Ana sayfa Kredi Kartı Bayramda Kredi Kartımı Doldurdum

Bayramda Kredi Kartımı Doldurdum

0
PAYLAŞ
kredi kartları
kredi kartları

Bayramda Kredi Kartımı Doldurdum

Bankalararası Kart Merkezi’nin (BKM) açıklamasına göre bayram dönemlerinde alışverişler, diğer zamanlara göre rekor düzeylere ulaşıyor. Tüketiciler, yaptıkları harcamaları kimi zaman nakit, çoğunlukla da kredi kartından yapıyor. Ancak, kredi kartlarının dönem sonunda ödeme günü geldiğinde ödeme güçlüğü yaşayanlar olabiliyor.

Bankalararası Kart Merkezi; banka kartı ve kredi kartı kural ve standartlarını belirlemek ve geliştirmek, kredi kartı ile ödeme sisteminde sorunlara çözüm bulmak amacıyla kurulmuş bir şirkettir. Bankalararası Kart Merkezi‘nin verilerine göre bayram öncesi ve bayram tatili süresince en çok yapılan harcamalar; özellikle market alışverişleri, giyim alışverişleri ve akaryakıt alımlarını kapsamakta… Market alışverişleri sıralamada %20 ile en başta yer alırken, giyim alışverişleri ve akaryakıt alımları %15 civarlarında olmaktadır.

Kredi Kartı Kullanımında Artış

Bu yıl da Ramazan ve Kurban bayramlarının yaz aylarına denk gelmesi ve uzun resmi tatil günlerinin ilan edilmesi ile bu fırsatı değerlendirmek isteyenler, henüz tatil başlamadan bayram tatili planları yapmaya başlamışlardı. Sıcak havaların da devam etmesiyle tatil mekanlarına gidenlerin pek çoğu, bayram tatili satan tatil şirketlerinden kredi kartı ile rezervasyonlarını ve satın almalarını yaptılar ve tatillerini planladılar. Bir kısım insan yurt dışı tatili yönünde seçimlerini yaparken, çoğunluk yurt içi tatilini tercih etti.

Tatil için harcanan paralar yaklaşık 4 milyar lirayı bulurken, bu harcamaların bir kısmı kredi kartı ödemesiyle tek çekim ya da taksitlendirilerek yapıldı. Tatilin sonlandığı ve tatil masraflarının biriktiği kredi kartı ödemesi yapmak zorunda olan kullanıcılar, son ödeme tarihi yaklaştıkça strese girmeye başladılar.

Tatil Sonrası Kredi Kartı Borcu

Kredi kartı borcunu ödemekte sıkıntı yaşayanlar, ilk ödeme döneminde en azından asgari ödeme tutarı ya da daha fazlasını yatırarak kredi notlarının düşmesini engelleyebilirler. Kredi kartı kullanımının bilinçli yapılması durumunda yararlı olduğu, ancak plansız yapılan harcamalar ile kullanıcısını zor durumda bırakabileceği de herkes tarafından bilinmekte…

Tatil sonrası kredi kartı borcunu ödemekte güçlük çekenlerin zaman kaybetmeden ve kredi notları olumsuz etkilenmeden önce alternatif olarak başvurabileceği yol kredi kartı borcu yapılandırma yöntemi… Ödemelerinizde aksaklık yaşayabileceğinizi düşündüğünüz bir kredi kartınız varsa geç olmadan bankanızla görüşüp borç yapılandırması yapabilirsiniz.

Kredi Kartı Limitinin Dolması

Yapılan harcamalar sonrasında kredi kartınızın limitinin dolması, bankalar tarafından hoş karşılanmayan bir davranıştır. Kredi kartı limitini aşmak, kredi sicilinize de olumsuz olarak yansıyacaktır. Bu sebeple eğer limitini doldurduğunuz bir kartınız varsa ilk fırsatta ödeme yaparak borcunuzu limitinizden daha aşağı indirerek işe başlayabilirsiniz. Son ödeme tarihinden önce en azından asgari ödeme tutarını yatırarak kredi puanınızın zarar görmesinin engelleyebilirsiniz.

En Avantajlı Bayram Kredileri

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here