Ana sayfa Bankalar Banka Logosu ile Siber Hırsızlığa Dikkat!

Banka Logosu ile Siber Hırsızlığa Dikkat!

0
PAYLAŞ
bankalarda siber güvenlik
bankalarda siber güvenlik

Banka Logosu ile Siber Hırsızlığa Dikkat!

İnternetin bilgisayar ve cep telefonlarında kullanımı tamamen yaygınlaştı. Bankalar da müşterilerine daha kolay ve hızlı işlem yapabilmeleri adına, internet bankacılığı web sitelerini ve cep telefonları için de mobil uygulama geliştirerek kullanıcılarına sundu. İnternet bankacılığı ve bankaların mobil uygulamaları sayesinde şubeye gitmeden işlemlerini yapabilen banka müşterilerini, dikkatli olmadıkları takdirde ciddi tehditler beklemekte…

Bankacılıktaki bu gelişmelerle birlikte dolandırıcı ve hırsızlar, hedeflerini internet üzerinden bankacılık işlemleri yapan kişilere çevirdiler. İnternet bankacılığı kullanan banka müşterilerini çeşitli yollarla dolandırmaya çalışan hırsızların son dönemlerde kullanmaya başladığı yeni taktik; bankaların taklit web siteleri…

Bankaların Logoları İle Sahte Web Siteleri

Dolandırıcılar; bankalara ait resmi logoları da kullanarak tasarımını yaptıkları sahte internet sitelerini, sosyal medya üzerinden reklam vererek insanlara duyurmaktalar. Avantajlıymış gibi görünen kampanyalarla, yüksek miktarlarda para puan ve son model cep telefonu gibi kampanyalar oluşturarak taklit banka siteleri üzerinden insanları dolandırmaktalar.

Sosyal Medyadaki Reklamlara Dikkat!

Sosyal medyanın gün geçtikçe daha çok insan tarafından kullanılmasından dolayı, bu yolla daha kolay, hızlı ve daha fazla insana ulaşmak mümkün olduğundan, dolandırıcılar sosyal medya üzerinden sahte internet bankalarının sitelerinin reklamını vermekteler.

Para Puan ve Kampanyalı Sahte Reklamlar

Dolandırıcıların bu taktiği ile, pek çok insan, sosyal medyada gördüğü bankanın bire bir aynı logosu ile verilmiş kampanyalı reklamlara tıklayarak dolandırılmaktadır. Para puan ya da bir başka avantajlı kampanya olduğunu iddia eden reklam, sosyal medya kullanıcısı tarafından tıklandıktan sonra bir bağlantı ile başka bir siteye yönlendirilmektedir. Kampanya ya da hediye para puandan yararlanmak isteyen kullanıcı, banka bilgilerini sisteme girmekte ve ardından gerektiğinde cep telefonuna gelen kısa mesajı onaylamaktadır.

Sosyal Medyadan Sahte Web Sitesine Yönlendirme

Dolandırılan insanlarda güven oluşturan ilk şey, reklamdaki sahte banka logoları… Bu logoları bankaların gerçek reklamı sanarak tıklayıp bilgilerini paylaşan kullanıcı, açılan bağlantıdaki linke genelde dikkat etmediğinden dolandırıcıların sahte internet sitesi adresine girmekteler. Bu sayede kullanıcının tüm bilgilerine ulaşan hırsız ve dolandırıcılar; banka kullanıcısının tüm bilgileri ile kredi kartı ve banka hesaplarına ulaşabilmektedirler.

Burada banka müşterilerini ilgilendiren en önemli nokta, sosyal medya üzerinde gördükleri her reklam ya da ilana güvenmemeleridir. Çünkü sosyal medya, kendisine reklam verip ücretini ödeyen her oluşumun, doğruluğunu araştırmadan reklamını yapmaktadır. Bu konuda şikayetler gün geçtikçe artsa da şimdilik tehdit devam etmekte ve dolandırıcılar internet üzerinde çeşitli taktiklerle banka kullanıcılarını kandırmaya çalışmaktadırlar.

Kolay Kredi: En kolay krediyi hangi banka verir?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here