak gelir belgesi veya ek belge sunmanıza gerek yoktur.

Eğer farklı bir bankada borçlarınızın aktarım prosedürü için müracaat yapacaksanız, bu durumda gelir belgeniz yardımı ile bankaya müracaatta bulunmanız gereklidir. Çünkü, borç aktarımı prosedürlerinde sizlere yeni kredi verilecektir. Bunun için şartları taşıyıp taşımadığınızın anlaşılması adına bu belge isteği olacaktır.

Kredi Yapılandırmada Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kredi borcunuz için yapacağınız yapılandırma prosedürlerinde, dikkat edilmesi gereken noktalar şöyledir.

 • Öncelikle bankanızın güncel oranlarına bakmanız gereklidir. Faiz araştırması yaparken, bankanın hazırladığı yeni kampanyalara değil, yararlandığınız kredi paketinin devamı niteliğinde olan kredi paketlerine bakmalısınız.
 • Faiz oranları konusu ile ilgili yaptığınız belirlemelerin yanı sıra, kredi paketinizde size sunulmuş masraflara ve sigorta bedeli gibi diğer masraflara da bakmalısınız.
 • Kredi borçları için yapılacak yapılandırma prosedürlerinde, banka şubesinde bütün prosedürlere onay vermeden önce, yapılandırma sonrası için taksit miktarları üzerinden hesaplama yapın.

Burada bahsetmiş olduğumuz 3 madde vasıtası ile, hem kredi yapılandırma prosedürü için en doğru kararı verebilecek hem de size yarar mümkün kılabilecek en doğru zamanı basit bir biçimde belirleme edebileceksiniz.

Dosya Masrafsız Krediler: Dosya Masrafsız Krediler

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here